Kredi Kartları

Spotify’da Kartlı Ödeme Sorunlarının 6 Çözümü

Bir önceki ay Spotify aboneliğimi geçici bir süre sonlandırma kararı almıştım. Dün üyeliğimi tekrar aktifleştirmek için ödeme yapmak istediğimde kartımın ödeme için kabul edilmediğini gördüm.

Spotify abonelik ücretini daha önce kullandığım farklı bir banka kartından yaptığım (daha doğrusu yapmaya çalıştığım) için eski kartımı kullanmak yerine sorunu çözmeye çalıştım ve tahmin ettiğim gibi kartımın internet işlemlerine kapalı olduğundan dolayı ödeme yapamadığımı anladım. Ben sorunu çözdüm fakat yaptığım araştırmalardan sonra birçok kişinin kredi kartı ya da banka kartıyla ödeme yaparken benim yaşadığım sorundan daha farklı sorunlar yaşadıklarını da görmüş oldum.

Spotify ödemesi yapmaya çalıştığınızda bazı sebeplerden dolayı banka ya da kredi kartınız ödeme için kabul edilmiyor olabilir. Sıklıkla karşılaşılan tüm sorunları ve çözümleri listeledim.

Kredi kartı veya banka kartı ile Spotify ücreti ödemesinde karşılaşabileceğiniz altı sorun ve bu sorunların çözümü şu şekilde:

Kart internet işlemlerine kapalı olabilir

Benim karşılaştığım ödeme sorunu kartımın internet alışverişlerine kapalı olmasıydı. Banka kartım hesabıma bağlı olduğundan güvenlik endişesiyle kartımı bizzat internet işlemlerini kapatmıştım. Sorunu tahmin etmem bu nedenle çok da uzun sürmedi. Genel olarak banka ve kredi kartları internet işlemlerine açık olarak gelir fakat benim gibi talepte bulunarak kartınızı internet işlemlerine kapattıysanız, ödeme yapamamanızın nedeni bu olabilir.

Sorunun çözümü için kartınızı internet işlemlerine yeniden açmanız gerekir. Bankanıza talepte bulanabileceğiniz gibi internet şubesi veya çağrı merkezi aracılığıyla da kartınızı internet işlemlerine açtırabilirsiniz. Kartınızın internet işlemlerine açık olup olmadığını bilmiyorsanız, bankanızdan öğrenebilirsiniz.

Kart limiti veya bakiyesi yeterli olmayabilir

Kredi kartınızın limiti veya banka hesabınıza bağlı banka kartınızın bakiyesi yeterli olmayabilir. Çoğu zaman herkes limit ve bakiyesini bilir fakat eğer kartlarınızdan farklı ödeme talimatları verdiyseniz, bu ödemeler sonrasında siz fark etmeden limitiniz ya da banka hesabınızdaki bakiye azalmış olabilir. Bu sıklıkla karşılaşılan bir durum.

Bu ve benzeri nedenle ödeme problemi yaşamaya devam etmeniz halinde mutlaka limit ve bakiyenizi de kontrol etmelisiniz.

Spotify hesabınızda belirttiğiniz ülke farklı olabilir

Spotify, abonelerin bulunduğu yeri doğrulayabilmek için ödeme yaptıkları ülkeyle profillerinde seçmiş oldukları ülkenin aynı olması gerektiğini belirtiliyor. Yani, Türkiye’den ödeme yapıyorsanız, Spotify hesabınızda ülke konumunu Türkiye olarak seçmeniz gerekiyor.

Ödeme problemi yaşamaya devam etmeniz halinde Spotify hesabınızdaki ülke bilgisini de kontrol edin. Bir yanlışlık varsa ödeme yaptığınız ülke ile profilinizdeki ülke bilgilerini aynı olacak şekilde düzeltin ve tekrar ödeme yapmayı deneyin.

CVV/CVC güvenlik kodu yanlış girilmiş olabilir

İnternetten ödeme yaptığımızda hem kredi hem de banka kartlarımızın arkasında yer alan üç haneli CVV kodu bilgisini de ödeme formuna girmemiz gerekiyor. Bu güvenlik kodu hatalı girildiği takdirde ödeme işlemi gerçekleşmiyor.

Kartınıza ait CVV/CVC kodunuzun doğruluğunu kontrol ederek tekrar ödeme yapmaya çalışın. Bu konuda daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa CVV kodunu nerede bulacağınızı bilmiyorsanız, buradaki yazımdan daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Kartınız yurtdışı kullanıma kapalı olabilir

Spotify ödemeleri yurtdışından tahsil edildiği için ödeme yaptığınız kartın yurtdışı işlemlerine açık olması gerekmektedir. Kartınızın yurtdışı işlemlerine kapalı olması halinde ödeme yapmanız mümkün olmayacaktır.

Kartınızın yurtdışı işlemlerine kapalı olup olmadığını bankanızdan öğrenebilirsiniz. Kartınızda yurtdışı işlemlere yönelik bir kısıtlama mevcutsa bu kısıtlamanın kaldırılması sonrasında ödeme yapabilmeniz mümkün olacaktır.

Kartınızın son kullanma tarihi geçmiş olabilir

Tarafımıza gönderilen her banka ya da kredi kartı belirli bir süre kullanılmak üzere gönderilir. Bu süre tamamlandığında banka adresimize yeni bir kart gönderir. Ödeme yaparken hala sorun yaşıyorsanız, mutlaka kartınızın son kullanım tarihine de bakın. Bu tarih kartınızın ön yüzünde yazmaktadır.

Diğer yandan kartınız bazı sebeplerden iptal edilmiş de olabilir. Kartınızın ödeme yapmaya müsait olup olmadığını da bankanızdan öğrenmenizi tavsiye ederim.

Spotify’da banka kartı veya kredi kartı ödemelerinde sıklıkla karşılaşılan sorunlar ve çözümleri bu şekilde. Her bir soruna yönelik kontrolü sağladığınızda abonelik ücreti ödemesini kolayca yapabileceğinizi düşünüyorum. Yukarıda yer alan durumlardan farklı sorunlar yaşamaya devam ediyorsanız mutlaka bankanızdan yardım talebinde bulunun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu