Kredi Kartları

Öğrenci Kredi Kartı Limiti En Fazla Kaç Olabilir?

Öğrenci kredi kartı limiti konusunda birçok soru geliyor. Bilmeniz gerekiyor ki öğrenciye kredi kartı veren bankalar ve verdikleri kredi kartı limitleri mevzuat gereğince sınırlıdır.

Güncel mevzuat gereğince gelir belgeleyemeyen kişilere tahsis edilebilecek maksimum kredi kartı limiti 1.300 TL’yi geçemiyor. Öğrenciler gelir elde edemedikleri ve dolayısıyla gelir belgeleyemedikleri için bu grupta değerlendiriliyor. Haliyle de öğrencilerin bankalardan alabilecekleri kredi kartı toplam limitinin 1.300 TL’yi geçmesi mümkün olmuyor.

Öte yandan her ne kadar maksimum limit 1.300 TL’yi geçemese de, kredi kartı limiti bankalarca belirleniyor. Örneğin, bir banka ilk kez kredi kartı alacak bir öğrenciye 1.000 lira limit tahsis edilebilirken bir başka banka doğrudan 1.300 TL limit tahsis edebilir.

Bu limit sınırı öğrencilerin gelir belgelemesi yapmadıklarından ve daha önce kredi notlarının oluşmamasından kaynaklanıyor. Burada kredi notu konusuna biraz açıklık getirelim.

Kredi notu, kişilerin ödeme alışkanlıkları başta olmak üzere borç ve mevcut kredi limitleri gibi faktörler baz alınarak hesaplanan bir puanlama sistemidir. Bir kişi bir kere bankalar aracılığıyla kredi kartı gibi kredi ürünlerini kullanmaya başladığında, o kişinin kredi notu hesaplanmaya ve belirli dönemlerde sürekli olarak güncellenmeye başlar.

Kredi notu kişinin bankalarca risk durumunu ortaya koyar. Mesela, kredi kartı borçlarınızı düzenli mi ödüyorsunuz, yoksa ödemeleriniz düzensiz mi, gecikiyor mu? Borçlarınızı düzenli olarak ödediğiniz takdirde risk durumunuz düşer ve bir nevi bankalar size güvenmeye başlar. Tam aksi durumda risk seviyeniz yükselir ve bankalar borçlarınızı düzenli ödeme yapacağınızdan emin olamadıkları için size kredi ürünleri verme konusunda çekimser olurlar. Bu çekimserlik ihtiyaç kredisi başvurusundan tutun da kredi kartı limitinizi artırma talebinize kadar uzar.

Toparlamak gerekirse bir öğrenci olarak gelir belgelemeniz mümkün değil ve bu nedenle mevzuat gereğince adınıza 1.300 TL’den fazla kredi kartı limiti tahsis edilemiyor. Ayrıca kredi notunuz henüz oluşmadığından bankalar risk durumunuzu bilmiyor ve bu nedenle sizi tanıyana dek daha düşük bir limit tahsis edebiliyorlar.

Bir öğrenci olarak ilk kez bir kredi kartına başvuru yaptığınızda vadesi gelen borçlarınızı düzenli bir şekilde ödediğinizden emin olmanız gerekir. Bu kapsamda ödeyebileceğinizden daha fazlasını harcamamaya özen göstermeniz önemlidir.

Ödemeleriniz düzenli olduğu takdirde kredi notunuz yükselecek, risk seviyeniz düşecek ve bankaların size olan güveni artacaktır. Böyle bir durumda bankanıza kredi kartı limitinizi yükseltme talebinde bulunmanız da mümkün olacaktır.

Kendinize uygun bir kredi kartı arıyorsanız, öğrenciye kredi kartı veren bankalar listemize mutlaka göz atın. Zira taksit, nakit avans, aidat gibi kriterleri göz önüne alarak öğrenciler için en iyi kredi kartlarını inceledik. Listemizde ihtiyaçlarınıza en uygun kredi kartını bulabileceğinizi düşünüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu