Emekliye devlet destekli kredi ve avans şartları

21.01.2022

Emeklilere verilmesi planlanan devlet destekli kredi ve avans sistemine yönelik çalışmalar başladı.

Geçen yıl emekliye maaşının 10 katı kadar faizsiz kredi verileceğine yönelik çalışmaların başlayacağı duyurulmuştu. Pek çok emeklinin bütçesini rahatlatacak ve finansal ihtiyaçlarını karşılayacak, faizsiz kredi ve nakit avans sistemine ilişkin bazı detaylar artık netleşiyor.

Devlet destekli nakit avans sistemi

Başlatılan çalışmalara göre tüm emeklilerin yararlanabileceği bir avans sistemi getirilecek ve acil durumlarda nakit paraya ihtiyacı olan emekliler bu sistemden yararlanabilecek. Emekliler, emekli maaşı aldıkları bankada bulunan hesapları üzerinden sistemden faydalanacak. Avans sistemin şartlarına göre emekliler, aldıkları maaşın en fazla 3 katına kadar nakit avans kullanabilecek ve 12, 24 ve 36 ay gibi esnek vadelerde avans kullanımından doğan borçlarını ödeyebilecekler.

Emekliye avans nasıl verilecek

Şu anki sisteme göre yeni emeklilik hakkı kazanan fakat henüz maaşı bağlanmayan vatandaşlar başvuru yapmaları halinde 3 bin 900 liraya kadar avans alabiliyorlar. Çalışmaları devam eden avans sistemi ise tüm emekliler için geçerli olacak ve emekli vatandaşlar maaşlarının maksimum 3 katını geçmeyecek tutarda maaş aldıkları bankaya başvuru yaparak avans alabilecekler. Üzerinde çalışan düzenlemeye göre avans sisteminden yararlanmak isteyen emeklilere 12, 24 ve 36 ay vadelerde taksitli geri ödeme imkanı sağlanacak. Kullanılabilecek avans miktarı emeklilerin maaşlarına göre değişiklik gösterecek.

Örneğin, 1500 lira emekli maaşı alan vatandaş, maksimum 4 bin 500 lira avans kullanabilecek ve tercih ettiği vade seçenekleriyle geri ödeme yapabilecek.

Emekliye devlet destekli faizsiz kredi nasıl verilecek

Nakit avans sisteminin tüm emeklilerin kullanıma açılmasıyla ilgili çalışmalar başlamadan önce emeklilere maaşlarının 10 katı kadar faizsiz kredi verileceğine yönelik vaatler son seçimle gündeme gelmişti.

Emeklilere verilecek devlet destekli faizsiz kredi üzerinde hala çalışmaların sürdüğü biliniyor. Çalışmaların devam ettiği bu sistemin şartlarına göre emekliler maaşlarının en fazla 10 katına kadar kamu bankalarından kredi alabilecek. Alınan kredi için faiz ödenmeyecek ve emekli tercih ettiği esnek vadelerle kredi borçlarını geri ödeyebilecek. Bu sistemden yararlanmak isteyen emeklilerin maaş hesaplarının ilgili kamu bankalarında olması gerecek ve tercih edilen vade süresinde her ay borç tutarı emekli maaşlarından otomatik olarak tahsil edilecek. İlgili kamu bankalarından maaş almayan emeklilerin faizsiz krediyi kullanabilmeleri için emekli maaşı taşıma seçeneğini kullanmaları gerecek.

Emekliye verilecek devlet destekli kredi ve avans nakit ihtiyaçlara çare olacak

Çoğu zaman sıklıkla karşılaşıyoruz. Emekliler acil nakit ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına çok da kolay kredi alamıyor. Kredi aldığında da faiz oranları emeklilerin bütçesini daraltıyor. Çalışmaların devam ettiği bu sistemlere göre emeklilerin faizsiz kredi alabilecek ve esnek vade tercihleriyle geri ödeme yapabilecek olması en büyük iki avantaj. Diğer yandan kullanılacak kredi tutarının her ay maaştan otomatik olarak tahsil edilecek olması ve kredi tutarının maaşa göre belirlenmesi kişisel finans açısından bir diğer artı avantaj. Çalışmalar sona erdiğinde emekliler acil nakit ihtiyaçlarını karşılayabilecek.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.