Kesin Onaylı Kredi Nasıl Alınır? Kesin Onaylı Kredi Veren Bankalar

Kesin onaylı kredi veren bankalar sayesinde birçok banka müşterisinin ön başvuru değerlendirmelerine takılmadan doğrudan ve kolayca kredi alabilmeleri mümkün olabiliyor.

Banka müşterileri çoğu zaman, kesin onaylı kredi alabilmek için görünürde hiçbir şarta bakılmadığını ve talep edilen kredi tutarının doğrudan hesaplarına geçeceğini düşünüyor. Ancak bu ne yazık ki doğru değil.

Bilinen bir gerçek var ki ön onaylı olsun ya da olmasın, yapılan kredi başvurularında bireyin ödeme geçmişi, borçluluk oranı ve borç ödeme düzeni gibi kredi notunu oluşturan faktörler bankalarca her daim dikkate alınıyor.

İyi bir ödeme geçmişine sahipseniz, borçluluk oranınız düşükse ve düzenli ödemeler yapıyorsanız; kesin onaylı kredilere başvuru yapmak sizin için hem daha zahmetsiz hem de daha avantajlı olabilir.

Kesin onaylı kredi nasıl alınır? Bankaların şartları nelerdir? Kesin onaylı kredi veren bankalar hangileridir? Karar verme sürecinde işinizi garanti altında tutmak için bu soruların cevaplarını makalemizden öğrenebilir ve herhangi bir bankadan kredi alma imkanınızı kolaylaştırabilirsiniz.

Kesin Onaylı Kredi Nedir, Nasıl Alınır?

Kesin onaylı kredi, bankaların müşterilerine sunduğu bir bireysel ihtiyaç kredisi ürünüdür. Bu kredi ürünü dosyalar dolusu belgelerle şubelere başvuru yapmayı gerekli kılmaz. Aynı şekilde uzun başvuru inceleme sürelerini de ortadan kaldırır.

Kesin onaylı kredi başvuruları genellikle bankaların ATM, internet şubesi ve SMS kanalları aracılığıyla yapılır ve çoğu zaman bir iş gününden çok daha kısa bir süre içerisinde sonuçlanır. Başvuru durumuna göre onaylanan kredi tutarı da doğrudan müşterinin vadesiz Türk lirası hesabına aktarılır. Böylece hesaba geçen kredi tutarı hızlı bir şekilde kullanılabilir hale gelir.

Bireysel bir ihtiyaç kredisi olması bakımından mevzuat gereğince, kesin onaylı kredi başvurularında talep edilebilecek maksimum kredi tutarı 75.000 TL ile sınırlıdır. Bankaların kendi iç politikaları çerçevesinde maksimum kredi tutarı değişik gösterebilmektedir. Bununla birlikte, 36 ay vadeye kadar kesin onaylı kredi verilebilmekte ve geri ödeme planı bu süre ile sınırlı tutulmaktadır.

Bankaların Kesin Onaylı Kredi Şartları Nelerdir?

Yaygın bilinenin aksine “kesin onaylı kredi” başvurusu yapmak demek kredi başvurularının “mutlaka” ve “kesin” olarak onaylanacağı anlamına gelmiyor. Çünkü bankalar her kredi başvurusunda olduğu gibi bu kredi başvurusunda da müşterilerin belirli şartları sağlamalarını istiyor.

Kesin onaylı kredilerin ortaya çıkış amacı en zahmetsiz şekilde kredi sağlamaktır. Bu çerçevede bu krediler için gelir belgesi, imza sirküsü, SGK hizmet dökümü ya da kefil gibi taleplerle dosyalar dolusu belge talebinde bulunulmuyor. Ama başvurularda bireylerin kredi notları dikkate alınıyor.

Bilmeyenler için açıklayalım. Kredi notu bir bireyin geçmiş ödeme alışkanlıklarını, mevcut borçluluk ve finansal varlık durumu gibi faktörleri ele alarak özetleyen bir puanlama sistemidir. Bu sistemde puanınız ne kadar yüksek olursa bankalardan kredi alma ihtimaliniz de o denli yüksek olur.

Söz gelimi, kredi notunuz, kesin onaylı kredi alabilmeniz için gerekli şartlardan biridir. Bu nedenle başvurunuzun olumlu sonuçlanabilmesi için kredi notu puanınızın iyi bir seviyede olması son derece önem arz etmektedir.

Kesin Onaylı Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Günümüzde birçok banka şubelere başvuru yapma zorunluluğunu kaldırarak internet şubesi, ATM ve SMS aracılığıyla kesin onaylı kredi ürünü sunmaktadır. Hal böyle olunca da elinizde bolca seçenek olduğunu söyleyebiliriz.

Kesin onaylı kredi veren bankalar:

  • Garanti Bankası
  • İş Bankası
  • Akbank
  • Denizbank
  • Aktif Bank
  • Yapı Kredi
  • Fibabanka
  • VakıfBank

Listede yer alan bankalardan birkaçının kredi ürününü inceleyim.

İş Bankası Anında Kredi isimli ürünü ile internet şubesi yoluyla 36 ay vadeye kadar maksimum 30.000 TL tutarında yapacağınız kredi başvurusunun onaylanması halinde onaylanan tutarı bankada bulunan ya da açılacak olan vadesiz Türk lirası hesabınıza aktarıyor.

Yapı Kredi de şubeye başvuru yapmadan kesin onaylı ihtiyaç kredisi sunuyor. Bankanın mevcut müşterileri doğrudan internet şubesini kullanarak başvuruda bulunabiliyor. Üstelik banka kendi politikaları kapsamında mevcut müşterilerine 75.000 TL tutara kadar kredi verebiliyor.

Aktif Bank’ın N Kolay Kredi ismini verdiği bireysel ihtiyaç kredisi ürünü de başvuruları internet üzerinden alıyor. N Kolay Kredi ile şubeye gitmeden kolayca kredi başvurusu yapmak ve onay alınması halinde kredi tutarının hesaba geçirilerek hemen kullanılabilmesi mümkün oluyor.

Akbank şubeye gitme zorunluluğunu ortadan kaldırarak gerekli şartlar sağlandığı takdirde kesin onaylı kredi veren bankalar arasında yer alıyor. Akbank Direkt Kredi isimli ürünle banka müşterileri 30.000 TL​’ye kadar anında belgesiz kredi alabiliyor.

Fibabanka şubesiz, kefilsiz ve belgesiz kredi sağlıyor. Kredi başvurularını internet üzerinden alan banka, müşterilerine 20.000 TL’ye kadar kredi veriyor. Kredisi onaylanan müşterilerin ödeme planlarını 7 gün içinde seçmelerine de olanak tanınıyor.

Bu bankaların hali hazırdaki müşterileri ATM ve internet şubesi kanalları aracılığıyla kredi başvurusu yapabilmektedirler. Banka müşterisi olmayanların da SMS veyahut çağrı merkezlerini kullanarak başvuru yapabilmeleri mümkün oluyor. Her iki koşulda da bankaların kredi notunuzu esas alarak başvurunuzu değerlendireceğini unutmayın.

Kesin Onaylı Kredi Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Anında ve kesin onaylı kredi gibi ihtiyaç kredisi ürünlerinin en büyük özelliği ve hatta en büyük avantajı başvuruda bulunulan ve onaylanan kredi tutarının hemen kullanılabilir olmasıdır.

Şube ve belge gerektirmeyen bu tür bir krediye başvuru yaptığınızda, başvurunuz bir iş gününden çok daha kısa bir sürede, hatta dakikalar içerisinde incelenmekte ve tarafınıza bildirilmek suretiyle sonuçlandırılmaktadır. Onay aldığınızda kredi tutarı, krediye başvuru yaptığınız bankadaki vadesiz TL hesabınıza anında aktarılmakta ve kullanılabilir duruma getirilmektedir.

Vadesiz TL hesabınıza aktarılan kredi tutarı bankanın ATM’den günlük para çekme limitinin altında ise aynı gün çekilebilir. Daha yüksek bir meblağ ise banka şubelerinden çekilebileceği gibi EFT/Havale yöntemi kullanılarak farklı bankadaki hesaplara aktarılabilir.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu