Krediler

4 Maddede Kira Kredisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kira kredisi sonrasında ev sahibi ve kiracılar için yeni bir dönemin kapısı aralanıyor.

Kira kredisi alarak, bir kiracıysanız ev kiralamanız mümkün. Evinizi kiraya verecek bir ev sahibiyseniz de kiranızı 12 ay peşin olarak alabilirsiniz. Öte yandan kiranızı sigortalayarak güvenceye almanız da mümkün.

Kira kredisi nedir?

Konut

Kira kredisi, ev sahipleri ve kiracılar için alternatif ödeme sunan yeni bir kredi türüdür.

Kira kredisi sistemi hem ev sahipleri için hem de kiracılar için alternatif seçenekler sunuyor. Ev sahipleri, kira kredisiyle bir senelik kira bedelini ve depozitosunu bankadan peşin olarak alabiliyor. Fakat ev sahibi kirasını peşin aldığı için konutunu değerinin ortalama yüzde 15 gibi altında bir rakama kiralıyor.

Kiracılar da kira kredisi almaları durumunda, bir yıllık kira bedelini bankaya ödüyor. Diğer yandan kiracı sene içerisinde karşı karşıya kalabileceği işsizlik veyahut sakatlık gibi zorunlu durumlarda kirasını ödeyemezse banka ev sahibine aylık kira bedelinin ortalama yüzde 80’ini ödüyor.

Kimler kira kredisinden yararlanabilir?

Ev

Kira kredisi kullanımı konusunda bir kısıtlama bulunmuyor. Ev sahipleri ve kiracılar iki taraflı anlaştıkları takdirde kira kredisi kullanmak mümkün olabiliyor.

Bu kredi sayesinde ev sahibi bir yıllık kira bedelini peşin aldığı gibi kiracı da yaklaşık yüzde 15 gibi önemli bir rakamla konutu daha avantajlı bir şekilde kiralayabiliyor. Öte yandan sigorta kapsamında olması hasebiyle kiracının konutta oturduğu ve kira sözleşmesinin devam ettiği süre boyunca sakatlanması, işsiz kalması gibi zorunlu durumlarda banka devreye giriyor ve kirası ödenmeye devam ediyor. Ev sahibi de herhangi bir aksaklık olmadan kirasını almış oluyor.

Hangi bankalar kira kredisi veriyor?

Emlak

Kira kredisi veren bankalar hızla artıyor. ABD başta olmak üzere bazı yurt dışı ülkelerinde başarıyla uygulanan bu sistem Türkiye’de de hızla genişlemeye başlıyor. Talebin artması durumunda tüm bankaların bu hizmeti sunmaya başlaması beklenebilir.

Türk Ekonomi Bankası (TEB), Kira Finansmanı Kredisi adı altında yüzde 1,20 faizle 3 ay ertelemeli kredi tahsis ücretsiz yıllık kira kredisi (maksimum 12 ay) veriyor.

Katılım bankaları arasında yer alan Albaraka, Konut Kira Finansmanı isimli ürünüyle 12 ay vadeli ve 12 eşit taksitli olarak 1 yıllık kira bedelini peşin olarak ödüyor.

Bir diğer katılım bankası Türkiye Finans ise Peşin Kira Finansmanı adlı ürünüyle yüzde 1.39 kâr oranıyla bu hizmeti veriyor.

VakıfBank da Kira Paketi kapsamında kira bedelinizi ister aylık, isterseniz de yıllık olarak ödemenizi sağlıyor.

Kiralanacak konuta ait kat mülkiyeti ya da kat irtifak tapusu, nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport, gelir belgesi veyahut maaş bordrosu da kira kredisi başvurusu için gereken belgeler arasında yer alıyor.

Kira kredisi almak avantajlı mı?

Kira kredisi

Hem konut sahibi hem de kiracı tarafından değerlendirilecek olursa iki tarafa da fayda sağlaması nedeniyle kira kredisi gayet avantajlı görünüyor.

Ev sahibi bir yıllık kira bedelini peşin aldığı için kira ödenir mi yoksa ödenmez mi diye düşünmek zorunda kalmıyor. Bilindiği gibi ev sahiplerinin günümüzde en büyük endişelerini kiralarını düzenli olarak alamama ihtimali oluşturuyor. Fakat bu kredi sayesinde benzeri endişeler ortadan kalkıyor.

Kiracı tarafından değerlendirildiğinde de büyük avantajlar ön plana çıkıyor. Yıllık kira tutarı ev sahibine banka tarafından peşin olarak ödendiği için kiracının tek muhatabı banka oluyor. Diğer yandan ev sahibine peşin ödeme gerçekleştiği için kiracı, yıllık kira bedelinde pazarlık yapma fırsatı bulabiliyor. Başka bir açıdan da sigortalama sayesinde sakatlık ve işsizlik gibi önemli durumlara karşı garanti altında oluyor.

Bu açılardan değerlendirildiğinde kira kredisi iki taraf için de pekala avantajlı gözüküyor.

Konupara Ekibi

Konupara Ekibi, okuyucu ihtiyaçlarını analiz ederek para yönetimi, birikim, krediler, kredi kartları, kredi notu, mevduat hesapları gibi bankacılık ürünleri ve yatırım konularında araştırmalar yapıp kapsamlı yazılar hazırlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir