Kredi Kartları

Sanal Kart Nedir? 5 Adımda Sanal Kart Oluşturma

Sanal kart, faydalı finansal ürünlerden biridir. İnternetten bir alışveriş yapmak istiyorsunuz. Ancak kredi kartı numaranızın yanlış ellere geçebileceğinden endişeleniyor musunuz? Bu durumda, bir sanal kart tam da ihtiyaç duyduğunuz araç olabilmektedir.

Sanal kart oluşturma işlemi yapmak basittir. Sanal kart kullanmak istiyorsanız, bankanızdan kolayca ana kredi kartı hesabınıza bağlı bir sanal kart oluşturabilirsiniz. Bunu bankanızın internet şube ve mobil uygulamaları üzerinden yapabilirsiniz.

Bu makalede sanal kart nedir, oluşturma işlemi nasıl tamamlanır, nasıl kullanılır, avantaj ve dezavantajları nelerdir gibi bilmeniz gereken tüm soruların cevaplarına yer vereceğiz.

Sanal Kart Nedir?

Sanal kart, ana kredi kartı hesap numaranızı kullanmadan, ana kredi kartı hesabınızla işlem yapmanıza olanak sağlayan benzersiz bir kredi kartı numarasıdır.

Talep etmeniz halinde sanal kartınız bankanız tarafından hızla oluşturulur ve hemen kullanılabilir hale gelir. Ayrıca sanal kart için belirli bir harcama limiti veya son geçerlilik süresi yani son kullanma tarihi de ayarlayabilirsiniz.

Tek veya birden fazla satıcıda kullanıp ödeme yapmak için ihtiyaç duyduğunuz her an, sanal kart oluşturmanız mümkündür. Üstelik her bir kullanımdan sonra sanal kartınızı anında iptal edebilir ve harcama işlemlerine kapatabilirsiniz. Bu işlemler, ana kredi kartı hesabınızı etkilemez.

Sanal kart numaranız tehlikeye girerse, genellikle bir tıklamayla oluşturduğunuz kartı hızlı bir şekilde silebilirsiniz. Ana kredi kartınızı ise normalde olduğu gibi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bunların neredeyse tümü, kredi kartı dolandırıcılık vakalarının talihsiz bir şekilde yükselişe geçtiği bir dünyada, ana kredi kartı hesap bilgilerinizi korumanıza yardımcı olmaktadır.

Sanal Kart Oluşturma İşlemi Nasıl Yapılır?

Sanal kart oluşturma işlemi yapabilmek için öncelikle bir kredi kartına ihtiyacınız olacaktır. Çünkü sanal kartlar ana kredi kartına bağlı olarak oluşturulmaktadır. Sanal kart oluşturma süreci basittir:

1. Bankanızın internet şubesine giriş yapın

Sanal kart oluşturmak istediğiniz kredi kartınızın bulunduğu bankanın internet şubesi veya mobil uygulamasına giriş yapın. İnternet şubesi ve mobil uygulama üzerinden sanal kart oluşturmak daha hızlı bir şekilde yapılabilmektedir.

2. “Kartlar” menüsüne giderek kredi kartınızı bulun

Sonraki aşamada, “Kartlar” veya “Kredi Kartları” olarak göreceğiniz menüye gidin ve kartlarınıza göz atın. Birden fazla kredi kartı kullanıyorsanız, sanal kart oluşturmak için uygun gördüğünüz kredi kartını seçin.

3. “Sanal Kart Başvurusu Yap” seçeneğine tıklayın

Bu adımda, “Sanal Kart Başvurusu Yap” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Bunu yaptığınızda, başvuru bölümünde, “Asıl Kart” tercih etmeniz gerekecektir. Sanal kartınız asıl kartınıza bağlı olarak oluşturulacaktır.

4. Sanal kart için belirli bir limit ve geçerlilik süresi belirleyin

Sanal kart başvurunuzu yaptıktan hemen sonra kartınızı doğrudan kullanmaya başlayabilirsiniz. Ancak tabii, sanal kartınız için bir limit ve süre belirlemeniz gerekmektedir. Kullanılabilir asıl kart limitinize göz atarak sanal kartınız için bir limit ve süre belirleyin.

Örneğin, bir alışveriş için 500 lira ödeme yapmayı planlıyorsanız ve bu ödemeyi 1 saat içerisinde tamamlayacaksanız, sanal kart limitinizi 500 lira olarak, kart geçerlilik süresini ise 1 saat olarak belirleyebilirsiniz.

5. Sanal kart kullanmaya artık hazırsınız

Limit ve geçerlilik süresini de belirledikten sonra sanal kartınızı kullanmaya başlayabilirsiniz. Kart bilgilerinizi almak için menüden “Sanal Kart Bilgileri” bağlantısına gidebilirsiniz. İlgili sayfada sanal kart numaranız, sanal kart son kullanma tarihi ve CVV kodu göreceksiniz. Bunları ödeme formuna girerek sanal kart ile harcama yapabilirsiniz.

Sanal Kart Nasıl Kullanılır?

Sanal kart çok yaygın bir sorunu çözmektedir. Normalde, internetten bir alışveriş yaparken kredi kartı numarası, kart güvenlik kodu (CVV) ve fatura adresi gibi bilgiler girersiniz.

İşte bu bilgileri ve güvenliğinizi ciddiye almayan bir satıcı ya da e-ticaret sitesiyle paylaşmak sizi, bilgilerinizi sahte alımlar yapmak için kullanabilecek siber korsanlara karşı savunmasız bırakabilir.

Böylesine bir sahtekarlığa kurban gittiğinizi var sayarsanız, bu satın alımlardan finansal olarak sorumlu tutulmayacak olsanız da, bankanızı arama ve yeni kredi kartınızın gelmesini bekleme zorluğunu yaşamanız gerekir. Bu tür sıkıntıları önlemenin en iyi yolu sanal kart kullanmaktır.

Sanal Kart Oluşturma

Bankanızın internet şubesi ya da mobil uygulama kanallarını kullanıyorsanız, son derece kolay bir şekilde sanal kart oluşturabilirsiniz. Bu süreci detaylı bir şekilde aktarmıştık.

Sanal kartınızı oluşturduğunuzda, ana kredi kartı bilgilerinizden farklı olarak bir kart numarası ve CVV kodu otomatik olarak üretilir. Bunlara ek olarak bir geçerlilik süresi seçmeniz gerekir.

Bu adımları tamamlayıp sanal kartınızı kullanmaya başlayabilirsiniz. Ödeme formlarında ana kredi kartı bilgilerinizi değil, oluşturduğunuz sanal kart bilgilerinizi vermeniz gerekir.

Sanal Kart Limit Süresi

Belirlediğiniz limitin süresi dolduğunda, sanal kartınızda kullanılmamış limit kalması durumunda, kalan limit otomatik olarak ana kartınıza geri aktarılır. Ayrıca sanal kart limitinizi kendiniz de sıfırlayabilirsiniz.

Tıpkı ana kredi kartınız gibi sanal kredi kartınız da, üye iş yerlerinden yaptığınız alışverişler üzerinden puan kazandırır ve taksitli alışveriş yapmanıza olanak sağlar.

Öte yandan, sanal kartınızı kullanarak yapacağınız işlemlerin doğrudan ana kartınıza aktarılacağını ve sanal kart için ayrı bir hesap özeti gönderilmeyeceğini unutmayın.

Sanal Kart Avantajları Nelerdir?

Sanal kartının en büyük avantajı, kartı hızlı bir şekilde kapatabilme olanağının sunulmasıdır. Ana kredi kartınızın yanlış ellere düştüğünden endişelendiğinizde, bankanızı aramanız ve ana kredi kartınızı iptal etmeniz gerekir.

Öte taraftan ana kredi kartınıza bağlı otomatik fatura ödemelerini de hesaba katmak gerekir. Ana kartınız iptal edildiğinde otomatik ödeme talimatlarınız gerçekleşmeyecektir.

Ayrıca yeni bir kredi kartının tarafınıza gönderilmesini beklemeniz gerekir ki, bir kredi kartı gönderim süresi de ortalama birkaç haftayı bulabilir.

Bunun yerine, sanal bir kredi kartı kullandığınızda, böylesine sorunlar yaşamaz, anında kartınızı iptal edebilir ve hızlı bir şekilde yeni bir kart numarası ayarlayabilirsiniz.

Ana kredi kartınız bu işlemlerden etkilenmez. İnternetten alışveriş ya da diğer işlemler için ödeme yapma konusunda temkinli iseniz, sanal kredi kartı sizin için harika bir seçenek olabilir.

İdeal olarak, yalnızca tanıdığınız ve güvendiğiniz sitelerde alışveriş yapabilirsiniz. Ama bazen, kartınızı, güvenliğinden emin olmadığınız bir sitede kullanmanız gerekebilir. Bu konuda sanal kredi kartının yardımı büyük olacaktır.

Sanal Kart Dezavantajları Nelerdir?

İnternetten sipariş ettiğiniz ürünleri iade etmek, sanal kartlar ile zor olabilir. Çünkü bazı alışveriş siteleri, para iadesini sadece satın alma işleminde kullandığınız karta iade etmek isterler.

Para iadesi açıkça sanal kart ile pek mümkün değildir. Bu gibi durumlarda, kredi kartına para iadesi almak yerine alışveriş sitelerinden hediye kartı kabul etmeniz gerekebilir.

Geçerlilik süresi kısa olan sanal kartlar, abonelikler ya da otomatik ödeme talimatı verme ve işlenmesi konusunda da sorunlara neden olabilir. Aboneliğinizi ya da talimatlarınızı aktif tutmak için sanal kredi kartınızın geçerlilik süresini her kullanım zamanı dolduğunda güncellemeniz gerekir.

Sanal kartınızı kullanıp limit ve süre güncellemesi yapmayı unutursanız, abonelikleriniz iptal edilebilir ve otomatik ödeme talimatlarınız gerçekleşmeyebilir.

Hangi Bankalar Sanal Kredi Kartı Veriyor?

Bankaların çoğu sanal kart vermektedir. Ziraat Bankası, İş Bankası, Vakıfbank, Akbank ve Halkbank sanal kredi kartı veren bankalara örnek olarak gösterilebilir.

Bankanız sanal kart hizmeti sunmuyorsa, bu hizmeti sunan bankaların müşterisi olmayı düşünmeniz gerekmektedir.

Sanal kartı kullanmanın bir seçenek olduğunu hala çoğu kişi bilmiyor. İnternet alışverişlerinizi Hepsiburada, N11 ya da Amazon gibi güvenilir satıcılardan yapıyorsanız, rahat olun.

Zira kredi kartı bilgilerinizin güvenliği için endişelenmenize gerek yoktur. Ancak, ana kartınızı korumak için sanal kart kullanmanız gerektiğini düşünüyorsanız, bankanıza mutlaka ulaşın.

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir