Bankalar

Kredi Notunuzun Olmamasının Nedenleri

Kredi notum yok ya da kredi notum sıfır bu durum neden kaynaklanıyor, diye merak ediyor olabilirsiniz. Kredi notunuzun olmaması ilk etapta biraz sinir bozucu olabilir. Ancak endişelenmeyin, zira kredi notunuzu sıfırdan oluşturabilirsiniz.

Kredi notunuzun neden olmadığını ya da sıfır olduğunu anlamak, finansal durumunuzu daha iyi tanımlamanıza yardımcı olacaktır. Bu sebeple, gelin önce bir kredi notunun ne anlama geldiğine daha sonra da kredi notuna sahip olmamanızın muhtemel nedenlerine bir bakalım.

Kredi notunuzun neden olmadığını ve sıfır olarak gözüktüğünü anladıktan sonra kredi notunuzu oluşturmak ve puanınızı artırmak için gerekli diğer adımları atmaya başlayabilirsiniz.

Kredi Notunu Anlama

Kredi notu, kredi raporunuzda yer alan birkaç basamaklı bir sayıdır. Notunuz zamanla değişerek güncellenebilir. Ortalama 45 günde bir yapılan bu kredi notu güncellemesi, kredi kartı ya da ihtiyaç kredisi gibi kullandığınız tüm kredili ürünlere olan borçlarınızı zamanında ödeyip ödemediğiniz ya da mevcut borç ve limit kullanım oranlarınız gibi faktörler ışığında gerçekleşir.

En basit tanımla, kural olarak, kredi notunuz ne kadar yüksek olursa, bankalar da sizlere kredili ürün verme konusunda o kadar istekli olurlar. Örneğin, daha kolay kredi alabilirsiniz veya kredi kartı limitinizi daha kolay yükseltebilirsiniz.

Tabii aynı zamanda, yüksek bir kredi notu, her daim kredi almanızı ya da kredi kartı limitini yükseltmenizi garanti etmez. Zira gerek kredi kullanımı gerekse de kredi kartı alımı ya da limit yükseltme taleplerinizde, gelir durumu gibi faktörler de baz alınacaktır. Bunu unutmamanız gerekiyor.

Kredi Notunuz Neden Yok?

Kredi notunuz yoksa ve sorgulama yapıldığında sıfır olarak gözüküyorsa, bunun genellikle iki nedeni vardır:

  1. Kredi geçmişiniz yoktur
  2. Kredi geçmişiniz çok eskidir

Her birine daha ayrıntılı bir şekilde göz atalım.

Kredi Geçmişinizin Olmaması

Bir kredi notuna sahip olmak için bir kredi geçmişinizin olması gerekir. Kredi geçmişiniz yoksa kredi notunuz hesaplanmamış olacaktır. Yani, kredi notunuz olmayacak ya da sorgulamada sıfır olarak gözüküyor olacaktır.

Kredi geçmişi, bankaların sizinle ilgili bilgileri Kredi Kayıt Bürosu’na bildirmesiyle oluşmaya başlar. Daha önce hiç kredi kartı, kredi, kredili mevduat hesabı gibi kredili ürün kullanmadıysanız, haliyle büroya bildirilecek bir kredi geçmişiniz olmayacaktır. Bu, kredi notunuzun da olmayacağı anlamına gelir.

Kredi notunuzun hesaplanması için mutlaka kredi geçmişinizi oluşturmaya başlamanız gerekir. Bunu yapmanın en iyi ve en kolay yollarından biri, kredi kartı kullanmaya başlamaktır. Mesela bir kredi kartı alıp kullanmaya başladığınızda, kredi geçmişiniz oluşacak, bankanız bunu büroya bildirecek ve kredi notunuz hesaplamaya başlayacaktır.

Ancak tabii, kredi notu oluşturmak kadar kredi notunuzu yüksek tutmanız da önemlidir. Zira bankanız ödemelerinizi zamanında yapıp yapmadığınız ve kredili ürününüzü ne kadar sorumlu bir şekilde kullanıp kullanmadığınızı büroya bildirecektir. Bu bildirimler kredi geçmişinizi oluşturduğundan düzenli ödemeler gibi kredi notunuzu etkileyecek faktörlere dikkat etmeniz önem teşkil edecektir.

Kredi notunu oluşturmak kolay, ancak kredili ürünlerinin sorumlu bir şekilde kullanılmaması neticesinde ortaya çıkacak sıkıntıları bertaraf etmek güçtür. Çünkü sıfırdan kredi notu oluşturmanız birkaç ay sürer, ancak kötü bir kredi notunu düzeltmek yıllara mal olabilir. Bu nedenle, kredi notunuzu oluşturmak kadar kredili ürünlerinizi sorumlu bir şekilde kullanmanın da önemli olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Kredi notunuzu ideal seviyede tutmanızı ve yükseltmenizi sağlayacak en önemli ipuçlarını kredi notu nasıl yükseltilir başlıklı makalemizde bulabilirsiniz.

Kredi Geçmişinizin Çok Eski Olması

Daha önce kredili ürün kullanımı yapmış olabilirsiniz. O tarihlerde kredi notunuz vardı, ancak şimdi yok. Bunun en muhtemel nedeni, kredili ürün hesaplarınızın üzerinden çok zaman geçmiş olmasıdır.

Şöyle ki, bir kredi hesabını kapattığınızda (örneğin, kredi ödemeniz bittiğinde ya da kredi kartınızı bir daha hiç kullanmamak üzere kapattığınızda), kredili ürün kullanım bilgileriniz 6 yıl boyunca kredi raporunuzda kalmaya devam eder. Ancak, 6 yıl sonra, bu bilgiler zaman aşımına uğrar ve artık kredi raporunuzda yer almaz. Çünkü artık kredili ürün kullanmıyorsunuzdur ve haliyle bankanız da kredi bürosuna kredi geçmişinizi sürdürecek bildirimde bulunamıyordur.

Bu nedenle, tüm kredili ürün hesaplarınızı kapatırsanız ve yeni hesap açmazsanız, yaklaşık 6 yıl gibi bir süre sonunda artık bir kredi geçmişiniz ve kredi notunuz olmayacaktır. Bu durumdan dolayı kredi notunuzun hesaplamaya devam etmesi ve kredi geçmişinizin aktif kalması için kredili ürün kullanımı yapmaya devam etmeniz gerekmektedir.

Kredi geçmişinizi aktif tutmaya devam etmek için bir kredi kartı kullanmaya devam edebilirsiniz. Kredi kartınızı sorumlu bir şekilde kullandığınız takdirde, bankanız büroya bildirimlerde bulunacak ve kredi notunuz hesaplanmaya devam edecektir. Aksi bir durumda kredi geçmişinizi sıfırdan yeniden oluşturmanız gerekecektir.

Konupara Ekibi

Konupara Ekibi, okuyucu ihtiyaçlarını analiz ederek para yönetimi, birikim, krediler, kredi kartları, kredi notu, mevduat hesapları gibi bankacılık ürünleri ve yatırım konularında araştırmalar yapıp kapsamlı yazılar hazırlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir