Kredi Kartları

Öğrenciye Kredi Kartı Veren Bankalar (8 Seçenek)

Öğrenci kredi kartı faydalı finansal araçlardan biridir. Öğrenci kredi kartları sadece alışveriş için değil, düşük faizli borçlanma, harcama kontrol ve takibi gibi yararlar sağlamaktadır. Üstelik bu kredi kartları yurt dışında da geçerlidir.

Öğrenciler için tercih edilebilecek her biri farklı avantajlar ve özellikler sağlayan birçok kredi kartı bulunmaktadır. Bankalar öğrencilere özel olarak hazırladıkları kredi kartı ürünleri ile benzer veya daha avantajlı seçenekler sunabilmektedir. Bu nedenle de bir öğrenci kredi kartı başvurusu yapmadan karşılaştırma yapmak önemlidir.

Öğrenciye kredi kartı veren bankalar aracılığı ile başvurusu yapılabilecek olan bu kartlar, adrese teslim edildikten sonra doğrudan kullanılabilmektedir. Kredi kartlarının gerek internet gerekse de fiziksel mağazalarda alışveriş için kullanılması mümkün olmaktadır.

İster alışverişler için ister harcama kontrolleri için olsun, bir kredi kartının öğrenciler için birçok avantajı olabilmektedir. Peki ama öğrenciler için hangi kredi kartı avantajlıdır? En iyi öğrenci kredi kartı hangisidir? Ayrıca öğrenciye kredi kartı veren bankalar hangileridir? Her birine incelememizde açıklık getiriyoruz.

Öğrenciye Kredi Kartı Veren Bankalar

Öğrenci kredi kartı başvurusu öncesinde alternatifler arasında araştırma ve karşılaştırma yapmak gerekmektedir. Bu hiç kuşkusuz ki ihtiyaçlara yönelik en iyi seçeneği bulmaya yardımcı olabilecektir.

Öğrenciye kredi kartı veren bankalar arasında bir inceleme gerçekleştirdik. En ideal seçenekleri bir araya getirdik. Böylece alternatifler arasında bir karşılaştırma yaparak ihtiyaçlarınıza en uygun kredi kartını bulabileceğini düşünüyoruz. İşte önerdiğimiz en iyi 10 öğrenci kredi kartı:

1. İş Bankası Öğrenci Kredi Kartı: Maximum Genç

Türkiye İş Bankası’nın gençlere yönelik en çok tercih edilen kredi kartı ürünü Maximum Genç, 18 ve 25 yaş arasındaki kişilere verilmektedir. Daha önce İş’te Üniversiteli Kredi Kartı olarak bilinen bu ürünün ismi banka tarafından Maximum Genç olarak değiştirilmiştir.

Maximum Genç kredi kartı, fiziksel ve çevirimiçi alışveriş sitelerinde kullanılmaktadır. Maximum kredi kartı avantajlarına da sahip olan bu kart ile üye iş yerlerinde geçerli olmak kaydıyla taksitli alışveriş yapılabilmektedir.

Ülkemizdeki popüler kredi kartı markalarından biri olan Maximum, dönemsel kampanyalar düzenlemektedir. Öğrenciler de Maximum Genç kredi kartı ile bu kampanyalardan yararlanabilmektedir. Ek olarak, kredi kartı ile yapılacak harcamalar ile MaxiPuan kazanılabilmektedir.

Tercih edilebilecek ideal seçenekler arasında yer alan İş Bankası kredi kartı Maximum Genç, vadesiz bir hesap ve bu hesaba bağlı banka kartını da ücretsiz olarak sunmaktadır. Böylece öğrencilerin kredi kartı kullanımı yanı sıra vadesiz hesap kullanmaları da mümkün olmaktadır.

Öte yandan, İş Bankası’nın sunduğu Biriktiren Genç Hesap‘tan da yararlanılması mümkündür. Bu birikim hesabı sayesinde Maximum Genç kredi kartı sahipleri, tasarruflarını 6 ya da 12 ay vade seçenekleri ile faiz getirisi alarak banka güvencesinde değerlendirebilmektedir.

BAŞVURU: İş Bankası Maximum Genç başvurusunu Maximum Mobil’i indirerek internet üzerinden yapabilirsiniz. Uygulamayı Google Play ve App Store‘dan indirebilirsiniz. Uygulamaya giriş yaptıktan sonra “Başvuru” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

2. Garanti BBVA Öğrenci Kredi Kartı: Bonus Genç

Garanti BBVA tarafından sunulan Bonus Genç kredi kartı iyi bir alternatif olarak listemizde yer almaktadır. Öyle ki Garanti BBVA öğrenci kredi kartı standart bir Bonus programı özelliklerine sahiptir.

Öğrenciler Garanti BBVA Bonus Genç başvurusu yaptıktan hemen sonra kartlarını adreslerine teslim alarak kullanmaya başlayabilmektedirler. Bonus Genç, internet veya fiziksel mağaza alışverişlerinde kullanılabilmektedir. Bonus üyesi iş yerlerinde yapılan alışverişlerde Bonus puan kazanmak mümkün olmaktadır.

Bonus Genç ile nakit avans çekmek de mümkündür. Bonus Genç sahibi öğrenciler acil nakit ihtiyacı duymaları halinde kullanılabilir kredi kartı limiti kapsamında avans çekimi yapabilmektedir. Kart sahiplerinin diledikleri zaman taksitli nakit avans kullanımı yapabileceklerini de ekleyelim.

Bütün bunlara ek olarak, bu kredi kartı alındığında, Garanti BBVA üzerinde otomatik olarak açılacak bir vadesiz hesap ve bu hesaba bağlı Paracard da gönderilmektedir. Böylece öğrencilerin kredi kartına ek olarak vadesiz hesaplarını kullanmaları ve nakit yatırıp çekmeleri imkan dahilinde olmaktadır.

BAŞVURU: Garanti BBVA Bonus Genç başvuru yapmak için buradaki formu doldurabilirsiniz. Formda istenen bilgileri doğru bir şekilde girdiğinizde, başvurunuzu tamamlamanız mümkün olacaktır.

3. Akbank Öğrenci Kredi Kartı: Axess Kampüs Modu

Öğrenciye kredi kartı veren bankalardan biri de Akbank’tır. Bankanın Axess Kampüs Modu isimli öğrenci kredi kartını 18 ve 25 yaş arasında bulunan gençler kullanabilmektedir. Bu kredi kartı, birçok özelliğe sahip olmakla beraber avantajlar da sağlamaktadır.

Axess Kampüs Modu ile internet siteleri ve fiziksel mağazalardan kredi kartı limiti dahilinde alışveriş yapılabilmektedir. Harcama ve alışverişlerin program ortaklarından yapılması halinde kart sahipleri chip-para kazanabilmektedir. Benzer şekilde Axess program ortaklarından taksitli alışverişler de yapılabilmektedir.

Akbank’ın öğrenci kredi kartında yıllık aidat bulunmaktadır. Bu her ne kadar aidatsız kredi kartları gibi diğer alternatiflere kıyasla bir dezavantaj oluştursa da, sunulan diğer avantajlar ve kampanyalar birtakım avantajları beraberinde getirebilmektedir. Ayrıca, Akbank öğrenci kredi kartında ilk sene aidat alınmadığını belirtmek gerekmektedir.

Bütün bunların haricinde, Akbank Axess Kampüs Modu kredi kartı ile nakit avans çekimi yapmak da imkan dahilindedir. Kart sahipleri nakit ihtiyaçlarını karşılamak için limitleri kapsamında nakit para çekebilmektedir.

BAŞVURU: Akbank’ın öğrenci kredi kartı Axess Kampüs Modu başvurusunu internet üzerinden tamamlayabilirsiniz. Kaydınızı bırakmak için Axess’in başvuru formu sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

4. Yapı Kredi Öğrenci Kredi Kartı: Worldcard Özellikli Play

En iyi öğrenci kredi kartı listemizde ön sıralara koyabileceğimiz bir diğer ürün ise Yapı Kredi Play’dir. Yapı Kredi’nin öğrencilere özel olarak verdiği bu kredi kartı Worldcard avantajları ile gelmektedir.

Worldcard özellikleri sağlayan Yapı Kredi Play, World üyesi iş yerlerinden yapılan hem internet hem de fiziksel mağazalarında Worldpuan kazanmaktadır. Kart sahipleri program ortakları ve banka tarafından sunulan kampanyalara katılabilmekte ve yine taksitli alışveriş yapabilmektedir.

Nakit avans ve taksitli nakit avans çekme imkanı da veren Yapı Kredi Play kredi kartı, otomatik olarak açılan ücretsiz bir vadesiz mevduat hesabı da sağlamaktadır. Bu şekilde öğrencilerin banka güvencesinde paralarını bir mevduat hesabında tutmaları mümkün olmaktadır.

Ek olarak Play TLcard, mevduat hesabına ATM’lerden erişim veya hesap bakiyesi kapsamında alışveriş yapmak için kullanılabilmektedir. Masrafsız olan Play TLcard, Yapı Kredi’ye yapılan öğrenci kredi kartı başvurusu ile doğrudan gönderilmektedir.

Worldcard, sıklıkla kampanya düzenleyen kredi kartı markaları arasında bulunmaktadır. Play kredi kartı ise bahsettiğimiz gibi Worldcard özelliklerine sahiptir. Kart sahiplerinin Google Play veya App Store üzerinden World Mobil uygulamasını akıllı telefonlarına indirerek kampanyaları takip etmeleri mümkündür.

BAŞVURU: Yapı Kredi Play’e başvuru yapmak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz. Bağlantıya giriş yaptığınızda karşınıza gelen formu doldurmanız başvuru yapmanız için yeterli olacaktır.

5. DenizBank Öğrenci Kredi Kartı: D-Şarj Bonus

Alışveriş ve harcamalara Bonus puan kazandıran D-Şarj Bonus, DenizBank’ın öğrenciler için sunduğu kredi kartı ürünüdür. Bu açıdan da aslında bankanın standart kredi kartı olan Deniz Bonus’un tüm avantajlarına sahiptir.

D-Şarj Bonus ile internet alışveriş siteleri ve fiziksel mağazalarda alışveriş yapılabilmektedir. Bonus üyesi iş yerlerindeki kampanyalardan yararlanılabilmekte ve mevcutsa taksit avantajlarından yararlanılabilmektedir. Bu anlamda DenizBank öğrenci kredi kartı iyi bir alternatif olarak ele alınabilmektedir.

Diğer kredi kartları gibi DenizBank D-Şarj Bonus, yurt içi ve yurt dışında kullanılabilmektedir. Bu kapsamda öğrencilerin eğitim gibi yurt dışı amaçlı seyahatlerinde de kredi kartlarını kullanmaları ve nakit avans çekimi yapmaları mümkün olabilmektedir.

BAŞVURU: Öğrenci kredi kartı da dahil olmak üzere DenizBank kredi kartlarına internet üzerinden hızlı bir şekilde başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuzu yapmak için DenizBank’ın başvuru sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

6. VakıfBank Öğrenci Kredi Kartı: Like Card

VakıfBank’ın Worldcard ve Worldpuan özellikleri sağlayan öğrenci için kredi kartı ürünü Like Card avantajlıdır. Çünkü en başta Like Card aidatsızdır ve yıllık kart ücreti bulunmamaktadır.

Ancak elbette, Like Card’ı aidatsız kullanabilmek için kart sahiplerinin e-ekstre tercih etmeleri ve hesap özetlerini e-posta ile almaları gerekmektedir. Öte yandan, e-ekstre seçimi yapılsa da bir avantaj olarak kart ekstresi SMS ile de gönderilmektedir.

Öğrencilerin ihtiyaçlarına baz alınarak hazırlanan VakıfBank Like Card, yurt içi ve yurt dışında kullanılmaktadır. Like Card ile online ve fiziksel mağzalarda alışveriş yapılabilmekte ve yapılan harcamalar ile Worldpuan kazanılmaktadır.

Son olarak, bu kartla kullanılabilir limit dahilinde VakıBank ATM’lerinden nakit avans çekim işlemleri de yapılabilmektedir. Acil nakit para ihtiyacı olduğunda Like Card her zaman avans çekimine izin vermektedir.

BAŞVURU: VakıfBank Like Card başvurusu yapmak için başvuru formu sayfasına gidebilir ve kişisel bilgilerinizi forma girerek kredi kartı başvurunuzu kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

7. TEB Öğrenci Kredi Kartı: ÜniversiTEB

Türk Ekonomi Bankası veya bilinen kısa ismi ile TEB’in üniversite öğrencisi gençlere yönelik hazırladığı ÜniversiTEB, yaygın olarak tercih edilen kredi kartı ürünleri arasında bulunmaktadır. Birçok üniversite öğrencisi gencin tavsiye ettiği ÜniversiTEB, çeşitli avantajlar ve özellikler sunmaktadır.

ÜniversiTEB, bir kredi kartı olmasının yanı sıra TEB’de vadesiz hesap ile birlikte gelmektedir. Vadesiz hesaba bağlı banka kartı ile ATM’lerde para çekme ya da yatırma işlemleri yapılabilmektedir. Yine banka kartı ile vadesiz hesap bakiyesi kapsamında fiziki mağazalar veya internet sitelerinden alışveriş yapılması mümkündür.

TEB öğrenci kredi kartı ÜniversiTEB, farklı ayrıcalıklar sağlamaktadır. Bunlardan en dikkate değer olanı da bankanın öğrencilere sunduğu kredi kartından aidat almamasıdır. Söz gelimi, ÜniversiTEB bir aidatsız kredi kartı sınıfındadır. Ayrıca, banka vadesiz hesap üzerinden gerçekleşecek EFT ve havale gibi para transferlerinden de masraf almamaktadır.

ÜniversiTEB, avantajları göz önüne alındığında tercih edilebilecek kredi kartları arasında yer almaktadır. Bu kredi kartı ile nakit avans çekmek, alışveriş yapmak ve yapılan alışverişlerden puan kazanmak mümkün olmaktadır.

BAŞVURU: İnternet üzerinden TEB başvuru sayfasını ziyaret ederek işleminizi tamamlayabilirsiniz. Başvuru için kimlik bilgilerinizi formda istenen şekilde girmeniz gerekmektedir.

8. Ziraat Bankası Öğrenci Kredi Kartı: Bankkart Genç

Ziraat Bankası öğrenci kredi kartı diğer seçeneklere kıyasla farklı bir konsepte sahiptir. Çünkü bankanın kredi kartı özellikli ürünü Harçlık Avans, Bankart Genç‘e bağlıdır. Söz gelimi, bu kredi kartı Bankkart Genç’in Harçlık Avans isimli bir yan ürünüdür.

Bankkart Genç’in Harçlık Avans özelliğini kullanabilmek için öğrencilerin Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) bursu veya öğrenim kredisi alıyor olmaları gerekmektedir. KYK’dan öğrenim kredisi veya burs alan öğrencilerin Harçlık Avans‘a başvuru yapması ve kredi kartı özelliğini kullanabilmeleri mümkündür.

Bankkart Genç’e ait Harçlık Avans özelliğini kullanarak tanımlanan kredi kartı limiti dahilinde internet ve fiziksel mağazalarda alışveriş yapılabilmektedir. Bununla birlikte, Harçlık Avans kullanılabilir limiti kapsamında nakit avans çekilebilmektedir.

Ziraat Bankası ürünleri olan Bankkart Genç ve Harçlık Avans kredi kartı aidatsızdır. Bu kartı kullananlardan yıllık üyelik aidatı veya ek masraflar alınmamaktadır. Öte taraftan, Bankkart Genç’in bir vadesiz mevduat hesabı sağladığını da belirtelim.

BAŞVURU: Bankkart Genç’in Harçlık Avans özelliğini kullanabilmek için başvurunuzu Ziraat Bankası şubelerinden yapmanız gerekmektedir. Detaylı bilgi için harçlık avans nasıl kullanılır kılavuzuna göz atabilirsiniz.

Öğrenci Kredi Kartı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Öğrenci kredi kartı başvurusu yapmak için gereken ön önemli şartlardan biri öğrenci olmaktadır. Öğrenci kredi kartı alabilmek için başvuru sahiplerinin lisans, yüksek lisans veya doktora öğrencisi olmaları gerekmektedir.

Öğrenci olmanın yanı sıra başvuru yapacak kişilerin 18 – 26 yaş aralığında olmaları bir diğer gerekliliktir. Bu yaş aralığında olan kişiler başvuru yapabilmektedir. Ancak tabii, 26 yaşı geçtikten sonra kredi kartları standart özelliklerle kullanılabilmektedir.

Son olarak, bu kredi kartlarına yapılan başvurunun onaylanması için bankaların şube veya dijital kanallarından öğrenci belgesi veya öğrenci kartı kimliği ibraz etmeleri gerekmektedir. Bunların haricinde öğrenci kredi kartı başvurularında bankalar kefil veya gelir belgesi talep etmemektedir.

Öğrenci Kredi Kartı Avantajları

Öğrenci kredi kartları çevrimiçi internet mağazaları, teslimat hizmetleri ve uygulamalar için direkt kolay ödeme veya taksitli alım seçenekleri sunmaktadır. Yine cep telefonu, elektrik, su ve benzeri fatura ödemeleri için de kullanılabilmektedir.

Acil nakit para ihtiyaçlarını karşılamak için de kredi kartları avantaj sağlamaktadır. Listede de yer alan birçok kredi kartı nakit avans özelliği sunmaktadır. Böylece acil nakit paraya ihtiyaç duyulduğunda kullanılabilir kredi kartı limiti kadar avans çekmek mümkün olmaktadır.

Kredi kartları temassız ödemeler için de kullanılmaktadır. Kart sahiplerinin her gün 500 liraya kadar yapacakları harcamaları temassız özelliğini kullanarak kartları ile ödemeleri mümkündür. Temassız ödemeler için kart şifresi girmeye gerek yoktur.

Diğer kredi kartları gibi öğrenci kredi kartları da hem yurt içi hem de yurt dışında kullanılabilmektedir. Ek olarak, kredi kartları harcamaların takibi ve düzenli kontrolü için de birtakım avantajlar sağlayabilmektedir.

Öğrenci Kredi Kartı Dezavantajları

“Kredi kartı” terimi, içinde de yer alan “kredi” kelimesine sahiptir ve bu, düzenli geliri olmayan öğrenciler için borç tehdidi oluşturma ihtimali anlamına gelmektedir. Bu sebeple de bilinçsiz kullanımı borç sorunlarına yol açabilmektedir.

Aslında, öğrenci kredi kartları, gelir belgesi karşılığında verilen standart bir kredi kartı limitine kıyasla düşük limitlerle verilmektedir. Böylece daha sınırlı bir finansal hareket alanı sunmaktadır. Bu da öğrencilerin yüksek borç yükü altına girmelerini engelleyebilmektedir.

Bu nedenle, öğrencilerin örneğin dört haneli aralıkta veya daha yüksek yükümlülüklerde borç riski altına girmelerini önlemektedir. Öte yandan, öğrencilerin borç riskini tamamen ortadan kaldırmak için kullanabilecekleri bir başka alternatif de banka ve ön ödemeli hesap kartlarıdır.

Son olarak, öğrenci kredi kartlarının en büyük dezavantajlarından bir diğeri kart borçlarının gecikmeye düşmesi sonrasında ortaya çıkmaktadır. Çünkü gecikmeye düşen kredi kartı borçları bireylerin kredi notunu düşürmektedir. Bu da gelecekte bireylerin kredi almalarını veya kredi kartı limiti artıma gibi işlemler yapmalarına engel olabilmektedir.

Kredi kartlarının dezavantajlarını ortadan kaldırmak için bilinçli harcama yapmak önemlidir. Bununla birlikte, kredi notunun düşmemesi için ödemelerin düzenli bir şekilde de yapılması da önemli bir başka gerekliliktir.

Öğrenci Kredi Kartları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Öğrenci Kredi Kartı Nedir?

Öğrenci kredi kartı, çoğu durumda 18 – 26 yaş aralığında bulunan ve lisans, yüksek lisans veya doktora öğrencilerinin başvurup kullanabildikleri kredili bir bankacılık üründür. Öğrenci kredi kartları, standart bir kredi kartının tüm özelliklerini sağlamaktadır.

Öğrenciye Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileridir?

Öğrenciye kredi kartı veren birçok banka bulunmaktadır. Örneğin İş Bankası, TEB, Akbank, Ziraat Bankası, VakıfBank ve DenizBank öğrenciye kredi veren bankalar arasında yer almaktadır.

Öğrenci Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öğrenci kredi kartı başvurusu bankaların şube ve dijital kanallarından yapılabilmektedir. Öğrenci kredi kartı başvurularında öğrenci belgesi veya öğrenci kimlik kartı ibrazı zorunlu olduğundan, başvurunun şube kanalı aracılığı ile yapılması onay sürecini kolaylaştıracaktır.

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir