Kredi Kartları

Kredi Kartına Yatırılan Fazla Para Nasıl Geri Alınır?

Her ay kredi kartı borçlarınızı ödemek için çok çalışıyorsanız, kredi kartı dönem borcunuza fazladan ödeme yapma hatasına düşmeniz biraz canınızı sıkabilir. İlk bakışta bu, çok karmaşık bir hata gibi görüyor, ancak düzeltilmesi zor bir hata değildir.

Kredi kartıma fazla para yatırdım geri alabilir miyim, diye düşünüp duruyorsanız ve paranızı geri almak için ne yapmanız gerektiğini öğrenmek istiyorsanız, makalemizi okumaya devam edin.

Kredi Kartıma Fazla Para Yatırdım Geri Alabilir miyim?

Kredi kartınıza fazla yatırdığınız parayı geri alabilirsiniz. Paranızı kaybettiğiniz için endişeleniyorsanız, bu açıdan rahatlayabilirsiniz. Çünkü bu para yasal olarak size aittir.

Kredi kartınıza yatırdığınız fazladan parayı geri almak için iki seçeneğiniz vardır ve bunları uygulamak oldukça basittir:

1. Gelecekteki Harcamalarınız İçin Kullanabilirsiniz

Kredi kartınıza fazladan yatırdığınız para kredi kartı bakiyenize eklenir ve yapacağınız ilk harcama bu artı bakiyeden karşılanır. Fazladan yatırdığınız para tutarı kadar yapacağınız harcamalar yeni dönem ekstresinde borç olarak kaydedilmez.

Kredi kartınızı düzenli olarak kullanıyorsanız, fazladan yaptığınız ödemeyi gelecekteki harcamalarınız için kullanmanız iyi bir seçenek olabilir. Kredi kartınızı düzenli olarak kullanmıyorsanız,  geri ödeme alma seçeneği sizin için daha ideal bir yol olabilir.

2. Geri Ödeme Talep Edebilirsiniz

Sık kullanmadığınız bir kredi kartına fazladan ödeme yaptıysanız, bankanızdan geri ödeme talep etmek sizin için doğru bir seçenek olacaktır. Geri ödeme istiyorsanız, bankanızın şube ya da çağrı merkezini arayarak bir talep oluşturabilirsiniz.

Banka geri ödeme talebinizi derhal işleme alır ve ortalama 1 iş günü içinde kredi kartınıza yatırdığınız fazla parayı mevduat hesabınıza iade eder. İade edilen tutarı mevduat hesabı hareketlerinizden takip edebilirsiniz.

Kredi Kartına Fazla Para Yatırmakla İlgili Yaygın Yanılgılar

Kredi kartı dönem borcunu fazladan ödemenin kredi notunu artırmanın bir yolu olduğu yönünde çok yaygın ve yanlış bir inanış var. Oysaki kredi kartı dönem borcunu fazladan ödemek kredi notunu artırmak için kullanılabilecek bir yöntem değildir.

Kredi notu ve kredi kartı borcu arasındaki ilişki, sahip olduğunuz toplam kredi limitinizin hali hazırda ne kadarını kullandığınızla alakalıdır. Bahsi geçen bu oran ne kadar düşük olursa kredi notunuz için o kadar iyi olur. Bu konuda daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız, kredi notu yükseltme rehberimize bakabilirsiniz.

Kredi kartına fazladan ödeme yapmanın kredi kartı limitini artırdığı yönünde yaygın ve yanlış bir başka inanış da var. Ancak kredi kartına fazladan para yatırmak kredi kartı limitinizi sonsuza dek artırmaz. Fazladan yatırdığınız bakiye kadar harcama yaptıktan sonra kredi kartı limitiniz eski haline döner.

Diğer yandan, fazladan para yatırarak kredi kartınıza tahsis edilen limiti aşmanız halinde, aşılan tutara alışveriş faiz oranı üzerinden faiz işlemeye başlar. Ek olarak toplam borç bakiyesi, tahsis edilen limite gerileyene kadar limit aşım faizi işletilir. Söz gelimi, kredi kartına fazladan para yatırmanız kredi kartı limitinizi artırmaz ve üstelik faiz ödemenize neden olur.

Konupara Ekibi

Konupara Ekibi, okuyucu ihtiyaçlarını analiz ederek para yönetimi, birikim, krediler, kredi kartları, kredi notu, mevduat hesapları gibi bankacılık ürünleri ve yatırım konularında araştırmalar yapıp kapsamlı yazılar hazırlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir