Krediler

Yabancılara Konut Kredisi Veren Bankalar

Bu yazımda ülkemizde ikamet eden ve Türkiye bankalarından konut (mortgage) kredisi almak isteyen yabancı uyruklu kişilerin sağlaması gereken şartlardan bahsedeceğim.

Daha önce yabancılar kredi kartı alabilir mi? adlı yazıda, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan fakat Türkiye’de yaşayan yabancıların nasıl kredi kartı alabileceğinden ve aynı şekilde yabancılar kredi çekebilir mi? adlı yazımda ise yine yabancı uyruklu kişilerin özellikle ihtiyaç kredisi gibi düşük tutarlarda kredi alabilmesi için sağlaması gereken şartlardan bahsetmiştim.

Yabancı uyruklu kişilerden konut kredisi için diğer durumlara nazaran çok farklı şartlar gerektiğinden tüm detayları uzunca anlatabileceğim bu yazıyı hazırlamayı uygun buldum.

Başlıklarla ilerleyelim.

Yabancı Uyruklu Vatandaşlar Türkiye’den Konut Kredisi Alabilir Mi?

En temel sorunun cevabını vermekle başlamak gerekiyor. Yabancı uyruklu kişiler Türkiye bankalarından konut, ev ya da mortgage diye tabir ettiğimiz kredilere başvuru yapabilir ve kredilerinin onaylanmasını takriben kredi alabilirler.

Yabancılar Konut Kredisine Nasıl Başvuru Yapabilir?

Yabancı uyruklu kişilerin iki türlü başvuru seçenekleri vardır. İlki, bizzat bankaya başvuru ikincisiyse, Türkiye’de bulunan bir avukata veya kişiye kredi kullanma ve kredi sözleşmelerini imzalama yetkisini içerecek vekalet vermesi yoluyla başvuru yapılabilir.

Konut kredisine başvuru yapan yabancı kişilerin, kredi başvurusu yapacağı bankaya vereceği belgeleri vatandaşı olduğu ülkenin resmi diliyle hazırlaması gerekir. Öte yandan, yurt dışında düzenlenecek olan belgelerin, düzenleme yapılan ülkenin ilgili makamlarınca onaylanması ve apostil şerhi taşıması zorunludur. Başvuru esnasından önce yine bu belgelerin Türkiye’de bulunan yeminli mütercimler tarafından Türkçe diline çevrilmesi ve çevirilen belgelerin noter tarafından onaylanmış olması gerekir.

Apostil uygulaması olmayan ülkelerin vatandaşları başvuru belgelerini yine kendi ülkelerinin resmi diliyle hazırlayıp, önce T.C. Dışişleri Bakanlığı’na ardından da Türk Konsolosluğu’na onaylatması gerekir.

Son başvuru şartı olarak yabancı uyruklu kişilerin ulusal mevzuatta yer alan taşınmaz edinimine ait esaslar çerçevesinde tapu müdürlüğünde satış yapılamadan evvel ilgili makamlardan izin alması gerekir.

Konut Kredisi Başvuru Belgeleri

Yabancılar konut kredisine başvuru yapabilmek için yukarıdaki şartları sağladıktan sonra aşağıdaki belgelerle birlikte banka şubelerine başvuru yapabilir.

Gerekli belgeler şöyle;

  • Nüfus cüzdanı veyahut ehliyet,
  • Gelir belgesi, maaş yazısı veya maaş bordrosu,
  • Yabancı Kimlik Numarası (YKN) ya da Vergi Kimlik Numarası (VKN) belgesi,
  • Konut kredisi talep ve başvuru formu,
  • Adres (İkamet) Belgesi,
  • İmza Örneği,
  • İş ve yapılan mesleğe yönelik bilgiler ve iş iletişim bilgileri.

Yabancılara Konut Kredisi Veren Bankalar

Türkiye’de birçok banka yabancı uyruklu kişilere TL, USD ve EURO para birimleri tercih alternatifleri ve oldukça uygun faiz oranlarıyla konut kredisi verebilmektedir. Türkiye İş Bankası, Türkiye Finans, Ziraat Bankası, ING Bank gibi bankalar yabancılara konut kredisi veren kuruluşlar arasında yer almaktadır.

Yukarıdaki bilgilere istinaden aklınıza takılan tüm soruları yorum alanından iletebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu