6 Soruda Öğrenci Kredi Kartı Başvurusu Hakkında Her Şey

16.04.2022

Bir üniversite öğrencisi olarak kredi kartı alıp kullanmanın iyi bir fikir olup olmadığını sorguluyor olabilirsiniz. Oysaki bir kredi kartı alıp kullanmak uzun vadede iyi bir kredi geçmişi oluşturmanıza ve doğru finansal alışkanlıklar edinmenize yardımcı olabilir.

Bir üniversite öğrencisiyseniz ve daha önce kredili ürün kullanıp kredi notunuzu olumsuz etkileyecek herhangi bir şey yapmadıysanız, kolayca bir kredi kartı alabilirsiniz. Ancak ilk önce cevaplarını bilmeniz gereken birkaç soru var:

1. Kredi Kartı Başvurusu Yaparken Öğrenci Olmak Zorunda mıyım?

Bu kuralın birkaç istisnası olsa da, çoğu zaman, bir öğrenci kredi kartı başvurusu yapmak ve kartı almaya hak kazanmak için üniversite öğrencisi olmanız gerekir. Öğrenci kredi kartı başvuru formları, genellikle okul bilgilerini doldurmak için bir alan içerir ve ayrıca başvurunun tamamlanması için öğrenci kimlik kartı fotokopisi ya da öğrenci belgesinin bir kopyası gerekir.

Ön lisans, lisans ve yüksek lisans eğitimlerinden herhangi birine devam ediyorsanız, bankaların öğrenci kredi kartlarına başvuru yapabilirsiniz. Ancak, bir üniversite öğrencisi değilseniz, başvurmadan önce olumsuz yanıt almamak adına kartın uygunluk koşullarını kontrol ettiğinizden mutlaka emin olmalısınız.

2. Bir Kefile ya da Teminata İhtiyacım Olacak mı?

Hayır. Öğrenci kredi kartlarından herhangi birine başvuru yaptığınız takdirde bir kefile ya da teminata ihtiyacınız olmaz. Ancak tekrar hatırlatmak gerekirse, daha önce kredi kartı ya da kredi gibi kredili ürün kullandıysanız ve kredi geçmişinizi olumsuz etkileyecek davranışlarda bulunduysanız (geciken ödemeler, aşırı sorgulama, yasal takip gibi), banka kefil veya teminat talep etmeksizin başvurunuzu doğrudan geri çevirebilecektir.

3. Düzenli Bir Gelire Sahip Olmam Gerekir mi?

Hayır. Öğrenci kredi kartlarının belki de en büyük avantajı belgelenebilir gelir şartının aranmıyor olmasıdır. Bu tür kredi kartlarında gelir şartı aranmadığı için düzenli bir gelire sahip olmanız gerekmez.

Gelir şartı olmadığı için öğrenci kredi kartı limitleri genellikle düşüktür. Şu anda her bir genç yetişkine tahsis edilen öğrenci kredi kartı limiti 1.000 – 1.300 TL aralığındadır. Bu, öğrenci olduğunuz ve gelir belgelemesi yapmadığınız süre boyunca bankalardan alabileceğiniz en yüksek kredi kartı limit toplamıdır.

4. Finansal Geleceğim İçin Mantıklı Bir Seçim Yapıyor muyum?

Kredi kartınızı sorumlu bir şekilde kullandığınız sürece kesinlikle evet! Üniversiteden mezun olduğunuzda kendi işinizi kurmak, kendi evinize çıkmak ya da farklı ihtiyaçlarınızı karşılamak için bankalardan kredi çekmek isteyebilirsiniz. Bunun ne kadar kolay olacağı kredi geçmişinize bağlıdır. Bir kredi kartı kullanmaya başlayarak kredi geçmişinizi oluşturabilirsiniz. Hatta kredi geçmişinizi ne kadar erken oluşturursanız o kadar iyi olur.

Yasal düzenlemeler gereğince, bir kişinin tüm bankalardaki toplam kredi kartı limiti; kart sahibi olduğunu ilk yıl aylık ortalama net gelirinin iki katını, sonraki yıllarda ise aylık gelirinin dört katını geçemiyor. Ancak, kart sahibi olduğunuz ilk yılı öğrencilik döneminde atlatarak gelir elde etmeye başladığınızda doğrudan gelirinizin 4 katı kadar limit kullanabilirsiniz.

5. Kredi Kartı Borcumu Ödemez veya Ödeyemezsem Ne Olur?

Öğrenci kredi kartı için başvuru yapmak ve kartı almaya hak kazanıp kullanmaya başlamak, genellikle kredi geçmişi oluşturmadaki ilk adımdır, ancak bu yolun nereye varacağı, tamamen yaptığınız seçimlere bağlı olacaktır.

Aylık harçlığınızın muhtemelen birkaç katı kredi kartı limitine sahip olacağınızdan Gucci ya da Apple Store’lara gidip sepetler dolusu harcama yapamayacaksınız. Amma velakin, yaptığınız küçük harcamalar bile vaktinde geri ödeme gibi büyük sorumluluklar getirecektir.

Kredi kartı borcunuzu ödemez veya ödeyemezseniz, kredi notunuz düşer ve borç tutarınız her ne olursa olsun, yasal takibe alınabilirsiniz. Bir dönem borcunuzu üç ay üst üste ödemezseniz yasal takip söz konusu olur. Yasal takibe alındığınızda, bu, borcunuzun yasal yollarla sizden tahsil edilebileceği anlamına gelir. Bu nedenle her ne olursa olsun, borç ödemelerinizi zamanında yapmanız gerekir.

6. Kartımla Sorun Yaşamamak İçin Ne Yapmalıyım?

Yasal takip gibi olumsuz bilgiler, kredi geçmişinizde en az 5 yıl veya daha uzun süre kalabilir. Bu durum kredi notunuzu düşürür ve kredi geçmişinizde telafisi zor izler bırakır. İşleri başlangıçta yoluna koymak her zaman daha kolaydır.

İşte sorun yaşamamak için aklınızda tutmanız gereken birkaç şey:

Dönem borcunuzu zamanında ödeyin. Kredi kartı dönem borcunuzu her ay zamanında ve tam olarak ödemek sadece iyi bir kredi geçmişi oluşturmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda faiz gibi masrafları ödeme derdinden kurtarır. Kredi kartı dönem borcunuzun tamamını ödemeniz halinde herhangi bir faiz ödemezsiniz.

Asgari ödemeleri yapmayı unutmayın. Kredi kartı dönem borcunuzun tamamını ödeyemediğiniz durumlarda mutlaka asgari ödemeyi yapmalısınız. Asgari ödeme tutarı, dönem borcunuzun tamamını ödeyene dek alışveriş faizi ödemenizi gerektirecek olsa da, gecikme faizi ödemenizi ve kredi notunuza zarar vermenizi önler.

Ödemeleri kaçırmamak için önlemler alın. Kredi kartı dönem borcunuzu, asgari ödeme tutarınızı, son ödeme tarihinizi ve harcama özetinizi görmenizi sağlayan bir ekstre her ay belirli bir tarihte e-posta adresinize gönderilir. Bu bildirimler SMS ile de alınabilir. Siz değiştirmediğiniz sürece kredi kartınızın hesap kesim tarihi ve son ödeme tarihi her zaman aynı olacaktır. Bu nedenle borç ödemelerini kaçırmamak için bu tarihi not etmeli ve hatırlamalısınız.

Ödeyebileceğinizden daha fazlasını harcamayın. Gereksiz harcamalara girmemek ve ödeyebileceğinizden daha fazlasını harcamamak kartınızla sorun yaşamamanıza yardımcı olur ve ekstreniz geldiğinde beklenmedik derecede büyük bir bakiye ile borçlanmanızı engelleyebilir.

Sonuç olarak, bir öğrenci kredi kartı alıp sorumlu bir şekilde kullanmak iyi bir kredi geçmişi oluşturmanıza yardımcı olur ve mezun olduğunuzda size büyük avantajlar sağlayabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.