Kredi kartının asgarisini ödeyince ne olur

Kredi kartı dönem borcunun sadece asgari ödemesi yapıldığında faizden kurtulmak mümkün olmuyor.

Birçok kredi kartı sahibi, kredi kartının asgarisini ödemek ne işe yarar tam anlamıyla bilmiyor. Bu da kredi kartı kullanıcılarının bazı problemlerle karşı karşıya kalmasına neden oluyor.

Örneğin, kart borcunun asgari tutarı ödense bile faizden kurtulmak mümkün olmuyor. Yanlış bilinenin aksine asgari ödeme sadece gecikme faizinden kurtarıyor ve toplam dönem borcu ödenene kadar akdi faiz işlemeye devam ediyor.

Giriş bölümünü çok uzatmadan, kredi kartının asgarisini ödeyince ne olur, faiz ne şekilde işler gibi konuları bir an önce açıklığa kavuşturmaya başlayalım.

Kredi notunun olumsuz etkilenmemesi ve kredi kartının kullanıma kapatılmaması için asgari ödeme mutlaka yapılmalıdır

Kredi Kartı ve Borç

Asgari ödeme tutarı, en basit haliyle, bir kredi kartı toplam dönem borcunun belirli oranlar çerçevesinde en az ödeme tutarını ifade eden bir kavramdır.

Mesela, limiti 15 bin Türk lirasına kadar olan kredi kartları için asgari ödeme tutarı toplam dönem borcunun yüzde 30’dur. Güncel toplam dönem borcu ve asgari ödeme tutarı kredi kartı hesap ekstresinden görülebilmektedir.

Bir örnek verecek olursak, kredi kartı limitiniz 3000 Türk lirası ise ve bir dönem içerisinde kart limitinizin tamamını kullanmışsanız, ödemeniz gereken asgari tutar 900 Türk lirası olacaktır. (3000 x 0,30 = 900)

Toplam dönem borcunuzun tamamını ödeyemiyorsanız, kredi kartınızın kullanıma kapatılmaması ve kredi notunuzun bu durumdan olumsuz etkilenmemesi için kredi kartı dönem borcunuzun asgari ödemesini mutlaka yapmanız gerekir.

Kredi kartının asgarisini ödeyince, ödenen asgari tutar borçtan düşer ve gecikme faizi işletilmez

Kredi Kartları

Kredi kartı asgari ödemesi yapıldığında ilgili ödeme tutarı toplam dönem borcundan düşer ve gecikme faizi işlemez. Fakat asgari ödeme yapılsa dahi kalan dönem borcuna akdi faiz işlemeye devam eder.

Burada hem gecikme faizi hem de akdi faiz kavramlarına açıklık getirmek gerekiyor:

Gecikme faizi, kredi kartı hesap ekstresinde yer alan asgari ödeme tutarının son ödeme tarihine kadar ödenmemesi durumunda işletilir. Asgari ödeme yapıldığında gecikme faizi işletilmez.

Akdi faiz, asgari ödeme tutarının yapıldığı fakat toplam dönem borcunun tamamının ödenmediği durumlarda işletilir. Akdi faizin işlememesi için dönem borcunun tamamının ödenmesi gerekmektedir. Bir karışık olmaması için akdi faizin bazı bankalarca alışveriş faizi olarak belirtilebildiğini de hatırlatmış olalım.

Gecikme faizi ve akdi (alışveriş) faiz güncel rakamları kredi kartı hesap ekstrelerinde yer almaktadır.

Özetlemek gerekirse, kredi kartınızın asgari ödemesini yaptığınızda, ödenen asgari tutar dönem borcunuzdan düşer ve gecikme faizi işlemez lakin dönem borcunuzun tamamı ödenmediği için akdi faiz işlemeye devam eder. Hiçbir şekilde faiz ödememek için kredi kartı dönem borcunuzun tamamını ödemeniz gerekir.

Kredi kartı asgari ödeme tutarından az ödeme yapılması halinde önemli sorunlar ortaya çıkar

Kredi Kartı

En yalın haliyle, kredi kartı dönem borcu, bir dönem içerisinde yapılan harcamalar ve mevcutsa vadesi gelen taksitli ödemelerin tamamının hesap kesim tarihinde hesaplanmasıyla ortaya çıkıyor.

Dönem borcuna ait asgari ödemelerin en fazla 90 gün ödenmemesi durumunda, kredi kartı borcuna yönelik hukuki takip başlatılabiliyor. Elbette bu süre gelene kadar kredi notu büyük ölçüde olumsuz etkileniyor.

Bu duruma zemin hazırlayan en önemli faktörlerden biri kuşkusuz ki, asgari ödeme tutarından az ödeme yapmakla vuku buluyor. Bu sebeple de geçtiğimiz yıllarda yasal yönetmelikle yaşanabilecek bu durumun önüne geçilmesi amaçlandı.

Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkındaki Yönetmeliğin 22. maddesinde yer alan bilgilere göre, bir takvim yılı içerisinde üst üste 3 (üç) kez, dönem borcunun son ödeme tarihine kadar asgari ödeme tutarından az ödeme yapıldığında, dönem borcunun tamamı ödenene kadar kredi kartı kullanıma kapatılıyor. Aynı şekilde bireysel kredi notunun olumsuz etkilenmeye başladığı bu süreçte kredi kartı limit artırımı gibi işlemlerin yapılması da mümkün olmuyor.

Bu nedenle, kredi kartı asgari ödeme tutarından az ödeme yapmamanız finansal durumunuz için önem arz etmektedir.Yorum yap

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz