Kredi Kartları

Kredi Kartı Almak İçin Kaç Yaşında Olmak Gerekir?

Gençlik yılları, ehliyetinizi almak, oy kullanma hakkı kazanmak ya da ebeveynleriniz olmadan banka hesabı açabilmek gibi birçok ayrıcalık ve sorumlulukla birlikte gelir. İlk kredi kartınızı almak ve kullanmak da bütün bunlara dahildir.

Bu yayında, alıp kullanabilmek için kredi kartı yaş sınırı nedir, kredi kartı almak için yaş şartı yeterli midir ve yaş sınırı olmadan kredi kartı alınabilir mi gibi merak edilen birtakım konulara değineceğiz.

Kredi Kartı Almak İçin Kaç Yaşında Olmalısınız?

Kendi başınıza bir kredi kartı almak için en az 18 yaşında olmanız gerekir, ancak o yaşta bir kredi kartı başvurusu yapıp onay almak genellikle çok da kolay olmayabilir. Zira kredi kartı alma şartları sadece yaşla sınırlı değildir.

Yasal olarak 18 yaşından büyük olup kredi kartı almak için gereken yaş şartını yerine getirseniz bile, hala yerine getirmeniz gereken birkaç şart daha olacaktır. Bu şartlardan en önemlisi de belgelenebilir sabit bir gelire sahip olmanızdır.

Ne yazık ki, ailenizden aldığınız harçlıklar sabit gelir şartını sağlamaz. Kredi kartı alabilmek için maaş gibi belgelenebilir, sabit ve güvenilir bir aylık gelire sahip olmanız gerekir, böylece kredi kartınızdan yaptığınız tüm harcamaları bankaya geri ödeyebilir ve kredi kartı borcuna girmekten kaçınabilirsiniz.

18 yaşından büyük bir üniversite öğrencisiyseniz, belgelenebilir bir sabit geliriniz olmasa bile, düşük limitli bir kredi kartı alabilirsiniz. Çünkü üniversite öğrencilerine verilen kredi kartlarında sabit gelir şartı aranmıyor.

Üniversite öğrencisi olarak bir kredi kartı almayı düşünüyorsanız, öğrenciye kredi kartı veren bankalar listemize göz atabilir ve ihtiyaçlarınıza yönelik en uygun banka ve kredi kartı ürününü seçebilirsiniz.

18 Yaşından Küçükler Kredi Kartı Alabilir mi?

Halihazırda kredi kartı bulunan bir yetişkin sizin adınıza kendi kredi kartına bağlı bir ek kart çıkarırsa, 18 yaşın altında olsanız bile bir kredi kartı alabilirsiniz. Bir ek kart sahibi olarak, üzerinde adınızın basılı bulunduğu bir kredi kartınız olur. Ana hesap sahibi ödemeleri yapmaktan sorumludur, ancak bu kişi yaptığınız satın alımların ödemelerini karşılamanızı bekleyebilir.

Ayrıca ek bir kredi kartı sahibi olmak, kredi geçmişi oluşturmanıza yardımcı olabilir ve yeterince büyüdüğünüzde kendi başınıza bir kredi kartı için onay almanızı daha kolay bir hale getirebilir.

Öte yandan 18 yaşın altında olsanız bile, niyetiniz harcamalarınızı görüp izlemek ya da finansal ürünleri kullanmayı öğrenmekse, bir banka kartı da alabilirsiniz. Banka kartı bir kredi kartı değildir, ancak bir kart gibi görünür ve kart gibi geçer. Banka kartı, banka hesabınıza bağlıdır ve hesap bakiyeniz karşıladığı müddetçe kartınızla harcama yapabilirsiniz.

Banka kartı için başvuru işlemi kolaydır. Ebeveyn ya da yasal vasinizin sizin adınıza bir banka hesabı açtırması yeterlidir. Hesap açıldığında, hesabınıza bağlı bir banka kartı adresinize gönderilecektir. Bu konudaki en ideal seçenekleri, 18 yaş altı banka hesabı rehberimizden görebilirsiniz.

Konumuza geri dönecek olursak, elbette ki, 18 yaşını geçmiş olup yaş şartını sağlamak illa da bir kredi kartı almanız gerektiği anlamına gelmiyor. Zira sorumlu bir şekilde kullanılmadığında kredi kartları çok yüksek borç riski ve dolayısıyla da kredi geçmişinize zarar verme riski taşıyor.

İşte bu nedenle de birkaç yıl daha beklemeniz ve ideal olarak karlı bir iş bulduktan sonra kredi kartı almanız daha makul bir seçenek olabilir. Böylece kredi kartı borçlarınızı ödeyebileceğinizden emin olarak zamanla iyi bir kredi geçmişi de oluşturabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu