Krediler

Kredi Çekip Altın Almak Mantıklı mı?

Kredi çekip altın almak gibi fikirler son günlerde birçok yatırımcı tarafından tartışılmaktadır. Altın fiyatlarının artması, enflasyonun yükselmesi ve faiz oranlarının düşmesi ise bu fikrin en önemli sebepleri arasında yer almaktadır.

Ülkemizde yaşanan yüksek enflasyonun ve Türk lirasının değer kaybının yanında, altın fiyatları artışını sürdürmektedir. Uzun vadede ise altın grafik 10 yıllık verileri incelendiğinde sarı emtiadaki yükselişin devam ettiği görülebilmektedir.

Genel kapsamda ekonomik konjonktür göz önüne alındığında, yatırımcıların ya da tasarruflarını değer kaybına karşı korumak isteyenlerin, altın almak gibi seçeneklere yönelmesi pek de sürpriz değildir.

Bu kılavuzda, kredi çekip altın almak mantıklı mı, bu seçeneğin riskleri nelerdir ve karlı mıdır gibi konular üzerinde duracağız. Öte yandan, kredi ile altın almak isteyenlerin dikkat etmeleri gereken noktalara da yer vereceğiz.

Kredi Çekip Altın Almak Mantıklı mıdır?

Kredi çekip altın almak isteyenlerin bu değerli emtiadaki fiyat değişimleri ve kredi faiz oranlarının ayrımını doğru bir şekilde anlamları büyük önem taşımaktadır. Çünkü altın fiyatları değişkendir, ancak faiz oranları sabittir.

Bu çerçevede, kredi ile altın almak için bankalardan kullanılacak kredi faiz oranları, toplam borç tutarı, borcun geri ödeme vadesi ve altın fiyatlarının gelecek dönemlerdeki hareketleri gibi noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Genel olarak, kredi maliyeti göz önüne alınarak altın fiyatlarındaki yükselişin bu maliyeti ortadan kaldırıp kâr sağlayacağı düşünülüyorsa, kredi çekip altın almak mantıklı olabilmektedir. Bunun tam aksi bir durumda ise bu, mantıklı bir seçenek olmaktan çıkabilmektedir.

Örneğin, bir vatandaşın 12 ay vadede yıllık yüzde 15 faiz oranı ile tüketici kredisi çekip altın aldığını varsayalım. Altın fiyatlarının vade sonunda yüzde 25 oranında yükseldiğini düşünelim. Bu durumda kredi çekip altın almak mantıklı olup kârlılık sağlayabilecektir.

Kredi Çekerek Altın Almadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kredi çekip altın almak ve kârlı bir pozisyonda kalabilmek için dikkat edilmesi gereken birtakım önemli hususlar bulunmaktadır. Bu hususlardan en önemlileri ise kredi faiz oranları ve altın fiyatlarının gelecekteki seyri olmaktadır.

Burada tahmin edilen altın fiyatlarındaki değişimin kredi faiz oranı üzerinde olmasına dikkat edilmesi önemlidir. Çünkü aksi bir durumda, örneğin altın fiyatlarının geri çekilmesi halinde, zarar meydana gelebilecektir.

Ayrıca, altın fiyatlarının takip edilmesi de gerekmektedir. Öyle ki altın alımında doğru zamanlamanın yapılması kârlılığı büyük ölçüde etkileyebilecektir. Bu nedenle de alış zamanlaması kredi ile altın almak isteyenler için göz önünde bulundurulmalıdır.

Öte yandan, altın fiyatlarında yükseliş beklentisiyle, altınları belirli miktarlarda satıp kredi aylık ödemelerini yapmayı planlayanlar için de satış zamanlaması önem arz etmektedir. Bu husus kârlılığı etkileyebileceği gibi zarar etmeye de sebep olabilmektedir.

Kredi ile Altın Almak Nasıl Daha Kârlı Olabilir?

Kredi ile altın almayı daha kârlı ve güvenli duruma getirebilecek çeşitli yöntemler de denenebilir. Birçok avantaj sağladığı için örneğin bir altın hesabı açmak bu yöntemlerin başında gelmektedir.

Altın hesapları sayesinde, varlıkların banka güvencesi altında saklanması mümkün olabilmektedir. Bütün bunların yanı sıra zaman kısıtlaması olmadan altın alış ve satışı yapılabilmektedir. Bu da altını almak ve satmak için doğru zamanlamayı yakalamak için bir avantaj sağlamaktadır.

Gerek vadeli gerekse de vadesiz altın mevduat ürünleri özelinde bazı seçenekler hakkında fikir almak için en karlı altın hesabı hangi bankada incelememize göz atabilirsiniz.

Kredi çekip altın almak, vadeli altın hesapları ile de daha kârlı olabilmektedir. Çünkü vadeli altın hesapları altındaki değer yükselişini yansıtırken aynı zamanda belirli bir oranda faiz kazancı elde etmeyi de mümkün kılmaktadır.

Ek olarak, kredi faiz oranlarını ve sigorta gibi masrafları bankalara göre karşılaştırmak da kârlılığı artırabilecektir. Bu çerçevede, mümkünse masrafsız kredi almak ve düşük faiz oranları sunan bir bankadan borç kullanmak ideal bir seçim olacaktır.

Kredi Çekip Altın Almak Riskli midir?

Altın fiyatlarında geri çekilme yaşanması gibi bir senaryoda kredi çekip altın almak riskli olabilmektedir. Bu risk ise altın fiyatlarının beklendiği gibi hareket etmemesi, mevcut kredi faiz oranı ve aylık ödemelerden kaynaklı olabilmektedir.

Kredi faiz oranları her ne kadar değişken altın fiyatlarına nazaran çekildiği tarih itibariyle sabit kalacak olsa da değerli metalde geri çekilme yaşanması ihtimalinde zarar meydana gelebilecektir.

Diğer yandan, altındaki fiyat yükselişini bekleyerek aylık kredi ödemelerini bu öngörüye dayanak yapacak olan kişiler için kredi çekip altın almak daha riskli olabilecektir. Bunun da sebebi tahmin edilebileceği üzere altın fiyatlarında yaşanabilecek olası bir gerilemeden kaynaklı olacaktır.

Kredi Çekip Altın Almak Yasak mı?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yapılan açıklama sonrası kredi çekip altın almak yasak mı, sorusunun cevabı da merak edilmektedir.

BDDK tarafından duyurulan açıklamada, gerek bireysel gerekse de tüzel müşterilerin Türk lirası cinsinden kullandırılan kredilerin amacı dışındaki işlemlere konu edilmemesine dair gerekli kontrollerin yapılacağı ifade edilmiştir.

Bu açıklama sonrasında bazı bankaların amacı dışında tüketici kredisi kullanan müşterilerini uyarmaya başladığı bilinmektedir. Buna istinaden de bankalar, kredi kullananların, kullandıkları kredileri altın, döviz veya kripto para gibi alanlara yönlendirmemesi gerektiği konusunda uyarmıştır.

BDDK açıklamasına göre, tüketici kredilerinin amacına yönelik ve uygun bir şekilde kullanılması yasal bir zorunluluk teşkil etmektedir. Bu kapsamda kredi çekip altın almak da tüketici için birtakım sorunlar teşkil edebileceği anlamına gelmektedir.

Kredi Çekip Altın Almak Caiz mi?

İslam dinine göre faizin net bir şekilde haram olduğu bilinmektedir. Altın almak her ne kadar haram olmasa da bunu kredi kullanımı yoluyla yapmak faiz olgusunu ortaya çıkarmaktadır.

İslam’da faiz haram kılındığı için kredi çekip altın almak caiz değildir. Bu hususta hassasiyete sahip olan tasarruf sahiplerinin kredi ile altın alma anlamında daha titiz bir araştırma yapmaları faydalarına olacaktır.

Sonuç olarak toparlamak gerekirse, kredi çekip altın almak faiz oranları ve fiyat beklentisi ile doğru alış satış zamanlarının kestirilmesi durumunda mantıklı bir seçenek olabilmektedir.

En değerli emtialar arasında yer alan altına yatırım yapmak ile ilgileniyorsanız, gram altın almak mantıklı mı içeriğine de göz atmanızı tavsiye ederiz. İlgili yayında altın almanın neden mantıklı olduğu üzerine maddeler halinde bir incelemeye yer vermiştik.

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir