Krediler

Kefilsiz Kredi Veren Bankalar

Kefilsiz kredi veren bankalar sayesinde ek bir teminata veya gelir belgesine bile gerek kalmadan nakit ihtiyaçları karşılamak mümkün olabiliyor. Bu tür tüketici kredileri bankalardan daha kolay bir şekilde alınabiliyor.

Her ne kadar kefilsiz kredi olarak tanımlansa da benzer kredi ürünlerine başvuruda bulunmak ve onay almak için birtakım gerekli şartların veya uygunlukların mutlaka sağlanması gerekiyor.

Kefilsiz Kredi Başvuru Şartları Nelerdir?

Kefilsiz kredilerin temel amacı, bankaların sizden kefil gibi ek bir güvence talep etmemesidir. Bu doğrultuda da kefilsiz kredi çekebilmek için birtakım şartları yerine getirmeniz ya da talep edilen koşullara uygunluk sağlamanız gerekir.

Kefilsiz kredi başvurunuzun onaylanması için belirli bir işe sahip olmanız, kredi veyahut kredi kartı gibi tüm kredili ürün ödemelerinizin düzenli olması ve diğer bankalardaki toplam kredili ürün borçlarınızın gelirinize oranla dengeli bir seviyede olması gerekir.

Kefilsiz kredi başvuru şartları:

  • Kayıtlı bir iş veya meslek sahibi olunması
  • Kredili ürün ödemelerinin düzenli olması
  • Bankalardaki toplam kredi veya kredi kartı borçlarının gelire oranla dengeli olması
  • Olumsuz bir finansal geçmişin olmaması

Bütün bunlarla birlikte, olumsuz bir finansal geçmişe sahip olmamak kefilsiz kredi alabilmek için önemli bir şarttır. Söz gelimi, kefilsiz kredi başvurunuzun onaylanması için Merkez Bankası istihbaratınızda olumsuzluk olmaması ve mesela haciz kaydınızın bulunmaması gerekir.

Kefilsiz Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Maddeler halinde belirttiğimiz standart kredi çekme şartları yerine getirildiği takdirde birçok bankadan kefilsiz kredi alabilirsiniz. Kredi çekme şartlarına uygunluk sağlıyorsanız, başvurunuzu herhangi bir bankadan yapabilirsiniz.

Burada kefilsiz ve gelir belgesiz bir şekilde kolay kredi alabileceğiniz bazı bankaları bulabilirsiniz. Böylece bankalar arasında bir karşılaştırma yaparak en uygun seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Kefilsiz kredi veren bankalar:

  • Enpara
  • ING
  • Akbank
  • İş Bankası
  • Aktif Bank

Tekrar hatırlatmak gerekirse, kredi çekmek için gerekli şart ve koşullara uygunluk sağlıyorsanız herhangi bir bankadan kefil ihtiyacı olmaksızın kredi çekebilirsiniz.

Enpara

QNB Finansbank’ın şubesiz bankacılık hizmeti olarak öne çıkan Enpara’dan kefilsiz ihtiyaç kredisi alabilirsiniz. Enpara, kredi başvurularında kefil ve ek olarak gelir belgesi talep etmiyor. Banka 60 aya kadar varan vade seçenekleri ile maksimum 60.000 TL kredi veriyor.

Enpara’da yaptığınız kredi başvurusu, kredi çekme şartları ve bankanın iç politikaları çerçevesinde değerlendiriliyor. Başvurunuzun sonucu anında tarafınıza iletiliyor. Başvurunuz onaylandığı takdirde kredi tutarı vadesiz hesabınıza geçiriliyor.

ING

Kefilsiz kredi veren bankalar arasında yer alan ING, e-Kredi isimli ürün başvurularında gelir belgesi ve kefil talep etmiyor. Banka ihtiyaç kredisinde 60 aya kadar vade seçenekleri sunuyor. Bunlara ek olarak da talebe göre ödemeleri 3 ay erteleme olanağı sağlıyor.

ING’de yaptığınız kredi başvurusu tıpkı Enpara’da olduğu gibi hızlı bir şekilde sonuçlanıyor ve kredi başvurunuzun durumu tarafınıza bildiriliyor. Kredi başvurunuz ön onay alırsa bir ING şubesini ziyaret etmeniz ve nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet gibi geçerli bir kimlik belgesi ile başvurunuzu tamamlamanız gerekiyor.

Akbank

Akbank’tan yaptığınız kredi başvurularında kefil talep edilmiyor. Akbank müşterisi değilseniz, buradaki formu doldurarak ne kadar kredi alabileceğinizi öğrenebiliyorsunuz. Akbank müşterisiyseniz, bankanın internet bankacılığı kanallarından kefilsiz ve gelir belgesiz kredi başvurusu yapabiliyorsunuz.

Diğer bankalarda da olduğu şekilde kredi başvurunuz hızla değerlendiriliyor ve sonuç tarafınıza iletiliyor. Akbank müşterisi değilseniz, ön onay aldıktan sonra bir şube ziyareti yapmanız ve gelir belgesi ile başvurunuzu tamamlamanız gerekiyor.

İş Bankası

İş Bankası da kredi başvurularında kefil talep etmeyen bankalar arasında yer alıyor. İş Bankası’ndan kredi başvurunuzu şubeler veya banka müşterisiyseniz, internet şubesi veya ATM kanalları kullanarak yapabiliyorsunuz.

Kredi geri ödemelerinde 60 aya kadar vade seçenekleri sunan İş Bankası, talep edilmesi halinde erteleme seçenekleri de sunuyor. İş Bankası müşterisiyseniz, doğrudan bankanın “Anında Kredi” isimli ürününe başvuru yapmayı düşünebilirsiniz. Zira 40.000 TL’ye kadar yapacağınız kredi başvurusu onaylanırsa talep tutar İş Bankası’ndaki vadesiz TL hesabınıza hızlı bir şekilde aktarılıyor.

Aktifbank

Aktifbank’ın şubeye gitmeye gerek kalmadan nakit ihtiyaçlarını internet başvuruları üzerinden karşılamayı sağlayan tüketici kredisi ürünü N Kolay Kredi, kefilsiz ve gelir belgesiz kredi alabileceğiniz bankalar arasında bulunuyor.

N Kolay Kredi başvurunuz onaylandığı takdirde banka şubelerine gitmeden kredi kullanmanız mümkün oluyor. Başvurunuz onaylanırsa onaylanan kredi tutarını N Kolay Kredi internet şubesinden başka bir bankada bulunan hesabınıza transfer edebiliyor, tarafınıza gönderilen N Kolay Kart ile ATM’lerden veya Türkiye’deki tüm PTT’lerden paranızı çekebiliyorsunuz. Her biri için de ek bir ücret ödemeniz gerekmiyor.

Kefilsiz Kredi Başvurularında Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Bankaların kefil talebinde bulunmamaları için standart olarak belirlenen kredi alma şartlarına uygunluk sağlamanız gerekir. Bununla birlikte bu standart şartlar uygunluk sağlasanız bile dikkat etmeniz gereken önemli noktalar bulunur.

Kredi başvurusu yapmadan önce, dikkat etmeniz gereken unsurların farkında olarak başvurunuzun onaylanma ihtimalini arttırabilirsiniz. Çünkü şartların tamamı veya bir kısmı yerine getirilmediği takdirde bankalar kefil talebinde bulunabilir. İşte kefilsiz kredi başvurusu yapmadan önce dikkat etmeniz gerekenler.

İyi Seviyede Kredi Notu: Kredi başvurunuzun onaylanması için gelecek 12 aydaki borçlarınıza yönelik ödeme olasılıklarını tahmin eden bir puanlama sistemi olan kredi notunuzun mutlaka iyi bir seviyede olması gerekir. Bildiğiniz gibi kredi notu, kredili ürün ödeme alışkanlıkları benzeri birçok unsur göz önüne alınarak hesaplanıyor. Daha fazla bilgi için kredi notunu kaç olmalı sayfamıza bakabilirsiniz.

Olumlu İstihbarat: Kredi başvurunuzun onaylanması adında dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli nokta TCMB istihbaratınızın olumlu olması ve geçmişe yönelik haciz gibi kayıtlarınızın bulunmamasıdır. Benzer bir olumsuzluk başvurunuzun doğrudan reddedilmesine sebep olabilir. Bu gibi durumlarda başvurunuzu şube kanalı aracılığı ile yapmanızı tavsiye ederiz.

Gelir ve Borç Dengesi: Belgelenebilir tüm geliriniz ve bankalarda bulunan tüm borçlarınızın gelirinize oranla dengeli bir seviyede olmasına dikkat etmeniz gerekir. Bankalardaki borçlarınıza açık krediler ve kredi kartlarının tümü dahildir. Gelir ve borç arası tutarsızlık kredi başvurunuzun onaylanmamasına sebep olabilir.

Talep Kredi Tutarı: Gelir ve borç dengesini göz önünde bulundurarak talep ettiğiniz kredi tutarını mantık çerçevesinde değerlendirmeyi unutmamalısınız. Zira gelir ve borç dengesini göz önünde bulundurmadan yaptığınız yüksek tutarlı kredi başvurularınız olumsuz sonuçlanabilir.

Kefilsiz Kredi Kimler İçin Uygundur?

Kefilsiz krediler hemen herkes için uygundur. Kefil gibi güvence, ek teminat ve gelir belgesi gibi birtakım gereklilikler bulundurmayan bu tür krediler nakit ihtiyaçlarınızı daha kolay karşılamanıza yardımcı olabilir.

Kefilsiz kredi başvurularında olumlu bir kredi geçmişine ve dolayısıyla iyi seviyede bir kredi notuna sahip olmak en büyük avantajdır. Çünkü böylelikle hem kefil hem de gelir belgesi gibi talepleri yerine getirmeniz gerekmez. Örneğin, ev hanımlarına kredi arayışında olan gelir elde edebilen ama gelirini belgelemeyen kişiler için bu tür krediler kolaylık sağlayabilir.

Standart kredi alma şartlarına uygunluk sağladığınızı düşünüyorsanız, kefilsiz kredi başvurusu yapmayı düşünebilirsiniz. Böylece nakit ihtiyaçlarınızı daha kolay bir şekilde karşılamanız mümkün olabilir.

Küçük bir hatırlatma olarak eklemek gerekirse, kefilsiz kredi başvurusu yapmadan önce bankalar arasında detaylı bir karşılaştırma yapmanız uygun faiz, vade ve erteleme seçeneklerinden maksimum düzeyde faydalanmanıza yardımcı olabilir.

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir