Krediler

Mikro Kredi Nedir ve Nasıl Alınır?

Mikro kredi, kabaca yeterli geliri bulunmayan fakat iş kurmak isteyen kadınlara verilen bir çeşit kredi türüdür. Yazımızın devamında mikro kredi nedir diye detaylıca anlatacak, ayrıca mikro kredi nasıl alınır sorusuna da cevap vermeye çalışacağız.

En başında söylemek gerekirse, mikro kredi asla teminat gerektirmez ve adından da anlaşılabileceği üzere küçük bir sermaye olarak kabul görülmektedir. Mikro kredi ile ne iş yapabilirim diyen birçok kadın mevcut; bu krediyle iş kuran kadınlara baktığımızda aslında her birinin elinden geldiği yani yeteneğinin el verdiği işleri yapabildiğini görüyoruz.

Mikro Kredi Nedir?

Hiçbir teminat getirmeyen ve kadınların işlerini kurabilmeleri için verilen bir kredidir. Biraz daha detaylıca anlatalım; mikro kredi alabilmek için 5 kadının bir araya gelmesi gerekmektedir. Bu kadınların akraba olmaması gerekir, aynı mahalleden olması tercih sebebidir.

Bu 5 kadında iş kurmak için bir araya geldiklerinde, her kadın birbirinden farklı iş kurabilmektedir. Örneğin, bir kadın terzi dükkanı, başka bir kadın market bir diğeri manav vs. gibi farklı seçeneklerde, kendine özgün iş kurmayı tercih edebilir.

Mikro Kredi Nasıl Alınır?

Yukarıda belirttiğimiz şartlarda 5 kişilik grup kuran kadınlar, bu uygulamadan yararlanabilmek için Mikro Kredi Merkezi‘ni arıyorlar ve mikro kredi almak istediklerini bildiriyorlar. Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) tarafından evinize geliyorlar ve bu krediyle ilgili tüm bilgileri size detaylıca anlatıyorlar. Sonrasında sizlere üç günlük bir eğitim veriliyor. Bu eğitimler yine sizin toplanmak istediğiniz herhangi bir ev yapılıyor ve eğitimin tamamlanması ardından işiniz kuruluyor.

En çok sorduğunuz, bu krediyi aldıktan sonra nerede iş yapabileceğinizi, ürünlerini nasıl satabileceğinizi ya da nasıl kara ulaşabileceğiniz gibi tüm soruları size cevaplıyorlar. İşinizi kurduktan sonra kredi geri ödemelerinizi TİSVA’ya 46 hafta vadesiyle düzenli olarak ödüyorsunuz.

Kredi alabilmek için ve daha fazla detayı öğrenmek için sizlere Mikro Kredi Merkezi’nin (0312) 436 90 90 telefon numarasını aramanızı tavsiye ediyoruz. Aynı şekilde mikro krediye başvuru içinde yukarıdaki telefon numarasını aramanız gerektiğini unutmayın.

Mikro Kredi ile İş Kuran Kadınlar

Sizler için mikro kredi alarak işini kuran ve bu işten gayet büyük bir başarı elde ederek, yakın zamanda ikinci şubesini kurmayı planlayan bir kadının videosunu ekliyoruz. Bu yayını izlemenizi tavsiye ederiz.

Daha fazla sorunuz olursa, bize yorum bölümünden mutlaka ulaşın. Elimizden geldiği kadarıyla tüm sorularınıza cevap vermek istiyoruz.

Eray Bozan

Eray, eski bir Konupara yazarı. Yazarlığı süresi boyunca ilgili olduğu kişisel finans, yatırım ve ekonomi gibi belli başlı alanlarda yazılar hazırladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir