Krediler

Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekiyor?

Kredi çekmek için sigorta süresi ve elde ettiğiniz sabit aylık gelirleriniz, başvurunuzun değerlendirilmesi hususunda dikkate alınan en kilit faktörlerden biridir. Zira sigorta süresi ve bu zaman zarfında elde ettiğiniz gelirler, ödeme gücünüzün bir göstergesidir.

Kredi çekmek için başvuru yaptığınızda, bankalar kaç ay sigortalı olup çalıştığınızı öğrenmek isteyebilirler. Çünkü sigortalılık süresi ödeme gücünüzün bir göstergesi olmasının yanı sıra istikrarlı çalışma geçmişinizin de bir kanıtı niteliğindedir.

Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir?

Bankalar verdikleri kredilerin geri ödeneceğinden emin olmak isterler. Sigortalılık süresi, istikrarlı çalışma ve gelir geçmişinizi yansıttığından kredi başvurunuzun değerlendirilmesinde olumlu bir etki yaratır.

Uzun yıllara dayanan sigortalılık süresi kredinizin onaylanma şansını artırır. Bankaların beklentisi uzun sigortalılık süresi olsa da kredi çekmek için en az 3 ile 6 aylık bir sigortalı olmanız gerekir.

Kısa sigortalılık süresi kredi başvurunuzun onaylanmamasına ya da talep ettiğiniz tutardan daha düşük bir kredi almanıza sebep olabilir. Sigortalılık süreniz kısa ya da henüz çok yeniyse kredi başvurunuzu birkaç ay sonrasına ertelemeyi ve böylece sigortalı olma sürenizi uzatmayı düşünebilirsiniz.

Uzun Sigortalılık Süresi mi, yoksa Gelir mi Daha Önemli?

Bankalar borçlarınızı geri ödeyebilmeniz için maddi anlamda güçlü olduğunuzdan emin olmak istiyorlar. İstikralı bir çalışma ve düzenli gelir elde etme geçmişinizi yansıttığından dolayı da uzun sigortalılık süresini önemsiyorlar.

Ancak tabii ki, kredi çekmek için gerekli şartlar arasında yalnızca sigortalılık süresi yer almıyor. Gelir sigortalılık süresine kıyasla çok daha önemli bir şart olarak göz önünde bulunduruluyor.

Aylık sabit geliriniz, alabileceğiniz toplam kredi tutarından aylık taksit ödemelerine kadar hemen her şeyi belirliyor. Örneğin, kısa sigortalılık süresine sahip olup 5.000 TL sabit geliri bulunan bir kişi, uzun sigortalılık süresine sahip olup 2.000 TL sabit geliri bulunan bir kişiye kıyasla belirli bir tutardaki krediyi çok daha kolay alabilmektedir.

Söz gelimi, uzun sigortalılık süresi önemlidir, ancak belgelenebilir aylık sabit gelir sigortalı olma süresinden çok daha önemlidir.

Çok fazla gelire sahip olsanız bile bu, kredi başvurunuzun onaylanacağı anlamına gelemez. Kredi başvurunuz değerlendirilirken gelir durumunuzun bankaların göz önünde bulundurduğu faktörlerden sadece bir tanesi olduğunu unutmamalısınız.

1, 2 ya da 3 Aylık Sigortalı Kredi Çekebilir mi?

Çoğunluk gibi siz de 1 aylık sigortam var kredi çekebilir miyim, 2 aylık sigortalı kredi çekebilir mi ya da 3 aylık sigortalı ne kadar kredi çekebilir gibi sorulara odaklanıyorsanız, sigortalılık süresinden daha çok aylık sabit geliriniz üzerine yoğunlaşmanızı tavsiye ederiz.

Uzun sigortalılık süresi kredi başvurularının değerlendirmesinde olumlu bir etkiye sahip olsa da, 1, 2 ya da 3 aylık sigortalı olmanız kredi çekemeyeceğiniz anlamına gelmiyor.

Kaç aylık sigortalı olursanız olun, kredi çekebilmek için sabit geliriniz ve bununla birlikte borç-gelir oranınız başvurunuzun olumlu sonuçlanmasında çok daha önemli bir faktör olacaktır.

Sabit geliriniz, kredi ödemelerini yapabileceğinizi gösterir ve ayrıca alabileceğiniz kredi tutarını belirler. Borç-gelir oranınız da gelirinizin ne kadarının borç ödemelerine gittiğini gösterir. Borç-gelir oranınız ne kadar düşük, geliriniz ne kadar yüksek olursa kredi alma şansınız o denli yükselir.

Özetlemek gerekirse, kredi çekmek için sigortalılık süresi önemlidir ve ideal olarak bu sürenin uzun olması beklenir. Ancak tabii ki, uzun sigortalılık süresi kredi çekmek için olmazsa olmaz değildir. Zira sabit gelir ve düşük borç-gelir oranı kredi başvurularında daha dikkate değer faktörler arasında olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu