MasterCard ve Visa Kartları Arasındaki Fark Nedir?

MasterCard ve Visa, kredi kartı veya banka kartı ile ödeme yapmamıza olanak sağlayan birbirlerinden farklı finansal kuruluşlardır.

Türkiye’de daha yaygın olması hasebiyle çoğunlukla MasterCard veya Visa’nın adını duyuyor, sembollerini görüyoruz fakat bu ödeme kuruluşlarının yanı sıra ülkemizde de ödeme yapmamızı sağlayan Diners Club, Discover ve American Express gibi diğer benzeri kuruluşlar da vardır. Her birinin kendine has özellikleri ve farkları da bulunmaktadır.

Peki ama, Visa ve MasterCard arasındaki farklar neler, bu bizim için ne ifade ediyor ve aralarındaki fark bizim için önemli mi?

Visa ve MasterCard farklı kuruluşlardır ve tüm dünyada mevcut pazarın yaklaşık yüzde 70’ini ellerinde bulundururlar. Hem Visa’nın hem de MasterCard’ın geçmediği ATM veya üye işyeri yok denecek kadar azdır. Her iki finansal kuruluşa ait banka veya kredi kartını dünya genelinde iki milyondan fazla ATM’de, 200 milyondan fazla üye işyerinde kullanmak mümkün olmaktadır.

Dünya genelinde kartlı ödeme sistemi pazarının büyük çoğunluğunu elinde tutan Visa ve MasterCard’ın daima rekabet halinde olması nedeniyle satıcılarda veya ATM’lerde birinin kabul edildiği yerde diğerinin kabul edilmediğini görmek oldukça zordur.

Teknolojinin gelişmesi nedeniyle kartlı ödeme sistemi yerini mobil ödeme veya NFC standardına bırakıyor. Tahmin edebileceğiniz gibi ödeme için kart kullanım şartının olmadığı bu yeni teknolojide iki kuruluş da rekabeti elden bırakmıyor.

Toparlayacak olursam, kredi kartı veya banka kartı yoluyla sadece ATM’leri kullanmak ve işyerlerinde ödeme yapmak gibi bir amacınız varsa iki finans kuruluşuna ait kartlardan herhangi birini tercih edebilirsiniz. Amaç ödeme yapmak ve ATM kullanmak ise aralarında marka sembolleri dışında herhangi bir fark yoktur.

Visa ve MasterCard farkları ne zaman önemli olur?

Tek fark kartların ve üye işyerlerinin üzerinde yer alan Visa ve MasterCard sembolleri gibi görünüyor olsa da iki farklı kuruluşun aralarında büyük bir rekabet söz konusudur.

Hem Visa’sın hem de MasterCard’ın müşterilerine özel bazı programları ve çeşitli kampanyaları bulunur. Örneğin, Visa’nın şu anda güncel olan ve bir alışveriş sitesinde yapılan harcama tutarına yönelik indirim kampanyası mevcut. Aynı şekilde MasterCard’ın da bir ulaşım firmasına ait güncel kampanyası bulunuyor. İki finansal kuruluş da bu kampanyalarını bankalardan bağımsız olarak yürütüyor. Yani, yapılan kampanyalar kartınızı aldığınız bankayla değil, ilgili ödeme sistemi kuruluşu tarafından yapılıyor.

Söz gelimi, MasterCard kampanyalarından yararlanabilmek için bir MasterCard logolu karta, Visa kampanyalarından yararlanabilmek içinse Visa logolu bir karta ihtiyacınız var. Bankanızın adı bu noktada önemli değil. Visa veya MasterCard her zaman güncel kampanyalar düzenliyor. Güncel kampanyalarla ilgili kuruluşların web sitelerine göz atabilirsiniz.

Söylediğim gibi her birinin kendine has program ve ayrıcalıkları bulunuyor. Eğer bu kampanyalar ve daha da önemlisi iki ödeme kuruluşundan herhangi birinin program veya ayrıcalıklarından yararlanmak istiyorsanız, o zaman aralarındaki bu fark sizin için önemli olabilir.

MasterCard mı, Visa mı; hangisini tercih etmeliyim?

MasterCard veya Visa’nın ayrıcalıklarından yararlanmak istiyorsanız bu farkların önemli olabileceğini söylemiştim. İki kart arasında karar vermenizi kolaylaştırmak için aşağıdaki üç başlığı inceleyebilirsiniz.

Kabul. Ülkemizde tüm ATM ve satıcılarda Visa ve MasterCard kullanmanız mümkün olabiliyor. Tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim ki ödemelerimi sürekli kart kullanarak yapıyorum ve ülkemizde kart ödemesi kabul eden herhangi bir satıcının MasterCard veya Visa kabul etmiyoruz dediğini ne duydum ne de gördüm. Aynı şekilde ülke çapında tüm ATM’lerde de iki kuruluşa ait kartları kullanabiliyorsunuz. Fakat dünya çapında sıklıkla seyahat ediyorsanız, iki kuruluşun kabul görme sayılarıyla ilgilenebilirsiniz. Şu anda MasterCard’ın dünya genelinde yaklaşık 30 milyon satıcı, Visa’nın ise 28 milyon satıcı tarafından kabul edildiği belirtiliyor.

Avantajları. İkisi de birbirinden güzel avantajlar sunuyor ve kampanyalar düzenliyor. Aralarında herhangi birinin avantajı olmadığını veya dikkat çekmeyen bir kampanya düzenlemediğini söylemek oldukça zor. Bu nedenle Visa ya da MasterCard programlarının sunduğu avantajları inceleyerek karar vermek isteyebilirsiniz. Bildiğimiz kredi kartı özellikleri dışında ekstra sağlanan bu avantajların muadilinin mutlaka bir diğerinde de olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Ayrıcalıklı programlar. Visa, Visa Platinum adını verdiği ürünüyle seyahat teklifleri, şık restoranlarda özel indirim ve sürprizler gibi özel hizmetler sunarken; MasterCard da Platinum MasterCard® ve World Elite MasterCard® ürünleriyle concierge hizmetleri veya seyahatlerinizde özel hizmetler sunuyor.

Tüm bu nedenlerden dolayı aralarında tercih yaparken; avantajları ve programlarını detaylıca inceleyebilir, kendinize en uygun ve ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek kartı seçebilirsiniz. Yazımı sonlandırırken, tekrar hatırlatacak olursam amaç kredi kartı kullanmak ise kartınızın MasterCard veyahut Visa ya da diğer yaygın kuruluşlara ait Amex, Diners Club, Discover olmasının hiçbir önemi yoktur.

Benzeri kuruluşlar aracılığıyla sağlanan bu kart hizmetlerinin kendilerine özgü çeşitli program ve avantajları olsa da özellikle MasterCard ve Visa’nın geniş iş yeri ağı sayesinde bir kredi kartı ile sahip olmak isteyeceğiniz ödeme kolaylıklarına iki kuruluş vasıtasıyla da ulaşabilirsiniz. Yine de iki kuruluşun kendilerine ait programlarından yararlanmak istiyorsanız, tercihinize göre bir seçim yapmanız daha doğru olacaktır.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu