Kredi Kartının Asgarisini Ödersem Ne Olur?

Kredi kartı sahipleri, kredi kartı asgarisini ödeyince ne olur tam olarak bilmiyor. Kredi kartı dönem borcu ödenemiyorsa asgari ödeme yapmak çeşitli avantajlar sağlıyor. Diğer yandan asgari ödeme yapmamak ciddi sonuçlar doğuruyor.

Asgari ödeme yaptığınız takdirde kart sahibi olarak faiz ödemekten kurtulamıyor olsanız da kredi notunuzun düşmesini engellemiş oluyorsunuz. Çünkü asgari ödeme yapmamak kredi notunuzu düşürdüğü gibi kartınızın kullanıma kapanmasına da sebep olabiliyor.

Kredi kartının asgarisini ödersem ne olur diye merak ediyorsanız her şeyi anlatıyoruz. Kredi kartı asgari ödeme yapılırsa ne olur, tüm detaylarıyla bu yayında sizlerle paylaşıyoruz.

1. Kredi kartına asgari ödeme yapmak kredi notunun düşmemesini sağlıyor

Kredi kartı

Kredi kartı dönem borcu asgari ödeme tutarı ile birlikte geliyor. Kredi kartı toplam dönem borcu ödenmediği takdirde son ödeme tarihi itibarıyla bakiyeye akdi faiz işletiliyor. Herhangi bir faiz ödememek için dönem borcu toplamını ödemek gerekiyor. Dönem borcu toplamı düzenli olarak ödendiği takdirde akdi faiz veya gecikme faizi gibi herhangi bir faiz işletilmiyor.

Dönem borcu toplamı ödenemediği durumlarda asgari ödeme tutarını ödemek bir nebze kurtarıcı vazifesi görüyor. Çünkü asgari ödeme tutarı ödendiğinde kredi notu düşmüyor. Asgari ödeme yapılmadığı takdirde ise hem kredi notu düşüyor hem de ödenmemiş asgari tutara gecikme faizi işletiliyor.

2. Asgari ödeme yapmak kredi notunuzun iyi bir seviyede kalmasına yardımcı oluyor

Kredi kartı asgari ödeme

Asgari ödeme yapmak kredi notunuzun düşmesini engellediği gibi puanınızın iyi bir seviyede kalmasına da yardımcı oluyor. Asgari ödemeleri hiç yapmamak veya geciktirmek kredi notunuzu olumsuz etkiliyor.

Kredi notunuzu iyi bir seviyede tutmak ve düşmesini engellemek için kredi kartı asgari ödemelerinizi mutlaka geciktirmeden ve düzenli bir şekilde yapmanız gerekiyor. Böylece gelecekteki kredi kartı limit artışı ya da kredi ihtiyaçlarınız için sağlam bir zemin oluşturmanız mümkün oluyor.

3. Asgari ödemeleri yapmak kredi kartının kullanıma kapanmasını engelliyor

Kredi Kartı ve Borç

Bir takvim yılı içerisinde en fazla 3 kez asgari ödeme tutarı ödenmediği takdirde kredi kartı alışveriş ve nakit avans çekimi gibi tüm işlemlere kapatılıyor. Kartın tekrar kullanıma açılması için dönem borcu toplamını ödemek gerekiyor.

Asgari ödemeleri yapmak bu anlamda büyük bir avantaj sağlıyor. Zira bir takvim yılı içerisinde asgari ödemelerin 3 defa kaçırılması halinde kart kullanıma kapanıyor. Düzenli yapılan asgari ödemeler ise bu durumu engelliyor.

4. Asgari ödeme yapmak ödenmesi gereken toplam faizleri düşürüyor

Kredi Kartları

Kredi kartı ekstrenizde yer alan asgari ödeme tutarının son ödeme tarihine kadar ödenmemesi durumunda, ödenmemiş asgari tutarınıza son ödeme tarihi itibarıyla günlük bakiyeniz üzerinden %1,70 oranında gecikme faizi işletiliyor.

Asgari ödeme yaptığınızda ise kalan dönem borcunuza %1,40 oranında akdi faiz işletiliyor. Yani asgari ödeme yapmamak daha yüksek faiz ödemenizi gerektiriyor. Bununla birlikte tekrar altını çizmek gerekirse, asgari ödeme yapmamak kredi notu üzerinde telafisi zor izler bırakmanıza da sebep oluyor.

5. Asgari ödeme yapmak kredi kartı borçlarının ağırlaşma ihtimalini ortadan kaldırıyor

Kredi Kartı

Kredi kartı dönem borçlarınızı ödeyemediğiniz zorlu koşullarda asgari ödemeleri kaçırmamanız her zaman iyi bir fikir olacaktır. Çünkü asgari ödemeleri kaçırmak faizleri de hesaba katınca her ay bir öncekinden daha yüksek dönem borcunu beraberinde getirecektir.

Daha yüksek gelen dönem borçları da olduğundan daha yüksek asgari ödeme tutarlarına paralel bir seyir izleyecektir. Bu nedenle her ne olursa olsun dönem borcunuzu ödeyemediğiniz durumlarda mutlaka minimum ödeme olarak da bilinen asgari ödeme tutarlarını ödemeye çalışmanız gerekir.

Kredi kartı borçlarınızı ödemekte zorlanıyorsanız bir bütçe planı yapmayı düşünebilirsiniz. Yapacağınız bütçe planı sayesinde gelir ve giderlerinizi görerek borçlarınızı doğru bir şekilde analiz etmeniz mümkün olacaktır.

Borçlarınızı doğru bir şekilde analiz edip gelir ve giderlerinizi hesaba katarak düzenli olarak asgari ödemeleri yapmanız kredi kartı borcunuzu aydan aya düşürmenize yardımcı olacaktır. Böylece de borç döngüsünden çıkmanız mümkün mertebe kolaylaşacaktır.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu