Kredi Başvurusu Nasıl Silinir?

21.01.2022

Kredi başvurusu yapıp, daha sonra kredi almaktan vazgeçtiyseniz kredi başvurunuzu silebilir veya iptal edebilirsiniz.

Kredi başvurusu bankaların fiziki şubelerinden, ATM’lerden ve çoğu zamanda internet üzerinden yapılıyor. Bu sebeple kredi başvurusunu iptal etmek için var olan birkaç yoldan bahsedeceğim.

ATM ve internetten yapılan kredi başvurularının iptali: ATM veya internet üzerinden kredi başvurusu yaptığınız takdirde krediniz onaylansa da bu kesin bir onay değildir. Dijital ortamdan yapılan kredi başvuruları ön onay niteliğinde olduğundan başvurunuzun tamamlanması için banka şubelerine gitmeniz ve gerekli evraklarla birlikte kredi başvurunuzun tekrar değerlendirilmesi gerekir. Zaten bu konuda banka tarafından SMS veya aranarak bilgilendirilirsiniz.

Gerekli evrakları götürmediğiniz takdirde kredi başvurunuzun ön onayı otomatikman silinir ve tekrar başvuru yapmanız gerekir. Böyle bir durumda başvurunuzun iptali için ekstra bir işlem yapmanız gerekmez.

Son zamanlarda Enpara, CEPTETEB gibi şubesiz bankacılık hizmetleri veriliyor. Bu tip hizmetlerden kredi başvurusu yaptığınızda evrak gerektirmediğinden yukarıda anlatılan durum söz konusu olmayacaktır. Şubesiz bankacılık kullanıyorsanız, başvurunuzun iptali için bankanızla görüşmeniz gerekecek.

Şubeden yapılan başvuruların iptali: Eğer kredi başvurunuzu banka şubeleri aracılığıyla yaptıysanız ve gerekli evrakları teslim ettiyseniz yine bankanızla görüşerek kredi başvurunuzu iptal ettirip, sildirmeniz gerekir.

Öneri: Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aklınıza takılan soruları yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

YORUMLAR

 1. İbrahim Kılıç dedi ki:

  Kredi başvuru yapıp onay alamayınca otomatik silinmesi gerekiyor. Başımıza dert çıkarmazlar umarım.

 2. Duran dedi ki:

  Kredi başvurusu yapıp gerekli evrak teslimi, sözleşme imzalaması yapılmadığında bildiğim kadarıyla başvuru otomatik siliniyor. Başvuru yaptınız diye kimse size zorla kredi vermiyor rahat olun.

  1. Gül Döne dedi ki:

   İnternetten yaptığım kredi başvurularının bazısı onaylandı ama çekemedim bazısı onaylanmadı. Bu başvurular kredi notumu düşürüyor, ne zaman silinecekler.

 3. Muhammet dedi ki:

  Banka subeleeinden sildirecegimiz basvurular ayni zamanda merkez bankasi kayitlarindanda siliniyormu

  1. ekonomist.co dedi ki:

   Merhaba, kredi başvurunuzu sildiğiniz takdirde başvurunuz ilgili banka kayıtlarından silinir. Krediniz başvuru sürecinde değerlendirmeye alınır ve adınıza kredi açılmadığı için Merkez Bankası kayıtlarına da alınmaz. Silme talebiniz yalnızca banka kayıtlarında gerçekleşir.

   Farklı bir sorunuz olursa tekrar yazabilirsiniz.