Mevduatlar

Altın Hesabı Nedir, Nasıl Açılır?

Bankalardan açacağınız altın hesapları ile altınları gram cinsinden kolayca satın alabilir ve satabilirsiniz. Ayrıca yatırımlarınızı vadeli altın hesabı açarak da değerlendirebilir ve böylece altınlarınızın değerine ek olarak faiz getirisinden de yararlanabilirsiniz.

Bankalardan vadesiz ya da vadeli şekilde açılabilen altın mevduatı hesapları, altın yatırımlarınızı kayıp, sahtekarlık ve hırsızlık riskine karşı korur. Altın hesaplarını kullanmak ve bankadaki hesabınızdan altın alıp satmak son derece kolaydır. Çünkü bu işlemler tıpkı bir döviz alım satım işlemine benzer.

Öyleyse tam olarak altın hesabı nedir, altın hesabı nasıl açılır ve bu hususta bilinmesi gereken önemli noktalar nelerdir diye merak ediyorsanız, merak ettiklerinizin tümünü yazımızın devamında bulabilirsiniz. Ek olarak, altın yatırımı nasıl yapılır rehberimizi inceleyerek yatırımlarınızın getirisini yükseltecek yolları öğrenebilirsiniz.

Altın Hesabı Nedir?

Altın hesabı, güvenli bir şekilde altına yatırım yapmak isteyen yatırımcılara bu olanağı tanıyan ve istenilen miktarda gram altın alım satımı yapmayı mümkün kılan vadesiz veya vadeli seçeneklere sahip bir mevduat hesap türüdür.

Vadesiz altın hesapları altının değeri arttıkça kazandırırken, vadeli altın hesapları hem altının değeri arttıkça kazandırır hem de ek bir faiz getirisi elde etme fırsatı sunar.

Bankalardan açılan avantajlı altın hesapları ile TRY, USD, EURO veya seçilen bir başka para birimi kullanılarak gram cinsinden 7 gün 24 saat altın alım satımı yapılabilir. Satın alınan altınlar, hesap sahibinin tercihine göre vadesiz ya da vadeli altın mevduat hesaplarında gram cinsinden tutulur.

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Hali hazırda müşterisi olduğunuz bir banka varsa ve bu bankadan altın hesabı açmak istiyorsanız, birkaç dakikada hızlıca altın hesabınızı açabilirsiniz. Müşterisi olduğunuz bir bankadan altın hesabı açmak için bankanızın şube, internet şube, telefon şube ve ATM’lerini kullanabilirsiniz.

Müşterisi olmadığınız bir bankadan altın hesabı açmak istiyorsanız, yeni bir banka hesabı açma adımlarını izlemeniz gerekecektir. Bu adımlar basittir. Öyle ki gerekli belge ve bilgileri temin ederek bir banka şubesine giderek altın hesabınızı açabilirsiniz.

Yeni bir banka hesabı açmak için ihtiyacınız olacak gerekli belge ve bilgiler şunlardır:

  • Nüfus cüzdanı aslı
  • İkametgah adresi
  • İletişim numarası

Bu belge ve bilgiler sayesinde bir banka şubesinden kolayca altın hesabı açabilirsiniz. Yeni bir hesap açtığınızda banka şubesinde birkaç sözleşme imzalamanız gerekeceğini unutmayın. İmzalamadan önce sözleşmelerin tamamını okumanız ya da göz atmanız ve gerektiğinde müşteri temsilcisinden detaylı bilgi almanız faydanıza olacaktır.

Bankalardan Altın Hesabı Açmanın Avantajları Nelerdir?

Tasarruflarını altın alarak değerlendirmek isteyen birçok kişi yatırım için hangi altın alınmalı sorusunun cevabını arıyor. Bu sorunun cevabı, ister bir bankadan isterseniz de bir kuyumcudan alıyor olun, kesinlikle gram altındır.

Gram altında işçilik maliyeti bulunmaz ve çeyrek, yarım ya da tam altın benzerlerinde olduğu gibi alışılagelen bilindik eski ya da yeni tarihli altın denilen ayrım olmaz. Böylelikle elinizdeki altının değeri neyse ona sahip olur, alışta da satışta da altınlarınızı öldüren sıkıntılı değer biçimine maruz kalmamış olursunuz.

Küçük bir parantez açmak gerekirse, altın yatırımında kar etmek için en kritik nokta fiyat farkıdır. Çünkü alış ve satış arasındaki fiyat farkı yatırımınızın karlılığını etkilemektedir. Bu nedenle, işçilik gibi ek maliyetlerin cebinizden çıkamamasına dikkat etmeniz gerekiyor.

Bankalardan gram altın almak yatırımcıya daha fazla avantaj sağlıyor. Öyle ki yatırımınızı bankalardan yaptığınızda altın fiziksel olarak işlem görmediğinden, hırsızlık, kaybolma veya düşük gramajlı gibi sıkıntılı konularla uğraşmak zorunda kalmıyor, aynı zamanda komisyon ve ücretlerden kaçınmış oluyorsunuz. Öte yandan tercihen vadeli altın hesabı açıp altınlarınızın değerine ek faiz getirisi de elde edebiliyorsunuz.

Son olarak, diğer mevduat hesaplarında olduğu gibi, altın mevduat hesaplarında da 100.000 TL’ye kadar mevduat güvencesi bulunuyor.

Altın Hesabı Nasıl Kapatılır?

Herhangi bir sebepten dolayı altın hesabınızı kapatmak isterseniz, bu işlemi bankanızın şube, internet şube, telefon bankacılığı ya da ATM’lerinden kolayca yapabilirsiniz.

Hesabınızı kapatmadan önce gram altınlarınızı TRY, USD, EURO veya seçeceğiniz herhangi bir başka para birimine dönüştürmeyi unutmamalısınız.

Ayrıca vadeli altın hesabınızı kapatırken vade bitiş tarihine mutlaka dikkat etmelisiniz. Zira vade tarihinden önce kapatılan vadeli altın hesaplarına faiz tahakkuk ettirilmeyecektir. Vadesiz altın hesaplarında böyle bir sorun yoktur, hesabınızı doğrudan istediğiniz zaman kapatabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir