Krediler

Neden Kredi Alamıyorum, Neden Kredi Çıkmıyor?

Kredi başvurunuz reddedildiyse, bankalardan neden kredi alamıyorum ve niçin kredi çıkmıyor diyerek bu durumun sebeplerini haklı olarak merak ediyor olabilirsiniz.

Yaptığınız kredi başvurusu onaylanmıyorsa ve özellikle de kısa vadeli ihtiyaçlarınız için umutlarınızı buna bağladıysanız bu çok sinir bozucu ve hatta üzücü olabilir. Ancak, kredi çıkmıyor diye üzülmeyin ve hemen karaları bağlamayın. Çünkü hala bir şansınız olabilir.

Burada, bankaların kredi başvurunuzu neden onaylanmadığını ve bir sonraki başvuruda onay alma ihtimalini artırmak için neler yapabileceğinizi anlamanıza yardımcı olacağız. Ayrıca, kredilere alternatif olarak para bulmanızı sağlayacak bazı önerilerde de bulunacağız.

Neden Kredi Çıkmıyor?

Ne yapsanız da bir türlü kredi çıkmıyor ve yaptığınız başvurular sürekli reddediliyorsa bunun nedenlerini anlamanız önemlidir. Hiçbir kredi başvurusu sebepsiz yere reddedilmez. Çünkü bankalar kredi vererek ve verdikleri bu borcu faizle geri alarak para kazanırlar. Söz gelimi, açıkça söylemek gerekirse her banka uygun koşullar sağlandığında kredi vermeye bir hayli isteklidir.

Bankalar her bir kişinin başvurusunu değerlendirirken kredi çekme şartları sağlanıyor mu ya da ne kadarı sağlanabiliyor bakarlar. Kredi almak için gereken şartlar başvuru sahibi tarafından sağlanıyorsa başvuruyu olumlu sonuçlandırırlar. Şartlara uygunluk sağlanmıyorsa da tahmin edebileceğiniz gibi başvuruları geri çevirirler.

İşte bu nedenle kredi çekmek için gereken şartlara uygun olup olmadığınızı sorgulayarak neden kredi çıkmıyor sorusuna yanıt bulmanız gerekir. Eğer bu sorunun yanıtını bulabilirseniz bir sonraki başvurunuzun onaylanma ihtimalini artırmanız mümkün olabilir. İşte kredi çıkmamasının olası nedenleri:

1. Kötü bir kredi notunuz veya kötü bir kredi geçmişiniz var

Ödeme alışkanlıklarınızın, mevcut ve geçmiş finansal durumunuzun bir özeti niteliğinde olan kredi notu, kredi başvuruları değerlendirilirken önemli bir kriter olarak ele alınır. Aylık gelir ve borçlarınıza bağlı olarak kredi notunuz iyi bir seviyedeyse ancak kredi başvurunuzun onaylanması mümkün olur. Öte yandan kredi veya kredi kartı borçlarınız yüzünden daha önce yasal takibe takıldıysanız da kredi başvurunuz onaylanmıyor olabilir.

2. Kredi notunuz veya kredi geçmişiniz yok

Daha önce hiç kredili ürün kullanmadıysanız bir kredi geçmişiniz olmadığından ve teknik olarak kredi notunuz hesaplanamayacağından kredi çıkmıyor olabilir. Kredi geçmişinizin olmaması bankaların sizi tanımaması anlamına gelir. Farklı bir deyişle, bankalar ödeme alışkanlıklarınız gibi bilgilere sahip olmadıklarından sizi oldukça riskli bulurlar ve kredi verme konusunda çekimser davranırlar.

3. Talep ettiğiniz kredi tutarı gelirinize oranla çok yüksek

Hali hazırda hem iyi seviyede bir kredi notunuz hem de mükemmel bir kredi geçmişiniz olabilir. Bütün bunlara rağmen kredi başvurunuz onaylanmıyorsa mutlaka aylık gelir ve kredi limitlerinizi kontrol etmeniz gerekir. Aylık gelir ve kullandığınız kredi limitlerini göz önünde bulundurarak talep ettiğiniz kredi tutarının bütün bunlara rasyonel bir seviyede olup olmadığına bakmanız önemlidir. Çünkü mevcut kredi limitleriniz de dahil olmak üzere talep ettiğiniz kredi tutarı aylık gelirinizin çok üstündeyse başvurunuz onaylanmayacaktır.

4. Zaten kredilere ödeme yapıyorsunuz

Daha önce bir ya da birkaç kredi çekmiş ve bu kredilere hala ödeme yapıyor olabilirsiniz. Geliriniz göz önüne alındığında, eğer mevcut borç seviyeniz yüksekse kredi başvurularınız onaylanmayabilir. Yeni bir kredi başvurusunda bulunmadan önce geri ödemeleri yaparak borçlarınızı azaltabilirsiniz. Kredi borçlarınızı düzenli ödemeye devam edip borç seviyenizi azaltarak bir sonraki başvurunuzun onaylanmasını mümkün hale getirebilirsiniz.

5. Çok fazla kredi başvurusu yaptınız

Son zamanlarda çok fazla kredi başvurusu yaptınız mı? Bankalar, özellikle de şimdiye kadar en az bir kere reddedildiyse, kısa bir süre içinde birçok kredi ürününe başvuran potansiyel müşterilere karşı temkinli davranırlar. Çünkü ısrarlı kredi arayışı iyi bir sinyal değildir. Başvurunuz bir kere reddedildiğinde çoğu zaman devamı da gelir. Bu nedenle başka başvurular yapmadan durumunuzu gözden geçirmelisiniz. Ayrıca internet ve kısa mesaj ile başvuru yapmayı derhal bırakmalı ve bir sonraki başvurunuzu mutlaka bir banka şubesinden yapmalısınız.

Kredi Çıkmıyor Ne Yapmalıyım?

Kredi çıkmıyor diye üzülmeyin. Çünkü bankanızla iletişime geçerek başvurunuzun neden reddedildiğini öğrenebilir ve belki yeni bir değerlendirme sonrası olumlu yanıt alabilirsiniz. Buna ek olarak hala paraya ihtiyacınız varsa farklı borçlanma seçeneklerini de düşünebilirsiniz.

Bankanızla iletişime geçin: Finansal bağlamda sizin için her şey yolundaysa ve buna rağmen kredi başvurunuzun neden onaylanmadığına hala anlam veremiyorsanız bankanızla iletişime geçmeniz iyi bir fikir olabilir. Zira bankanız kredi başvurunuzun neden onaylanmadığına ilişkin detaylı bilgi verecek, neler olup bittiğini anlamanızı sağlayacak ve bir sonraki adımda neler yapmanız gerektiği konusunda sizi yönlendirecektir.

Tekrar başvuru yapmayın: Bir banka tarafından reddedildikten sonra, diğerlerine başvuru yapmaya devam etmemeniz önemlidir. Çünkü bir başvuru yaptığınızda, bu genellikle kredi dosyanıza bir arama işareti kaydeder. Kredi dosyanızda ne kadar çok arama yapılırsa, yeni bir kredi hesabı açılmadan, yapacağınız diğer başvurular doğrudan reddedilir.

Kredi notunuzu öğrenin: Henüz bilmiyorsanız kredi notunuzu öğrenin ve risk raporunuzu alarak mutlaka inceleyin. Risk raporunuzu e-Devlet platformunun bu sayfası üzerinden ücretsiz bir şekilde alabilirsiniz. Risk raporunuz hangi bankaya ne kadar borçlu olduğunuzu görmenizi sağlar. Eğer kredi notunuz düşük olduğundan başvurunuzun onaylanmadığını düşünüyorsanız biraz zaman ayırın ve kredi notu yükseltme planları üzerinde çalışmaya başlayın.

Kredi Çıkmıyor Nasıl Para Bulabilirim?

Acil paraya ihtiyacınız varsa alternatif borçlanma seçeneklerini düşünebilirsiniz. Örneğin aile veya yakın arkadaşlardan borç almak en iyi seçeneklerden biridir.

Acil paraya ihtiyacınız olduğunda aileniz veya yakın arkadaşlarınızdan borç almak her zaman iyi bir alternatif olacaktır. Size yakın olan birine danıştığınızda, size ihtiyacınız olan parayı borç verebilir. Bu seçenekte endişelenmenizi gerektirecek herhangi bir faiz veya geç ödeme ücreti olmaz. Üstelik aile veya yakın arkadaşlar durumunuzu anlarlarsa, herhangi bir noktada geri ödeme yapmak için mücadelenizde size yardımcı olacaklardır. Ancak tabii çok güçlü ve güvenilir bir ilişkiniz yoksa bu seçeneği dikkate almamalısınız.

Bir atasözü vardır, bir adamın çöpü başka bir adamın hazinesidir diye. Eğer kullanmadığınız eşyalar varsa bunları satarak acil para ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Eski cep telefonu, oyun konsolu veya bilgisayar gibi teknolojik ürünler ya da ihtiyacınız olmayan eşyalar acil para lazım olduğunda kolayca nakde çevrilebilir.

Bütün bunların haricinde, kredi çıkmıyor olsa da manevi değeri olmayan çeyreklik, yüzük, kolye veya bilezik benzeri altın gibi değerli metalleri satarak da acil para ihtiyacınızı karşılamayı düşünebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu