Altın Hesabı Nedir, Nasıl Açılır?

Yatırım alışkanlıklarınızdan vazgeçmek zorunda değilsiniz. Bankalardan altın hesabı açarak, güvenli bir şekilde altına yatırım yapmaya devam edebilirsiniz. Altın hesabı nedir, nasıl açılır ve nasıl kapatılır gibi ihtiyacınız olabilecek tüm temel soruların yanıtları bu yayında.

Tasarruflarını altın alarak değerlendirmek isteyen herkesin güvenli bir şekilde kullanabileceği bankaların altın hesapları birçok avantajı da beraberinde getiriyor.

Bu yayında altın hesabına dair avantajlar ve altın hesabıyla ilgili temel bazı bilgilerden bahsedeceğim.

Altın Hesabı Nedir?

Altın hesabı, altın fiyatlarında meydana gelen düşüşler veya yükselişlerden etkilenen bir mevduat ürünüdür.

Altın hesabı, çoğu bankada vadesiz olarak açılır fakat bazı bankalar vadeli altın hesabı açmaya da olanak sağlamaktadır. Vadeli altın hesabı ile hesabınızdaki gram altın tutarı oranında faiz geliri elde etmeniz mümkündür fakat Vadesiz altın hesabı ile faiz geliri elde etmek mümkün değildir.

Hem vadeli hem de vadesiz altın hesaplarının en önemli ortak yanı; piyasada yaşanan altın fiyatlarının düşüş ve yükselişlerinden etkileniyor olmalarıdır. Yani, hesabınızda bulunan altının değeri piyasadaki altın fiyatlarıyla paralel olarak değişiyor ve altın fiyatlarını etkileyen faktörler neticesinde yaşanan düşüş ve yükselişler doğrudan hesabınıza anlık olarak yansıyor.

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Eğer altın hesabı açmak istediğiniz banka müşterisi iseniz, bankanızın; telefon bankacılığı, internet şube, mobil uygulama veya ATM kanallarını kullanarak altın hesabı açabilmeniz hızlıca ve kolayca mümkün olur.

Fakat ilk kez hesap açacaksanız, hesap açmak istediğiniz banka şubesine başvuru yapmanız gerekir. Başvurunuz sırasında nüfus cüzdanınızın yanınızda bulunması yeterlidir.

Altın Hesabının Avantajları Nelerdir?

Bankada bulunan altın hesabınız ile tatil günleri de dahil olmak üzere 7 gün 24 saat altın alımı ve satımı yapabilirsiniz. Altın altımı TL, gram veya çeyrek olarak yapılabilir. Örneğin, hesabınıza 30 lira karşılığında gram altın alımı yapabileceğiniz gibi istediğiniz gram miktarı karşılığında da alım yapabilmeniz mümkündür. Aynı şekilde altın satmak istediğinizde de TL, gram vb. seçeneklerle tercih ettiğiniz miktara göre satım yapabilirsiniz.

Altın alımını bankanızda bulunan Vadesiz TL hesabınızdan aktaracağınız tutarla yapabilirsiniz. Altın hesabınızdan bozmak (nakde çevirmek) istediğiniz tutarı da benzeri şekilde Vadesiz TL hesabınıza 7 gün 24 saat aktarabilirsiniz.

Bankalardan açılacak altın hesabıyla, alışık olduğunuz altın yatırımına güvenli bir şekilde devam edebilirsiniz. Altınlarınız bankalarda kaybolma ve çalınma risklerinden korunur. Diğer yandan alım ve satım sırasında işçilik gibi masraflar ödemeniz gerekmez. Eski ve yeni tarihli altın problemi de yaşamazsınız. Aynı zamanda istediğiniz tutarda da altın alımı yapabilmeniz de mümkün olur.

Altın hesabı açmadan önce nelere dikkat edilmeli?

Bazı bankalar altın hesaplarından hesap işletim ücreti alsalar da yeni nesil şubesiz bankacılık hizmetleri bu tür mevduat ürünlerinden herhangi bir masraf almıyor. Bu nedenle şubesiz bankacılık hizmetlerinden hesap açmayı tercih edebilirsiniz.

Çoğu banka altın hesabı açmak isteyen müşterilere, ellerinde bulunan altınları altın hesaplarına taşıyabilecekleri seçenekler sunuyor. Eğer yastık altında tutuğunuz altınlarınız varsa hesap açılışı sırasında altınlarınızı o günkü değerden hesabınıza aktarabilirsiniz. Bu uygulamayla altınlarınız bankaların uzman eksperleri tarafından kontrol edilerek hesaplanır ve o günkü değeriyle hesabınıza aktarılır.

Altın hesabı nasıl kapatılır?

Altın hesabınızı, bankanızın şubelerinden, internet, mobil uygulama, telefon bankacılığı veya ATM’leri aracılığıyla kapatabilirsiniz. Hesabınızı kapatmadan önce altınlarınızı o günkü değeri üzerinden nakde çevirerek, vadesiz hesabınıza aktarmanız gerekebilir.7 Yorum

  1. Kendi kafalarına göre fiyat biçmeler, dolar 6.50 lira oldu diye altın sattırmıyor ve işlemi kısıtlıyorlar, eee ne anlamı kaldı ki o zaman, satamayacağım altını ne yapayım ben, sonra banka batma tehlikesi var, en iyisi yastık altı fiziki altın döviz biriktirmek, anlayana…

    • Merhabalar, altın hesaplarından ücret alan veya almayan bankalar var. Bu nedenle hesap işletim ücreti uygulaması bankadan bankaya göre değişiklik göstermektedir. Bununla birlikte, altın alım – satım işlemlerinden doğan kazançlarda vergi kesintisi olmamaktadır.

  2. Altın hesabı açtım ve elimde nakit bir miktar para var diyelim o parayı yatırmak için bankaya gidip altın hesabıma mı aktarıyorum aktardığım parayı da istediğim gibi altın alabiliyor muyum?

    • Merhabalar, altın hesabınıza nakit gönderimi yapmak zorunda kalmadan elinizdeki nakit miktarı kadar doğrudan gram bazında altın alabiliyorsunuz. Altın hesabınızda nakit değil, gram bazında altın tutuluyor.

    • Merhaba, altın hesapları, gram bazında altın almanızı ve bunları banka hesabınızda tutmanızı sağlamaktadır. Bu hesaplarda bulunan altınların değer kaybı veya değer kazanımı altın fiyatlarındaki genel dalgalanmalara göre değişiklik göstermektedir.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz