Kredi Kartları

Yapı Kredi Sanal Kart Oluşturma Nasıl Yapılır?

Yapı Kredi sanal kart alışverişlerde gerek güvenlik gerekse de kolaylık sağlıyor. Bilindiği gibi, giderek daha fazla insan alışverişlerini internetten yapıyor. Bu açıdan da e-ticaret büyük adımlarla ilerliyor.

Araştırmalara göre, Türkiye’de zaten yaygın olan internet alışverişlerinin gelecek yıllarda da büyüyeceği tahmin ediliyor. Yapı Kredi gibi birçok banka da müşterilerinin güvenlikleri için önlem almayı sürdürüyor.

Bu kapsamda bir dijital kart, banka müşterilerini kimlik hırsızlığı, dolandırıcılık ve veri sızıntılarına karşı koruyor. Sanal kart ile kredi kartı sahipleri kendi belirledikleri bir süre ve limit dahilinde güvenle alışveriş yapabiliyor.

Yapı Kredi Sanal Kart Nedir?

Yapı Kredi sanal kart, kredi kartı sahiplerini dolandırıcılığa karşı koruyan, satın almalarını ve verilerini güvende tutmalarına yardımcı olan bir finansal üründür. Banka bu ürününü “Dijital Kart” olarak da tanımlamaktadır.

İnternet şubesi ve mobil uygulama kullanarak Yapı Kredi sanal kart oluşturma sürecinin tamamlanması mümkündür. Bunu bir kere yaptıktan sonra sanal kart iptali yapmadığınız sürece dijital kartınızı daima kullanabilirsiniz.

Adından da anlaşılabileceği dijital kartın fiziksel bir özelliği yoktur. Örneğin, bu kart Yapı Kredi’nin internet şubesi ve mobil uygulamasında bulunur. Karta ilişkin tüm bilgiler de ilgili kanallarda yer alır. Müşteri olarak bu kartlara fiziksel olarak temas etmeniz mümkün değildir.

Fiziksel bir kredi kartına benzer şekilde, sanal kartın da numarası, bir son kullanma tarihi ve CVV kodu bulunur. Bu bilgiler kullanılarak alışveriş işlemleri yapılır. Söz gelimi, dijital kart esasen, kredi kartınızın dijital halidir.

Yapı Kredi Sanal Kart Nasıl Oluşturulur?

Yapı Kredi sanal kart oluşturma süreci bankanın internet şubesi veya mobil uygulama kanalları ile tamamlanmaktadır. Dijital kart oluşturmak için dilediğiniz iki kanaldan birini kullanabilirsiniz.

Tercihinize göre bankanın internet şubesi veya mobil uygulama kanallarından sanal kart açma aşamasını sonlandırabilirsiniz. Yapı Kredi’nin mobil uygulamalarını App Store ve Google Play üzerinden indirebilirsiniz.

Uygulama kullanmak istemiyorsanız, yapikredi.com.tr adresi üzerinden internet şubesine de giriş yapabilirsiniz. Bankanın web adresine girdiğinizde sağ üst köşede yer alan “İnternet Bankacılığı” sekmesinden giriş yapmanız yeterli olacaktır.

Sanal kart oluşturma sürecine başlamak için Yapı Kredi internet şubesi veya mobil uygulama kanallarından herhangi birine giriş yapın. Bu aşamada internet şubesi giriş bilgilerini kullanmanız yeterli olacaktır.

Yapı Kredi dijital kart oluşturma sürecinde, Kartlarım > Kredi Kartlarım > Dijital Kart Tanımlama adımlarını izleyeceğiz. İşte tüm detaylarıyla sanal kart oluşturma adımları:

1. Kartlarım sekmesine gidin

Sanal kart oluşturmak için "kartlarım" sekmesine gidin

İnternet şubesine giriş yaptıktan sonra ana menüden Kartlarım sekmesini bulun. Sanal kart oluşturmak için uygun kartlarınızı görmek için bu sekmeye tıklayın.

2. Kredi Kartlarım seçeneğini tıklayın

"Kredi Kartlarım" seçeneğine ulaşın

Kartlarım sekmesine giriş yaptık sonra Kredi Kartlarım seçeneğine tıklayın. Burada sanal kart oluşturabileceğiniz kredi kartlarını göreceksiniz.

3. Dijital Kart Tanımlama işlemini tamamlayın

Son aşamada sanal kart oluşturma sürecini tamamlayın.

Kartlarım ve Kredi Kartlarım seçeneklerinin ardından Dijital Kart Tanımlama menüsüne ulaşacaksınız. Bu menüden sanal kart oluşturmak istediğiniz kredi kartını seçin. Ardından tanımlama butonuna basarak işlemi tamamlayın.

Yapı Kredi Sanal Kart Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Yapı Kredi’den sanal kart açma sürecini öğrendiğinize göre, şimdi bazı soruların cevaplarını merak ediyor olabilirsiniz. Makalenin bu bölümünde aklınıza takılabilecek sorulara açıklık getiriyoruz.

Yapı Kredi sanal kart nasıl alınır?

Yapı Kredi üzerinden sanal kartını almak için bankanın müşterisi olmanız gerekmektedir. Ek olarak bankada bir kredi kartına sahip olmanız da gerekir. Kredi kartınız yoksa dijital özellikli bir sanal kredi kartı oluşturmak için kart başvurusu yapabilirsiniz.

Bunların yanı sıra dijital kart oluşturmak için internet şubesi kullanımının aktif olması gerekmektedir. Bu koşulları yerine getiriyorsanız, bankanın internet şube veya mobil uygulama gibi dijital kanallarından sanal kart açma işlemini yapabilirsiniz.

Yapı Kredi sanal kart nasıl iptal edilir?

Herhangi bir sebepten dolayı veya istediğiniz zaman Yapı Kredi sanal kart iptali yapabilirsiniz. Sanal kart iptali zor değildir ve herhangi bir ücreti bulunmamaktadır.

Yapı Kredi sanal kart iptali için internet şubesine giriş yapın. Kartlarım > Kredi Kartlarım > Sanal Kartlarım seçeneklerini takip edin. Ardından sanal kartınızı seçin ve İptal butonuna basın. Sanal kart iptali bağlı kredi kartınızı etkilemeyecektir.

Yapı Kredi sanal karta taksit olur mu?

Dijital kartınız ana kredi kartınıza bağlıdır. Kullandığınız World özellikli kredi kartının dijital bir versiyonudur. Bu nedenle de Yapı Kredi sanal kart harcamalarına da taksit yapılabilmektedir.

Yapı Kredi’nin kredi kartları World özellikli olduğu için satıcının bu karta taksit seçeneği sunuyor olması gerekmektedir. Satıcı taksit imkanı sunuyorsa sanal kart kullanarak taksitli alışveriş yapabilirsiniz.

Sonuç: Yapı Kredi Sanal Kart

Yapı Kredi sanal kart oluşturma ve açma sürecini tamamladıktan sonra kartınızı hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Dijital kartlar kişiye özel ve tüm online işlemlerinize erişiminiz olduğundan, olağandışı hareketleri hızlı bir şekilde tespit edebilirsiniz. Böylece internetten güvenli alışveriş yaparak dolandırıcılığı önleyebilirsiniz.

Yapı Kredi

Yapı Kredi, ilk kez 1944 yılında kurularak faaliyetlerine başlamıştır. Türk lirası bazındaki toplam aktifleri ile Türkiye'nin özel bankaları arasında yer almaktadır. Yapı Kredi, ülkemizde ön gelen bankalardan biridir. Banka bireysel ve ticari bankacılık ürünleri sunmaktadır. Bu kapsamda krediler, mevduatlar ve yatırım ürünlerine sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir