Anasayfa Bankalar Krediler Kısaca, Kredi ön onayı nedir?

Kısaca, Kredi ön onayı nedir?

Ön onay aşamasında kredi başvurusu neden olumsuz sonuçlanır ve kredi başvurusunda ön onay nedir, tüm detaylarıyla bu yayında.

10

Kredi ön onayı, kredi ürünlerine yaptığınız başvurunun ardından bankaların, kredi notu ve bu kapsamda mevcut borç durumunuz, borçlarınızı ödeme alışkanlıklarınız ve gelir durumunuzu göz önüne alarak yapmış olduğu ilk değerlendirmedir.

SMS, internet ve mobil bankacılık üzerinden yapılan kredi ve kredi kartı ürünleri ön onay sürecinde bir üst paragrafta belirtilen kriterler baz alınarak değerlendirilir. Ön onay cevabı olumlu ya da olumsuz sonuçlanabilir.

Kredi ön onayı neden olumsuz sonuçlanır?

Kredi ön onayı birkaç nedenden dolayı olumsuz sonuçlanabilir. İlk neden kredi notunuzun düşük olması olabilir. Bir diğer neden özellikle kredi başvurularında belirttiğiniz gelir, ödeyebileceğiniz aylık kredi taksit miktarının 3’te 1’inden az ise bu durum da kredi ön onayı alamıyor olmanıza sebep olabilir. Diğer bir ihtimal de kara listede bulunuyor olmanızdan kaynaklı olabilir.

Böyle hallerde kredi ön onayı olumsuz sonuçlanmaktadır.

Kredi ön onayı almak için ne yapmak gerekir?

Eğer kredi başvurusu yapıyorsanız, başvuru sırasında belirttiğiniz belgelenebilir gelirinizin ödeyeceğiniz kredi aylık tutarının 3’te 1’i geçmiyor olmasına dikkat etmeniz gerekir. Örneğin, aylık geliriniz 1500 lira ise başvuru yapacağınız kredi tutarı ve vade seçimiyle aylık taksitlerinizin 500 lira veya bu tutara yakın olması gerekir. Aynı şekilde bankalara bulunan mevcut borçlarınızı da göz önünde bulundurmanız şarttır.

Yine de belgelenebilir gelir ve mevcut borçlar kredi ön onayı almak için incelenen tek kriter değildir. En önemli kriterlerden olan kredi notunuzun da en az 1500 ve üzerinde olması kredi ön onayı almanızı sağlayabilir. Kredi notunuz düşükse kredi notu yükseltme tavsiyeleri yazısından fikir alabilirsiniz.

Kredi ön onayı neden gereklidir?

Eskiden kredi ürünlerine başvuru yapabilmek için banka şubelerine gitmemiz ve finansal durumumuzun şimdikinden daha uzun bir süre incelenebilmesi için beklememiz gerekirdi. Günümüzde internet ve telefon sayesinde bekleme süresi dakikalara geriledi. Kredi notu kavramının da ortaya çıkmasının ardından sahip olduğumuz teknoloji vasıtasıyla finansal durumumuz bankalar tarafından kolayca ve hızla incelenebiliyor. Böylece başvuru yaptığımız kredi ürününü alıp alamayacağımız da dakikalar içerisinde belli oluyor.

Kredi ve kredi kartı gibi ürünlere başvurularda ön onay ile bankanın ön değerlendirme yapası, borç ve ödeme tutumu gibi diğer önemli finansal hareketleri görmesi ve hızlı değerlendirme yapması, dolayısıyla bizimde en erken sürede cevap alabilmemiz için önemli bir gerekliliktir.

Yatırım İşlemlerine Başlayın

Ücretsiz Yatırım Simülatörü ile VİOP'ta hisse senedi, altın ve döviz gibi tüm yatırımları risk almadan deneyin. 100.000 lira sanal para ile risk almadan yatırım yapmayı öğrenin. Yatırım Simülatörünü bugün deneyin >>

10 Yorum

  • Merhabalar, kredi başvurunuzun ön onay alması olumlu bir durumdur. Ön onay almış olmanız başvurunuzun temel yeterlilikleri karşılıyor olduğu anlamına gelir. Kredi başvurunuzu tamamlayarak net sonucu öğrenebilirsiniz.

  • Merhabalar, kredi ön onayı bir başvuruda kredi notu gibi temel yeterliliklerin karşılanıp karşılanmadığını ölçümleyen bir süreçtir. Ön onay almış olmanız olumlu bir durumdur. Ancak başvurunuzun detaylarına göre en net değerlendirmeyi banka yapacaktır.

 1. Kredi ön onayı başvuru yapılıp ilk olumlu sonuçlanan şey. Daha önce böyle kredi çekmiştim oradan biliyorum. Şimdi hangi bankaya başvuru yapsam şubeye gelin diye mesaj atıp arıyorlar. Ön onay alamıyorum gibi.

 2. Benim hep onay verilmiyor. Denizbank, İş Bankası sms başvurusu yaptım internetten form doldurdum denedim anında red mesajı gönderiyorlar. Aylık gelirime ve ödeyebileceğim tutarı doğru seçtiğime inanıyorum. Nedeni ne olabilir sizce ne yapmalıyım

  • Merhaba, aylık geliriniz ve ödeyebileceğiniz tutar her ne kadar doğru seçilse de ön onay almanız için tek kriterler bunlar değildir. Mevcut borç durumunuz, ödeme alışkanlıklarınız ve bunları kapsayan kredi notunuz da ön onay alabilmeniz için önemlidir ve başvurunuz sırasında değerlendirilebilir.

 3. Bankamdan tamamı ile onay aldım. Sadece kredim kullandırılacaktı. Yalnız şube müdürü onayı gerekliydi. 10 dk bekledikten sonra kredinin manipüle olduğunu ve genel merkeze düştüğünü söylediler. Bunun içinde bir gün beklemem gerektiği ve büyük ihtimal onaylanacağı söylendi. Muhtemen yanlışlıkla krediyi reddettiler, çünkü red mesajı geldi. Bu durumda kredim çıkar mı?

  • Merhaba, kredi başvurularında ön onay almak oldukça önemlidir. Örneğin, kredi sicili kötü olan bir kişinin ön onay alması imkansızdır. Ön onay olan bir kişi de banka şubelerine davet edilir ve gerekli evrakların sağlanması, bilgilerin doğruluğunun teyidi gibi işlemler yapılır. Finansal siciliniz kredi alamayacağınız derecede kötü olsaydı bu banka tarafından en başında tarafınıza belirtilirdi. Söz gelimi, banka kontrolünde müşteri temsilcisi onay verdiyse muhtemelen kredi başvurunuz da onaylanacaktır.

Yorum ekle

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin