Krediler

Kredi Başvurusu Nasıl Silinir?

Kredi başvurusu yapıp, daha sonra kredi almaktan vazgeçtiyseniz kredi başvurunuzu silebilir veya iptal edebilirsiniz.

Kredi başvurusu bankaların fiziki şubelerinden, ATM’lerden ve çoğu zamanda internet üzerinden yapılıyor. Bu sebeple kredi başvurusunu iptal etmek için var olan birkaç yoldan bahsedeceğim.

ATM ve internetten yapılan kredi başvurularının iptali: ATM veya internet üzerinden kredi başvurusu yaptığınız takdirde krediniz onaylansa da bu kesin bir onay değildir. Dijital ortamdan yapılan kredi başvuruları ön onay niteliğinde olduğundan başvurunuzun tamamlanması için banka şubelerine gitmeniz ve gerekli evraklarla birlikte kredi başvurunuzun tekrar değerlendirilmesi gerekir. Zaten bu konuda banka tarafından SMS veya aranarak bilgilendirilirsiniz.

Gerekli evrakları götürmediğiniz takdirde kredi başvurunuzun ön onayı otomatikman silinir ve tekrar başvuru yapmanız gerekir. Böyle bir durumda başvurunuzun iptali için ekstra bir işlem yapmanız gerekmez.

Son zamanlarda Enpara, CEPTETEB gibi şubesiz bankacılık hizmetleri veriliyor. Bu tip hizmetlerden kredi başvurusu yaptığınızda evrak gerektirmediğinden yukarıda anlatılan durum söz konusu olmayacaktır. Şubesiz bankacılık kullanıyorsanız, başvurunuzun iptali için bankanızla görüşmeniz gerekecek.

Şubeden yapılan başvuruların iptali: Eğer kredi başvurunuzu banka şubeleri aracılığıyla yaptıysanız ve gerekli evrakları teslim ettiyseniz yine bankanızla görüşerek kredi başvurunuzu iptal ettirip, sildirmeniz gerekir.

Öneri: Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aklınıza takılan soruları yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

Barış Şallı

Eksi bir Konupara yazarı olan Barış, ilgi duyduğu bireysel finans alanına dair para yönetimi, krediler, kredi kartları ve kredi notu hakkında onlarca yazı yazdı. Bütün bunları yaparken karmaşık olmaktan ziyade yazılarını kapsayıcı ve basit bir şekilde okuyuculara aktardı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir