Bankalar

Kredi Notu Kaç Olmalı? [Kredi Notu Tablosu]

Kredi notu kaç olmalı suali aslında, pek de tartışmaya açık değil. Çünkü kişilerin kredi notlarını hesaplayan Kredi Kayıt Bürosu’na bağlı Findeks, kredi notu aralıklarını ve bu aralıklara karşılık gelen risk seviyelerini açıkça tanımlıyor.

Alabileceğimiz maksimum kredi kartı limitlerinden, kredilere ve ödediğimiz faiz oranlarına kadar birçok etkide bulunan kredi notu, tam da sıralı bu nedenlerden dolayı finansal hayatımızın bir parçası haline gelmiş durumda.

Peki, kredi notu kaç olmalı? En önemlisi de kredi notu kaç olursa kredi çekebilir veya bir kredi kartı almaya hak kazanabilir ya da limit artırımları ve çok daha fazlası için finansal kuruluşlarla rahat ilişkiler yürütebiliriz?

Kredi Notu Aralıkları ve Risk Grupları Nelerdir?

Kredi notları, kredili ödeme alışkanlıkları, mevcut hesap-borç durumu ve kredi arayışı gibi belirli faktörler göz önünde bulundurularak hesaplanır. Her bir kredi notu da çeşitli risk gruplarına karşılık gelecek şekilde 1 ile 1900 arasında puanlandırılır.

Kredi notları aşağıya doğru indikçe düşer, yukarı doğru çıktıkça yükselir. Yani 1 en düşük kredi notu ve en yüksek risk grubuna işaret ederken; 1900 en yüksek kredi notu ve risksiz gruba işaret eder.

Kredi Notu Aralıkları Risk Grubu
1 – 699 Çok Riskli
700 – 1099 Orta Riskli
1100 – 1499 Az Riskli
1500 – 1699 İyi
1700 – 1900 Çok İyi

Kredi notunuz ne kadar yüksek olursa o kadar iyidir. Kredi notunuz yükseldikçe içinde bulunduğunuz risk grubundan çıkabilir ve risksiz olarak kabul edilen gruba yükselebilirsiniz.

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi notu tablosuna baktığınızda, 1 ile 1499 kredi notu aralığına sahip olan kişilerin riskli, 1500 ile 1900 kredi notu aralığına sahip kişilerin risksiz gruplarda yer aldığını görebilirsiniz. Bu da hiç tartışmasız, kredi notunuzun en az 1500 ve üstünde olması gerektiği anlamına geliyor.

Ancak tabii ki, bir de kredi notlarının Türkiye ortalamasına bakmak gerekiyor. Her ne kadar bir kişinin risksiz sayılması için 1500 ve üstünde kredi notuna sahip olması gerektiği açıkça görülse de, Türkiye ortalaması da önemlidir.

Findeks tarafından yapılan bir paylaşıma göre, geçtiğimiz yılın Temmuz ayında Türkiye’nin kredi notu ortalaması 1404 olarak açıklanmıştı. Kredi notunuz, kesinlikle olması gerektiği gibi 1500 ve üstünde değilse bile, ülke ortalamasının üstünde olması halinde sizin için lehte hareket edecektir.

Ama tabii, kredi notu ortalamasının yukarı yöne ilerleyip değişebileceğini unutmamak gerekiyor. Bu nedenle kredi notunuzun en az 1500 ve üstünde olması ve sizin de rahat bir finansal yaşam için buna odaklanmanız gerekiyor.

Kredi Notu Kaç Olursa Kredi Çekebilir veya Kredi Kartı Alınabilir?

Kredi notunuzun yan yana gelen birkaç basit rakamdan ibaret olmadığını anlamanız gerekiyor. Zira kredi notunuz daha önce kullandığınız kredilerden kredi kartlarına ve bunların ödeme geçmişlerine kadar birçok durumu yansıtıyor.

Kredi notunuzun en az 1500 ve üstünde olması idealdir. Bu aralıktaki bir puan kredi çekmek ya da kredi kartı almak veya kredi kartı limitinizi yükseltmek için yaptığınız başvuruların olumlu sonuçlanma şansını arttırır.

Ancak, kredi notunuzun yüksek ya da riskli grupta yer almaması yaptığınız her başvurunun mutlak onay alacağı anlamına gelmez. Aynı şekilde, kredi notunuzun düşük ve riskli gruplarda yer alması da başvurularınızın onaylanmayacağı anlamını taşımaz.

Kredi notunuzun yüksek olması her ne kadar önemli olsa da, mesela bir kredi çekmek için gereken yegane kriter değildir. Zira kredi çekmek için şartlar kredi notunuzun yanı sıra sabit gelirinizi, talep ettiğiniz kredi tutarını ve borç-gelir oranınızı da kapsar. Bu nedenle kredi çekmek için kredi notunuzla birlikte diğer değerlendirme kriterlerini de hesaba katmanız gerekir.

Kredi kartı almak için de benzer durumlar söz konusudur. Örneğin, kredi notunuz yüksek bir seviyede olsa bile, eğer aylık sabit gelirinizin izin verdiği ölçüde limit tahsis edilmişse ikinci ya da üçüncü bir kredi kartı almanız veya limit artırımı yapmanız mümkün olmayabilir.

Kredi Notunu Yükseltmek Mümkün mü?

Evet! Finansal kimliğinizin ayrılmaz bir parçası olan kredi notunuzu yükseltmeniz mümkündür. Risksiz grupta yer alan iyi ve yüksek bir kredi notu ömrünüz boyunca size büyük fayda sağlayacaktır.

Yüksek bir kredi notu sayesinde ihtiyaç kredisi, kredi kartı başvuruları ya da limit artırım taleplerinizin karşılanması için en önemli kriterlerden birini yerine getirmiş olursunuz.

Bir yerlerden başlamak istiyorsanız, çok okunan kredi notu yükseltme yöntemleri yazımız size bu konuda yardımcı olacaktır. Kredi notunuzu yükseltmek biraz uzun zaman alabilir, ancak bu çabaya kesinlikle değer.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir