TROY “Türkiye Ödeme Yöntemi” Nedir?

21.01.2022

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından çalışmaları yürütülen Türkiye’nin Ödeme Yöntemi kısaltılmış adıyla TROY geçtiğimiz gün tanıtıldı.

Visa, MasterCard ve American Express gibi dünyanın önde gelen ödeme sistemlerine Türkiye’de rakip olacak TROY, 1 Nisan 2016 tarihinden itibaren kullanılmaya başlanacak.

TROY Nedir?

TROY, açılımı “Türkiye’nin Ödeme Yöntemi” olan ve BKM tarafından çalışmaları yürütülen kartlı ödeme sistemidir. Tıpkı, Visa veya MasterCard gibi kartınızın sağ alt köşesinde yer alacak TROY logosuyla, aynı logoya sahip üye iş yerlerinde ödeme yapabileceğiniz gibi ATM’lerden parasal işlemlerinizi de gerçekleştirebileceksiniz.

Şu anda ülkemizde bankalardan kredi kartı ve banka hesap kartı aldığınızda bankalar anlaşmalı oldukları ödeme sistemine ait kartları gönderiyorlar. Yine istemeniz halinde ödeme sistemleri arasında tercihte bulanma şansınız da var. TROY’da tıpkı bu şekilde dağıtılacak. Muhtemelen ödeme sisteminin kullanımına başlamadan önce birçok bankayla anlaşma haberlerini duyacağız fakat, BKM’nin 13 büyük özel ve kamu bankası ortaklığında kurulduğunu biliyoruz. Bu sebeple ödeme sistemi kullanıma açıldığı anda muhtemelen ortak bankalar da müşteri tercihlerine göre TROY logolu kartları göndermeye başlayacaklardır. Büyük ihtimalle BKM Express gibi kampanyalarla yaygınlaşmaya çalışacağı da kuşkusuz.

Ayrıca, TROY’un yurtdışında da kullanılabileceğini hatırlatmakta fayda var. BKM tarafından açıklanan 1 Nisan 2016 tarihinden itibaren TROY, ATM ve POS cihazlarında kullanılabilecek.

YORUMLAR

 1. melih dedi ki:

  Merakla bekliyorum. Benimde tahminim epey kampanya yapılacaktır kart taşıma sistemide geliştirirler mi acaba? hat taşıma gibi :)

  1. güneş dedi ki:

   Taşıma sistemi değilde bankalara teşvik olabilir veya müşterilere indirim vs. teşvikleri yaparlarsa zaten troy kullanmak isteyen olacaktır.

 2. erdem izgeç dedi ki:

  Bkm express dün mail attı 1 milyon üyeyi geçmişler. Mil veriyorlarmış. Troy buradan güç alıyorsa önü açık ben herkesin severek kullanacağını düşünüyoruöm

 3. Demet dedi ki:

  Niye 1 Nisan? 29 Ekim yaklaşıyor daha uygun bir gün olamazdı. MİLLİ TROY. Bu arada Google otomatik engelleyebilir bu siteyi virüs olarak algılayıp. Düşünsene antibiyotik ilacı üretiyorsun ama adı VİRÜS oluyor. Biz çok ilginciz.

 4. çağdaş dedi ki:

  Gurur duyarak kullanacağım banka vermezse ben alacağım. Troy şimdiden seviliyor. Yabancıya gitmesin yerliye gitsin nasılsa gidecek

 5. Mete Bagdat dedi ki:

  ek olarak şunu ekleyeyim BKM hayata geçiriyor bu sistemi hiç komisyonda olmayabilir.

 6. Mete Bagdat dedi ki:

  Bankalara uyguladığı komisyonu visa, master yada amexten düşük tutarsa bankalar troy kartları göndermeye başlayacaktır. Şimdiye kadar kredi kartı alırken yanılmıyorsam sadece o zamanların bankası Fortis benden visa mı master mı seçeneğini sormuştu. Diğer bankaların böyle bi tercih yaptırdığını hatırlamıyorum kimle anlaşmaları varsa onun kartını gönderiyorlar. Güvenlik sorunları gibi sıkıntılar çıkmazsa troy olur neticede tüketiciler olarak milli markaları kullanmayı istiyoruz.

 7. cumhur dedi ki:

  ziraatt banko troy dağıtr artık yinede güzel gelilme