Kredi Kartları

Kredi Kartının Kullanıma Açık Olup Olmadığı Nasıl Öğrenilir?

Kredi kartınızı alışveriş ödemeleri, nakit avans ve diğer işlemlerde kullanabilmeniz için kartınızın açık ve aktif olması gerekir. Bazı durumlarda kredi kartınız etkisiz hale gelerek kullanıma kapanabilir ve bu nedenle de kullanılamaz hale gelir.

Kredi kartlarının etkisiz hale gelmesinin birkaç yaygın nedeni vardır. Kredi kartları, ödenmemiş borçlar, hesaptaki şüpheli faaliyetler ya da kartın kullanım süresinin dolması nedeniyle bankalar tarafından kapatılabilir. Ayrıca, kredi kartınızı teslim almış olup aylarca hiç kullanmadıysanız ön güvenlik nedeniyle de kartınız kullanıma kapatılmış olabilir.

Kredi kartının kullanıma açık olup olmadığını anlamak kesinlikle zor bir şey değildir. Zira aktif olmayıp kullanıma kapalı bir kredi kartını kullanmaya çalıştığınızda kartınız ödeme terminallerinde reddedilir ve herhangi bir işlem yapılamaz.

Kredi Kartının Kullanıma Açık Olup Olmadığı Nasıl Test Edilir?

Kredi kartınızın doğru çalışıp çalışmadığından emin değilseniz, hızlı ve kolay bir şekilde kartınızın kullanıma açık olup olmadığını test edip öğrenebilirsiniz. Kredi kartınızın kullanıma açık olup olmadığını öğrenmek için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

1. Kartınızın Geçerlilik Tarihini Kontrol Edin

Kredi kartınızın geçerlilik süresinin dolmadığından emin olmak için kartın ön yüzündeki son kullanma tarihini kontrol edin. Bu tarih kartınızın sağ alt köşesinde bir ay ve yıl şeklinde gösteriliyor olacaktır. Aynı zamanda bu tarihin üstünde veya yanında “Valid Thru” yazısını görmeniz gerekir. Kartınızın geçerlilik süresi dolmamışsa bundan kaynaklı bir sorun yoktur.

Kartınızın geçerlilik süresinin dolduğunu görüyorsanız, bankanızla iletişime geçmeli ve kart yenileme talebinde bulunmalısınız. Aksi halde geçerlilik süresi dolan bir kartı kullanmanız mümkün olmayacaktır.

2. Kartınızla Küçük Bir Alışveriş Yapmayı Deneyin

İnternet alışveriş sitelerinden veya kredi kartı kabul eden bir mağazadan küçük bir satın alım yapmayı deneyin. Ödeme işleminiz tamamlanırsa, kartınız kullanıma açık demektir. Ödeme işleminiz reddedilirse, kartınızı yeniden etkinleştirmeniz gerekir.

3. Kartınızı ATM’ye Yerleştirip Kontrol Edin

Bir kredi kartının kullanıma açık olup olmadığını öğrenmenin en iyi yollarından biri de ATM’de küçük bir kontrol gerçekleştirmektir. Kredi kartınızı veren bankanın herhangi bir ATM’sine kartınızı yerleştirip şifrenizi girin. Bu eylem sonrası karşınıza hesap özetleri ve daha fazlasını gibi işlemler ekranının gelmesi gerekir.

Kredi kartınızı ATM’ye yerleştirdiğinizde bir hata alıyor ya da bankanızla iletişime geçmeniz gerektiği gibi bir uyarı görüyorsanız, kartınızın çipi hasar görmüş olabilir veya daha farklı bir sorun olabilir. Bu nedenle, bankanızla iletişime geçmeniz gerekir.

4. Borcunuz Olup Olmadığını Kontrol Edin

Kredi kartı borcunuz olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Bir takvim yılı içerisinde üç defa üst üste asgari ödeme yapmazsanız kredi kartınız otomatik olarak alışveriş ve nakit çekim işlemlerine kapanır. İlgili dönem toplam borcunuzu ödediğiniz takdirde yine otomatik olarak kartınız kullanıma açılır. Bu nedenle, kredi kartına ait ödenmemiş borcunuzun olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir.

5. Bankanızın Çağrı Merkezini Arayın

Kredi kartınızın arkasındaki bankanıza ait çağrı merkezi numarasını bulun. Bir operatörle konuşmak için bankanızın çağrı merkezi numarasını arayın ve otomatik menü talimatlarını izleyin. Müşteri temsilcinize kartınızın hala aktif olup olmadığını sorun. Kartın düzgün çalışıp çalışmadığını veya olağan dışı bir durum olup olmadığını size söyleyebilmelidir.

Kapalı Kredi Kartı Kullanıma Nasıl Açılır?

Kredi kartları, gecikmeye düşen ödenmemiş borçlar, hesapta gerçekleşen şüpheli faaliyetler veya kartın kullanım süresinin dolması gibi nedenlerden dolayı kapatılabilir. Bu nedenle öncelikle kartın niçin kullanım dışı bırakıldığını tespit etmeniz gerekir.

Kartınızın geçerlilik süresi dolmuşsa kartınızın yenilenmesi ya da kartınız borçlardan dolayı kapanmışsa ilgili borçların ödenmesi gerekir. Kartınızın kullanıma kapanma nedeninden emin değilseniz, bankanızla iletişime geçerek sorunun kaynağını öğrenebilir ve kartınızı kullanıma açmak için gerekli adımları atabilirsiniz.

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir