Kredi Kartları

TROY “Türkiye Ödeme Yöntemi” Nedir?

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından çalışmaları yürütülen Türkiye’nin Ödeme Yöntemi kısaltılmış adıyla TROY geçtiğimiz gün tanıtıldı.

Visa, MasterCard ve American Express gibi dünyanın önde gelen ödeme sistemlerine Türkiye’de rakip olacak TROY, 1 Nisan 2016 tarihinden itibaren kullanılmaya başlanacak.

TROY Nedir?

TROY, açılımı “Türkiye’nin Ödeme Yöntemi” olan ve BKM tarafından çalışmaları yürütülen kartlı ödeme sistemidir. Tıpkı, Visa veya MasterCard gibi kartınızın sağ alt köşesinde yer alacak TROY logosuyla, aynı logoya sahip üye iş yerlerinde ödeme yapabileceğiniz gibi ATM’lerden parasal işlemlerinizi de gerçekleştirebileceksiniz.

Şu anda ülkemizde bankalardan kredi kartı ve banka hesap kartı aldığınızda bankalar anlaşmalı oldukları ödeme sistemine ait kartları gönderiyorlar. Yine istemeniz halinde ödeme sistemleri arasında tercihte bulanma şansınız da var. TROY’da tıpkı bu şekilde dağıtılacak. Muhtemelen ödeme sisteminin kullanımına başlamadan önce birçok bankayla anlaşma haberlerini duyacağız fakat, BKM’nin 13 büyük özel ve kamu bankası ortaklığında kurulduğunu biliyoruz. Bu sebeple ödeme sistemi kullanıma açıldığı anda muhtemelen ortak bankalar da müşteri tercihlerine göre TROY logolu kartları göndermeye başlayacaklardır. Büyük ihtimalle BKM Express gibi kampanyalarla yaygınlaşmaya çalışacağı da kuşkusuz.

Ayrıca, TROY’un yurtdışında da kullanılabileceğini hatırlatmakta fayda var. BKM tarafından açıklanan 1 Nisan 2016 tarihinden itibaren TROY, ATM ve POS cihazlarında kullanılabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu