Anında Kredi Almanın En Kolay 6 Yolu

Bankaların anında kredi ürünlerine yönelik başvurularda bazı kilit noktalara dikkat ederek olumlu değerlendirmeler alabilirsiniz.

Banka şubesine gitmeden internet ortamında yapılan kredi başvuruları çoğu zaman tüketicilerin aleyhine sonuçlanıyor. Hızlı kredi alma umuduyla gönderilen başvurular sonuçsuz kalınca da tüketicilere bir dolu evrakla banka şubelerinin yolunu tutmak kalıyor.

Fakat dikkate almanız gereken kilit noktalara odaklanarak, yaptığınız anında kredi başvurularınızın lehinize sonuçlanmasını sağlayabilirsiniz. Zira anında kredi veren bankalar, her zaman başvuruları değerlendirirken kendileri için önemli olan belli başlı faktörlere odaklanırlar.

Burada, internet veya SMS aracılığıyla yapmak üzere olduğunuz anında kredi başvurularınızın olumlu sonuçlanmasını sağlayacak en önemli kilit faktörleri öğrenebilirsiniz.

Başvuruda yanıltıcı bilgiler kullanmaktan kaçının

Küçük bir değerlendirme yaparak, doğrudan hesaba geçirmek suretiyle anında kredi veren bankalar için başvuruda verilecek ilk bilgiler her zaman önem arz etmektedir. Çünkü ilk kez başvuru yaptığınızda bankalar verdiğiniz bilgileri kayıt altına alıyor ve ilk başvurudan sonraki ardıl başvuruları kayıt altına aldıkları ilk bilgilere göre değerlendirerek daha hızlı sonuçlandırıyorlar.

Bu sebeple ister internet, isterseniz de SMS aracılığıyla kredi başvurusu yapıyor olun, bankaların sizden talep ettiği bütün bilgileri doğru bir şekilde verin.

Bu bilgiler arasında yer alması muhtemel; T.C. kimlik numaranızı, adınızı soyadınızı ve isteniyorsa aylık gelirinizi doğru girmeniz ve yanıltıcı bilgiler vermekten kaçınmanız gerekmektedir.

Kredi notunuz hakkında fikriniz olsun

Kredi başvurularınız sürekli olumsuz sonuçlanıyorsa, bunun en büyük nedeni kredi notunuzun bankaların beklediği seviyeden daha düşük olmasıyla açıklanabilir.

Tüketicilerin rahatlıkla kredi alabilmeleri için kredi notu ortalamalarının en az 1500 veya üzerinde olması gerektiğini tahmin ediyoruz. Kredi notunuz, saptanan ortalamadan düşükse anında kredi gibi hızlı hizmetlerden yararlanmanız mümkün olmayabilir.

Böyle bir durumda sürekli başvuru yapmak yerine daha detaylı bir inceleme için bankaların sizden talep edeceği ek belgelerle şubelere başvuru yapmanız size zaman kazandıracaktır.

Aylık gelirinizin ve talep ettiğiniz geri ödeme vadesinin tutarlılığına dikkat edin

Talep ettiğiniz kredi tutarından daha önemli bir şey varsa o da kredinizin aylık taksitleri, yani vadesidir. Kredi başvurusu yaptığınızda 12, 36 ya da 48 ay gibi vade seçenekleri de tercih etmeniz gerekecek.

Burada önemli olan aylık kredi taksit tutarınızın aylık gelirinizin yarısından fazla olmamasıdır. Örneğin belgeleyebildiğiniz aylık geliriniz 5.000 lira ise her ay en fazla 2.500 lira kredi taksiti ödeyebilirsiniz. Elbette bu hesaba mevcut borç ödemelerinizi de eklemeniz gerekir.

Mesela, gene aylık gelirinizin 5.000 lira olduğunu varsaydığımızda, şu anda halihazırda aylık 500 lira kredi taksiti ödüyorsanız, yeni yapacağınız kredi başvurusunun aylık taksitlerinin 2.000 liradan fazla olmaması gerekir.

Bu sebeple belgelenebilir aylık gelirinizi, bankalara olan mevcut borçlarınızı ve vade seçiminizi tutarlı yapmanız olumlu sonuçlar almanız için önemli bir gereklilik olacaktır.

Mevcut borçlarınızı tekrar gözden geçirin

Türkiye’deki bütün bankalar bireylerin halihazırdaki mevcut borçluluk durumlarını birbirleriyle paylaşırlar. Böylece hangi bankadan kredi başvurusu yapıyor olursanız olun, bankaların sistemleri borçlarınızı görecektir.

Mevcut borçluluk durumunuzun yüksek olması kredi başvurularınızın olumsuz sonuçlanmasının önemli bir nedenidir. Bu sebeple bankalara olan mevcut kredi ve eğer limiti yüksekse kredi kartı borçlarınızı tekrar gözden geçirmeniz gerekir. Olumlu bir sonuç almak için her ay ödemeniz gereken toplam borç miktarınızın, aylık gelirinizin ortalama yarısını geçmediğinden emin olun.

Yeni bir kredi açılışı yapılmışsa bir süre bekleyin

Bankalardan aldığınız yeni kredili ürünler “kredi açılışı” olarak değerlendirilmektedir, bu bir tüketici kredisi, limitli kredi kartı ve hatta ek hesap bile olabilir.

Yeni kredi açılışlarından kısa süre sonra yapılacak kredi başvurularından çoğu zaman olumlu sonuç alınmaz. Bunun en önemli nedeni arasında bireyin mevcut borç yükü altında ödeme performansını görebilmek yer alır. Diğer yandan yeni kredi açılışı vasıtasıyla borçluluk durumunun artması da bir dezavantaj oluşturur.

Benzeri bir durumda ideal olan bir süre beklemektir. Bu süre zarfında düzenli ödemeler yapılarak iyi bir performans ortaya koyulması gerekir. Zamanla borçluluk oranı da azalacağından sonraki başvurularda olumlu sonuçlar alınması beklenebilir.

Anında kredi hizmetlerinin bir sistem değerlendirmesi olduğunu unutmayın

Bankaların hızlı kredi ya da anında kredi olarak isimlendirdikleri başvuru yönteminin bir sistem tarafından değerlendirildiğini unutmayın. Yani bu hizmetler için yapacağınız başvurular gerçek bir kişi ya da yetkili bir personel tarafından değil, sistem tarafından değerlendirilir.

Sistem de bilgilerin doğruluğu, kredi notu, borç durumu gibi faktörlere göre bir ön değerlendirme yapar ve başvuruyu bu doğrultuda sonuçlandırır.

Bu yolla kredi alamadığınız takdirde banka şubelerine gerekli evraklarla başvuru yaparak yeni ve daha detaylı bir değerlendirme talep edebilirsiniz.


1 Yorum

  1. Bilinmeyen hiçbir şey yazılmamış. Bankaların anında kredi dediği yutturmaca. Kredi notu, gelir durumu gibi şeylere bakılmadan asla kredi vermiyorlar.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz