Krediler

Kısaca, Kredi ön onayı nedir?

Kredi ön onayı, kredi ürünlerine yaptığınız başvurunun ardından bankaların, kredi notu ve bu kapsamda mevcut borç durumunuz, borçlarınızı ödeme alışkanlıklarınız ve gelir durumunuzu göz önüne alarak yapmış olduğu ilk değerlendirmedir.

SMS, internet ve mobil bankacılık üzerinden yapılan kredi ve kredi kartı ürünleri ön onay sürecinde bir üst paragrafta belirtilen kriterler baz alınarak değerlendirilir. Ön onay cevabı olumlu ya da olumsuz sonuçlanabilir.

Kredi ön onayı neden olumsuz sonuçlanır?

Kredi ön onayı birkaç nedenden dolayı olumsuz sonuçlanabilir. İlk neden kredi notunuzun düşük olması olabilir. Bir diğer neden özellikle kredi başvurularında belirttiğiniz gelir, ödeyebileceğiniz aylık kredi taksit miktarının 3’te 1’inden az ise bu durum da kredi ön onayı alamıyor olmanıza sebep olabilir. Diğer bir ihtimal de kara listede bulunuyor olmanızdan kaynaklı olabilir.

Böyle hallerde kredi ön onayı olumsuz sonuçlanmaktadır.

Kredi ön onayı almak için ne yapmak gerekir?

Eğer kredi başvurusu yapıyorsanız, başvuru sırasında belirttiğiniz belgelenebilir gelirinizin ödeyeceğiniz kredi aylık tutarının 3’te 1’i geçmiyor olmasına dikkat etmeniz gerekir. Örneğin, aylık geliriniz 1500 lira ise başvuru yapacağınız kredi tutarı ve vade seçimiyle aylık taksitlerinizin 500 lira veya bu tutara yakın olması gerekir. Aynı şekilde bankalara bulunan mevcut borçlarınızı da göz önünde bulundurmanız şarttır.

Yine de belgelenebilir gelir ve mevcut borçlar kredi ön onayı almak için incelenen tek kriter değildir. En önemli kriterlerden olan kredi notunuzun da en az 1500 ve üzerinde olması kredi ön onayı almanızı sağlayabilir. Kredi notunuz düşükse kredi notu yükseltme tavsiyeleri yazısından fikir alabilirsiniz.

Kredi ön onayı neden gereklidir?

Eskiden kredi ürünlerine başvuru yapabilmek için banka şubelerine gitmemiz ve finansal durumumuzun şimdikinden daha uzun bir süre incelenebilmesi için beklememiz gerekirdi. Günümüzde internet ve telefon sayesinde bekleme süresi dakikalara geriledi. Kredi notu kavramının da ortaya çıkmasının ardından sahip olduğumuz teknoloji vasıtasıyla finansal durumumuz bankalar tarafından kolayca ve hızla incelenebiliyor. Böylece başvuru yaptığımız kredi ürününü alıp alamayacağımız da dakikalar içerisinde belli oluyor.

Kredi ve kredi kartı gibi ürünlere başvurularda ön onay ile bankanın ön değerlendirme yapası, borç ve ödeme tutumu gibi diğer önemli finansal hareketleri görmesi ve hızlı değerlendirme yapması, dolayısıyla bizimde en erken sürede cevap alabilmemiz için önemli bir gerekliliktir.

Konupara Ekibi

Konupara Ekibi, okuyucu ihtiyaçlarını analiz ederek para yönetimi, birikim, krediler, kredi kartları, kredi notu, mevduat hesapları gibi bankacılık ürünleri ve yatırım konularında araştırmalar yapıp kapsamlı yazılar hazırlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir