Krediler

5 Adımda Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bankalardan kredi başvurusu yapmaya hazırlanıyorsanız, her şeyi bir yana koyup mantıklı düşünme zamanınız gelmiş demektir.

Başvurunuz bankalar tarafından onaylandığı andan itibaren borçlanacaksınız ve belirlenen oranlarda vadeyle birlikte faiz ödemek durumunda kalacaksanız. Bu nedenle başvuru sürecinde her aşamada titizlikle hareket etmeniz şart.

Bu yazıda kendinize en uygun krediyi bularak nasıl başvuru yapacağınızı 5 kısa maddede anlatacağım. Daha önce hiç kredi başvurusu yapmadıysanız, endişelenmeyin ve alt başlıkları okumaya devam edin.

1. Durum Analizi

İlk etapta ne için yani hangi sebeple kredi çektiğinizi bilmeniz gerekiyor. Çünkü, bankalar birçok alanda alternatif kredi ürünleri sunuyor.

Örneğin, ev almak için başvuru yapacağınız kredi ürünüyle ihtiyaçlarınızı karşılamak amacıyla başvuru yapacağınız kredi ürünü arasında hem faiz oranı anlamında hemde masraf ve şartlar anlamında farklılar olacaktır.

Bu sebeple eğer henüz düşünmediyseniz hangi amaçla kredi başvurusu yaptığınızı belirleyin.

2. Banka Seçimi

Durum analizinin ardından banka seçimini yapmalısınız. Daha önce çalıştığınız herhangi bir banka varsa tercihinizi çalıştığınız bankadan yana kullanmanız size avantaj sağlayabilir.

Eğer hangi bankadan kredi başvurusu yapacağınız konusunda hiç fikriniz yoksa kampanyaları araştırarak güzel bir başlangıç yapabilirsiniz. Bazı bankalar özel dönemlere ait çeşitli kredi kampanyaları düzenlerler. Aynı şekilde başvuru yapacağınız kredi ürününe ait cazip kampanyalar da olabilir.

Çoğu banka ilk kez kredi kullanacak müşterilere düşük faiz oranlarıyla kredi sağlamaktadır. Bu kampanyaları da mutlaka araştırmanızı tavsiye ederim. Özellikle emekli iseniz, bankalar emeklilere uygun faiz oranlarıyla kredi verebilmektedirler bu bilgiyi de mutlaka göz önünde bulundurun.

3. Vade Seçimi ve Faiz Oranı

Banka seçiminin ardından seçtiğiniz bankanın kredi ürünlerine yoğunlaşın. Kredi başvurusu yapacağınız tutar için bir vade belirleyin. Unutmayın ki, vade ne kadar az olursa ödeyeceğiniz faiz oranı da o denli az olacaktır.

Fakat, vade seçiminde mutlaka her ay ödeyebileceğiniz kredi taksit tutarını geçmemeye özen gösterin.

Bu adımda vade seçiminin yanı sıra dosya masrafı ve kredi sigorta ücreti gibi bilgileri de kontrol ederek, cebinizden çıkacak toplam masrafı hesaplayın. Bankaların sağladığı kolay hesaplama ve ödeme planları sayesinde çekeceğiniz kredinin toplam maliyetini kolayca hesaplamanız mümkündür.

4. Kredi Başvurusu Nereden, Nasıl Yapılır?

Kredi başvurunuzu bankaların web siteleri üzerinden yapabileceğiniz gibi mobil uygulamalarını kullanarak da cepten kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Aynı zamanda bankaların ATM’lerinden, telefon bankacılığı yoluyla veya fiziki şubeler aracılığıyla da kredi başvurusu yapmanız mümkündür.

Burada dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta var. Özellikle mobil, telefon bankacılığı veya internet bankacılığı üzerinden yapılan kredi başvuruları ön onay niteliğinde olduğundan başvurunuzun tamamlanabilmesi için gerekli evraklarla mutlaka şubeye gitmeniz gerekir.

5. Kredi Başvurusunun Tamamlanması İçin Gerekli Evraklar

Kredi başvurunuzu tamamlamanız için artık tek yapmanız gereken banka tarafından sizden istenecek başvuru evraklarının teminidir.

Bankaların başvuruyu tamamlamaları için istenen gerekli belgelerin tam listesi aşağıda yer almaktadır:

  • T.C. kimlik numaranızın yazılı olduğu nüfus cüzdanı, pasaport veya sürücü belgesi.
  • Sizin adınıza düzenlenmiş ve üzerinde adresinizin yazılı olduğu son 3 aya ait elektrik, telefon veya herhangi bir fatura.
  • Gelir belgesi
  • Ücretli çalışıyorsanız bordro veya işveren kurumdan alacağınız maaş yazısı.
  • Emekli iseniz, emeklilik maaşınızın yattığı banka hesap cüzdanınız.
  • Gayrimenkul üzerinden gelir elde ediyorsanız, gelire konu tapu belgesi ve kira kontratı.
  • Mevduat geliri elde ediyorsanız, faiz gelirinizi gösteren hesap cüzdanı.

Ayrıca, konut kredisine başvuru yapacaksanız satın alınacak konuta ait tapu fotokopisi, konut ipotekli kredi başvurusu yapacaksanız da ipotek ettirilecek gayrimenkule ait tapu fotokopisi başvuru esnasında sizden istenecek belgeler arasında yer alacaktır.

Kredi başvurusu nasıl yapılır? sorusuna detaylarıyla cevap vermeye çalıştım. Aklınıza takılanlar veya kredi başvurusu konusunda sormak istediğiniz soruları yorumlar alanından iletebilirsiniz. En kısa sürede sorularınızı cevaplıyoruz.

Eray Bozan

Eray, eski bir Konupara yazarı. Yazarlığı süresi boyunca ilgili olduğu kişisel finans, yatırım ve ekonomi gibi belli başlı alanlarda yazılar hazırladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir