Krediler

Birden Fazla Bankaya Kredi Başvurusu Kredi Notunu Nasıl Etkiler?

Birden fazla bankaya kredi başvurusu yapmak ya da aynı gün çok sayıdaki bankaya kredi başvurusunda bulunmak gibi hareketler kredi notunu nasıl etkiler pek çok kişi tarafından merak ediliyor.

Kredi notu, bankaların başvuruları onaylamak ve bazen de reddetmek için kullandıkları kredi geçmişini yansıtan bir puanlamadır. Bir banka, bir başvuruyu değerlendirmek için kredi geçmişini her kontrol ettiğinde, kredi notu bu durumdan etkilenir.

Kredi Başvurusu Yapılınca Ne Olur?

Bankalar, kredi başvurularınızı değerlendirmek için kredi geçmişinizi kontrol etmeye ihtiyaç duyarlar. Kredi geçmişiniz, kredileriniz, kredi kartlarınız, hesap sayılarınız, zamanında ödeme yapıp yapmadığınız veya daha önce borçlarınızdan dolayı yasal takip geçirip geçirmediğinizi gösterir. Kredi geçmişi, bu ve buna benzer bilgileri kontrol etmenin en iyi yoludur.

Tam kredi geçmişinizi incelemekten ziyade, birçok banka, başvurunuzu daha hızlı bir şekilde değerlendirmek için kredi notunuzu kontrol eder. Zira kredi notunuz kredi geçmişinizde yer alan tüm bilgilerin bir özeti niteliğindedir.

Bir banka, örneğin kredi başvurunuzu değerlendirmek için, kredi notunuzu kontrol ettiğinde, kredi raporunuzda bir sorgulama gerçekleştirilir. Son 12 ay içinde kredi raporunuzda gerçekleştirilen bu sorgulama kredi notunuzu etkiler.

Fazla Başvurular Kredi Notunu Nasıl Etkiler?

Tek bir kredi başvurusunun kredi notunuza büyük bir hasar verme ihtimali yoktur. Zira kredi geçmişiniz, her ne kadar kötü ya da iyi olsun fark etmeksizin, tek bir kredi başvurusunun etkisini absorbe edecektir. Ancak, kısa sürede birden fazla bankaya çok sayıda kredi başvurusu yapmak kredi notunuza ciddi bir zarar verecektir.

Örneğin tüm bankalara aynı anda kredi başvurusu yapmak ya da aynı gün veya daha kısa aralıklarla farklı günlerde farklı bankalara sıkça başvuruda bulunmak kredi notunuza zarar vermekle birlikte, kredinizin onaylanma ihtimalini de düşürecektir.

Kredi notunuz birkaç kredi başvurusundan büyük zarar görmeyecek olsa bile, bankalar son zamanlarda yoğun başvurular yaptığınız için kredi başvurunuzu reddedebilir. Çok fazla sayıda yeni kredi başvurusu çaresizlik olarak algılanabilir ve mevcut maddi durumunuzun muhtemelen pek de iyi olmadığına işaret eden bu durum, kredi başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir.

Kredi başvurunuzun onaylanması veya reddedilmesi, en azından doğrudan, kredi notunuzu etkilemez. Başvurunuz onaylanırsa, yeni kredili ürün açılışları kredi notunuzu yüzde 11 oranında etkilediğinden, basit bir matematikle, kredi notunuzun belirtilen oranda geçici olarak düşebileceği söylenebilir.

Ancak tabii, kredi başvurunuzun onaylanması ortalama kredi geçmişi yaşınızı artırmış olacağından, bu da notunuza olumlu bir etkide bulunacaktır. Diğer yandan, başvurunuzun reddedilmesi kredi notunuzu etkilemeyecektir.

Yoğun Kredi Başvurularının Olumsuz Etkisi Ne Zaman Geçer?

Güzel haber şu ki, kredi notunuzu yalnızca son 12 ay içerisinde banka ve finans kuruluşlarınca yapılan kredi sorguları etkiler. 24 ay sonra, sorular tamamen kredi raporunuzdan düşer. Bu sürenin yalnızca kredi başvuru taleplerinin gerektirdiği sorgulamalar için geçerli olduğunu unutmayın.

Ayrıca diğer negatif kredi geçmişi bilgileri, kredi raporunuzda çok daha uzun süre kalacaktır. Bu nedenle, kötü kapanmış krediler ve geciken ödemeler gibi olumsuz durumların kredi geçmişinizde daha uzun süreli etkiler yaratacağını unutmamalısınız.

Özetlemek gerekirse kısa aralıklarla yapılan yoğun kredi başvuruları, kısa vadede kredi notunuza zarar verebilir; bu nedenle, yoğun ve sık bir şekilde yeni başvurular yapmaktan kaçınmalısınız.

Kredi notunuzda yeni bir sorgulamadan kaynaklanan herhangi bir düşüş kısa vadeli ve geçici olacaktır. Yeni ve mevcut kredi yükümlülüklerinizi sorumlu bir şekilde yerine getirdiğiniz sürece, kredi notunuzun yeni başvurulardan daha az hasar alması mümkün olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir