Öğrenciler İçin En İyi 10 Kredi Kartı Önerisi

Öğrenci olarak bir kredi kartı almak, özellikle ilk kez yapıldığında biraz kafa karıştırıcı olabiliyor. Öyle ki onlarca bankanın öğrenciler için verdiği kredi kartları arasında seçim yapabileceğiniz birçok alternatif var. Bu alternatifler içerisinde neleri arayacağınızı ve hangi kredi kartının sizine uygun bir tercih olacağını bulmanız için size yardımcı olmak istiyoruz.

Öğrenci için en iyi kredi kartı, düşük ya da hiçbir şekilde yıllık kullanım ücreti almamakla beraber; bolca kapmayalar hazırlar, harcamalarda puan kazandırır, yeterli bir limit verir, taksit ve düşük faiz oranları dahilinde nakit avans gibi avantajlar sunar. Bu kriterlerden yola çıkarak öğrencilere yönelik en popüler kredi kartlarını analiz ettik ve bir liste hazırladık.

İddia ediyoruz ki bu listedeki kredi kartları tercih edebileceğiniz en iyi seçenekleri bir arada sunuyor. Öğrencilere kredi kartı veren bankalar ve bu saygın kuruluşların öğrencilere sağladıkları avantajları incelemeye başlayın.

1. Bonus Genç

 • Aidat: Yok
 • Taksit: Var
 • Puan: Var
 • Nakit Avans: Var

Garanti Bankası tarafından öğrencilere ve 18 – 25 yaş arasındaki gençlere sunulan Bonuç Genç kredi kartında yıllık aidat bulunmuyor. Bonus özelliklerine sahip olan Bonus Genç, Bonus üyesi iş yerlerinden yapılan alışverişlerde Bonus puan kazandırıyor, kampanya ve taksit fırsatlarından yararlanma imkanı sağlıyor.

Ekstre Atlat ayrıcalığı ile 1 ay sonra ödeme imkanı veren Bonus Genç, acil ihtiyaçlar için taksitli nakit avans çekme olanağı da sağlıyor.

Garanti Bankası şubelerinden, bankanın telefon ve internet şubesinden Bonus Genç’e başvuru yapmak mümkün. Başvuru sırasında nüfus cüzdanınızın yanınızda bulunması gerekiyor.

2. Yapı Kredi Playcard

 • Aidat: Yok
 • Taksit: Var
 • Puan: Var
 • Nakit Avans: Var

Yapı Kredi’nin öğrencilere sunduğu kredi kartı Playcard’ın yıllık aidatı bulunmuyor. World özellikleri sağlayan Playcard ile yapılan harcamalar World üyesi iş yerlerinde Worldpuan kazandırıyor. World kampanyalarından yararlanabilen kart sahipleri bu üye iş yerlerinden taksitli alışveriş de yapabiliyor.

Playcard’ın nakit avans özelliği bulunuyor ve acil nakit ihtiyaçları için peşin ya da taksitli olarak nakit avans çekmek mümkün olabiliyor. Ayrıca Play Harçlık özelliği ile nakit çekim ücreti ve ilk 2 gün için nakit çekim faizi ödemek zorunda kalmadan her ay toplam 100 TL’ye kadar nakit çekilebiliyor.

Playcard’a başvuru yapmak isteyen üniversite öğrencilerinin Yapı Kredi şubelerine başvurması ya da başvurularını telefon veya internet şubesi üzerinden tamamlamaları yeterli. Başvuru sırasında nüfus cüzdanı ve öğrenci kimlik belgesinin gerekli olduğunu ekleyelim.

3. Bankkart Genç

 • Aidat: Yok
 • Taksit: Var
 • Puan: Var
 • Nakit Avans: Var

Ziraat Bankası’nın 18 – 26 yaş aralığında bir lisans, yüksek lisans veya doktora öğrencisi olan ve Kredi Yurtlar Kurumu’ndan (KYK) burs ya da öğrenim kredisi alanlara sunduğu Bankkart Genç, tek kartta hem kredi kartı hem de banka kartı özelliklerini bir araya getiriyor.

Bankkart Genç’in kredi kartı özelliğini kullanmak isteyen öğrencilerin KYK’dan burs ya da öğrenim kredisi almaları gerekiyor. Bu şartları sağlayan öğrenciler Bankkart Genç’e ve kredi kartı özellikleri sağlayan Harçlık Avans’a başvurabiliyor.

Bankkart Genç’in kredi kartı özelliği ile anlaşmalı üye iş yerlerinde puan kazanmak, kampanyalara katılmak ve taksitli alışveriş yapmak mümkün oluyor. Ayrıca nakit avans çekmek de mümkün.

KYK’dan burs ya da öğrenim kredisi alma şartını sağlıyorsanız, Bankkart Genç’e zaten halihazırda sahip oluyorsunuz. Kartınızın kredi kartı özelliğini açtırmak için doğrudan Ziraat Bankası şubelerine başvuruda bulunabilirsiniz.

4. İş’te Üniversiteli Aidatsız Kredi Kartı

 • Aidat: Yok
 • Taksit: Var
 • Puan: Var
 • Nakit Avans: Yok

Listenin devamında görebileceğiniz üzere Türkiye İş Bankası öğrenciler için İş’te Üniversiteli Kredi Kartı ve İş’te Üniversiteli Aidatsız Kredi Kartı olmak üzere iki seçenek sunuyor. İş’te Üniversiteli Aidatsız Kredi Kartı adından da anlayabileceğiniz gibi yıllık kart aidatı almıyor.

Bankanın aidatsız ürünü Maximum üye iş yerlerinde taksit, puan kazanımı ve belirli kampanyalardan yararlanma imkanı sunuyor. Ancak temassız ödeme özelliği, ilave taksit ve dönemsel MaxiPuan kampanyaları gibi birtakım ayrıcalıklardan yararlanma imkanı vermiyor.

İş’te Üniversiteli Aidatsız Kredi Kartı’na başvuruda bulunmak isteyen öğrencilerin nüfus cüzdanı ve öğrenci kimlik belgelerini yanlarında bulundurmaları yeterli. Başvuru İş Bankası şubelerinden, telefon ve internet şubesi üzerinden yapılabiliyor.

5. ÜniversiTEB Bonus Card

 • Aidat: 9 TL
 • Taksit: Var
 • Puan: Var
 • Nakit Avans: Yok

TEB tarafından öğrencilere sunulan ÜniversiTEB Bonus Card minimum 4 yıllık lisans öğrencileri veya yüksek lisans öğrencilerine veriliyor. Bonus üyesi iş yelerinde alışverişlerde puan kazandıran ve biriken puanlarla ödeme yapılmasına imkan veren ÜniversiTEB Bonus Card, harcamalara taksit imkanı da sağlıyor. Ayrıca bu kredi kartına sahip olanlar Bonus üyesi iş yerlerindeki kampanyalardan yararlanabiliyor.

ÜniversiTEB Bonus Card’a en yakın TEB şubesinden, kuruluşun telefon ya da internet şubesinden başvurmak mümkün. Telefon ya da internet şubesinden yapılan başvurularda kart teslimi sırasında bir sözleşme imzalanması gerektiğini ve öğrencilerin nüfus cüzdanı fotokopisi ve öğrenci kimlik kartlarını yanlarında bulundurmaları gerektiğini hatırlatalım.

6. VakıfBank Like Card

 • Aidat: 12 TL (E-ekstre tercih edilmesi durumunda aidat yok, açıklamayı okuyunuz.)
 • Taksit: Var
 • Puan: Var
 • Nakit Avans: Var

VakıfBank’ın üniversitelilerin ihtiyaçlarına göre hazırladığı VakıfBank Like Card, World üyesi iş yerlerindeki kampanyalardan yararlanma ve taksitli alışveriş yapabilme imkanı sunuyor. Kart sahipleri World üyesi iş yerlerinden yapacakları harcamalardan Worldpuan kazanıp bu puanlarını sonraki harcamalarında kullanabiliyorlar.

VakıfBank Like Card’ın PeşineTaksit özelliği sayesinde kredi kartı ile 100 TL ve üzerinde peşin yapılan harcamalar 9 aya varan vadelerle sonradan taksitlendirilebiliyor. Yıllık 12 TL kart aidatı alan VakıfBank, kredi kartı ekstresini e-ekstre olarak (internet üzerinden e-posta ya da SMS ile) almayı tercih eden öğrencilerden yıllık kart aidatı almıyor.

VakıfBank Like Card’a öğrenci belgesi ya da öğrenci kimlik kartı ve nüfus cüzdanı ile VakıfBank şubelerinden, telefon veya internet şubesinden başvuru yapmak mümkün.

7. Axess exi26

 • Aidat: 20 TL
 • Taksit: Var
 • Puan: Var
 • Nakit Avans: Var

Akbank’ın 26 yaş altı gençlere sunduğu Axess exi26 kredi kartı, tüm Axess üye iş yerlerinde yapılan alışverişlerden chip-para puan kazandırıyor. Taksitli alışveriş imkanı da sunan Axess exi26, ilk yıl kart aidatı almıyor. Sonraki yıllarda ise senelik dönemlerde 20 TL kart aidatı alıyor.

Axess exi26’nın öne çıkan birkaç avantajı var. Bunlardan ilki, Taksit İste ve Erteleme İste özellikleri. Bu özellikler sayesinde mağazada taksit imkanı olmasa dahi 50 TL ve üzeri harcamalar faizsiz olarak 3 taksite bölünebiliyor ya da istendiği takdirde ödemeler ertelenebiliyor. Bir diğer avantaj, Axess exi26’nın nakit avans özelliği sağlıyor olması. Böylelikle acil nakit ihtiyaçları için nakit avans kullanımı da bu kart sayesinde mümkün oluyor.

Axess exi26’ya nüfus cüzdanı ve öğrenci kimlik belgesi ile Akbank şubelerinden başvurulabiliyor. Telefon şubesi ve internet şubesi yoluyla başvuru yapmak da mümkün.

8. İş’te Üniversiteli

 • Aidat: 25 TL
 • Taksit: Var
 • Puan: Var
 • Nakit Avans: Yok

Türkiye İş Bankası’nın üniversite öğrencileri için verdiği İş’te Üniversiteli kredi kartı, bankanın popüler Maximum markalı kredi kartlarının sunduğu tüm avantaj ve fırsatları beraberinde getiriyor. Bu karta sahip olanlar Maximum üye iş yerlerindeki kampanyalardan yararlanmakla birlikte, yaptıkları harcamalardan MaxiPuan kazanabiliyor ve puanlarını sonraki harcamalarda kullanabiliyor. İş’te Üniversiteli kart sahiplerinin Maximum üye iş yerlerinde geçerli taksit avantajlarından yararlanmaları da mümkün.

İş’te Üniversiteli kredi kartına başvuru yapmak isteyen öğrencilerin İş Bankası şubeleri, telefon ya da internet şubesi üzerinden başvuru yapmaları yeterli. Başvurular sırasında öğrenci kimlik kartı ya da öğrenci belgesi ve nüfus cüzdanı gerekiyor.

9. CardFinans GO

 • Aidat: 28,5 TL
 • Taksit: Var
 • Puan: Var
 • Nakit Avans: Var

QNB Finansbank’ın 18 – 25 yaş arasındaki öğrencilere sunduğu CardFinans GO, CardFinans’ın sunduğu birçok avantajla beraber geliyor. CardFinans GO kredi kartı ile CardFinans üye iş yerlerindeki kampanyalardan yararlanabilir, puan kazanabilir ve taksitli alışveriş yapabilirsiniz.

Nakit avans çekmenin de mümkün olduğu CardFinans GO’da 150 liraya kadar nakit avans çekimlerinde faiz uygulanmıyor. Ayrıca taksitin yasak olduğu sektörler dışında yapılan harcamalar sonradan +2 taksit avantajıyla taksitlendirilebiliyor.

CardFinans GO başvurusu yapmak için QNB Finansbank şubelerine başvuruda bulunabilir, başvurularını telefon ve internet şubesi üzerinden de yapabilirsiniz. Başvuru sırasında nüfus cüzdanınız ve öğrenci kimlik belgenizin yanınızda bulunması gerekmekte.

10. D-Şarj Bonus

 • Aidat: 45 TL
 • Taksit: Var
 • Puan: Var
 • Nakit Avans: Var

Denizbank’ın Bonus özellikli D-Şarj Bonus kredi kartı yurt içi ve yurt dışında yapılan tüm harcamalara Bonus puan kazandırıyor. D-Şarj Bonus ile Bonus üye iş yerlerinde taksitli alışveriş yapmak ve kampanyalardan yararlanmak mümkün.

D-Şarj Bonus’la nakit avans çekilebiliyor. Nakit avans çekimi için taksit özelliği kullanılıp belirli vadelerde geri ödeme yapılabiliyor. İlk yıl 3 TL aidat alan D-Şarj Bonus sonraki yıllarda 45 TL aidat alıyor.

Denizbank şubelerinden, telefon veya internet şubesinden D-Şarj Bonus kredi kartına başvuru yapılabiliyor. Başvuru sırasında nüfus cüzdanınızın yanınıza bulunması yeterli oluyor.

Bilmeniz Gerekenler

İlk kez bir kredi kartı kullanmaya başladığınızda, kredi notu olarak bilinen ve gelecek yıllarda finans kuruluşları ile ilişkilerinizi belirleyecek bir puanlama sistemine dahil olacaksınız. Puanınız ödemelerinizin vaktinde ve düzenli yapılması gibi belli başlı kredi notu faktörleri baz alınarak hesaplanacak.

Örneğin, düzenli borç ödemeleri yapan bir kişinin kredi notu yükselecekken düzensiz ve geç ödemeler yapan bir kişinin kredi notu düşecektir. Mesela kredi notu yüksek olan bir kişi gelecekte kredi kartı limitini kolayca artırabilir ya da ihtiyaç kredisi alabilir. Ancak kredi notu düşük olan bir kişi için bunları yapmak bir hayli zorlaşır.

İşte bu nedenle seçtiğiniz kredi kartı onaylandıktan sonra, ödeyebileceğiniz kadar harcama yapmanız ve aylık borçlarınızı düzenli bir şekilde ödemeniz son derece önemlidir. Bu iyi alışkanlıklar, kredi notunuzu oluşturmanızı ve yüksek tutmanızı sağlayacağı gibi, gelecekte ihtiyaç, ev ya da araba için bankalardan kredi alabilmenize yardımcı olacaktır.

Son olarak, kredi kartı limitlerine de değinelim.

İlgili mevzuat gereğince geliri olmayan kişilere bankalarca en fazla 1.300 TL limit tahsis edilebilmektedir. Öğrencilere verilen kredi kartları için gelir şartı aranmadığından bankaların değerlendirmelerine göre tahsis edilebilecek en yüksek kredi kartı limiti 1.300 TL’yi geçmeyecektir. İlk yılın ardından, oluşacak kredi notunun durumuna göre kredi kartları için limit artırımı mümkün olabilmektedir.

seçtiklerimiz