Mevduatlar

Bankada unutulan para sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Bankada unuttuğum param var mı diye merak ediyorsanız, sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. Bu yazıda birkaç maddede bankalarda unutmuş olabileceğiniz muhtemel paranızı nasıl sorgulayacağınız hakkında fikir alabilirsiniz.

Birkaç banka hesabıyla sınırlı kalmayıp, birkaç tane belki de onlarca banka hesabı açarak bir süre kullanım yapıyoruz. Fakat daha sonra paralarımızı bir ya da en fazla birkaç banka hesabına çekip, diğer hesaplardaki paraları unutabiliyoruz.

Her yıl Türkiye Bankalar Birliği zaman aşımına uğrayan ve bazen de hesabında gerçekten önemli miktarlarda para unutan binlerce kişinin olduğu listeleri yayımlıyor. Örneğin, birkaç sene öncesinin verilerine göre, yaklaşık 94 milyon Türk lirası ya da muadili döviz cinsinden para Türkiye bankalarında unutulmuş ve zaman aşımına uğramıştı.

Ülkemizdeki geçerli Bankacılık Kanunu hasebiyle bankalarda unutulan paralar ve uzun bir süre işlem yapılmayan hesaplarda bulunan bakiyeler Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devrediliyor.

Bankada unutulan para nasıl sorgulanır?

Bankalardaki zaman aşımına uğrayan paranızı, internet üzerinden birkaç farklı şekilde sorgulayabilirsiniz. Güncel kanun gereği zaman aşımına uğrayan hesap sahiplerinin ad ve soyadı bilgileri her sene resmi kurumların web siteleri aracılığı ile yayımlanmaktadır.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun web sitesi “www.tmsf.org.tr”, Türkiye Bankalar Birliği’nin web sitesi “www.tbb.org.tr” ve bankaların resmi internet adresleri üzerinde bu listelere ulaşmak mümkündür.

Her yıl belirli dönemlerde yayımlanan bu listeleri kontrol ederek bankalarda para unutup unutmadığınızı sorgulayabilirsiniz. Diğer yandan alternatif bir yol olarak, daha önce hesap açtığınızı hatırladığınız bankalarla da iletişime geçerek hesap kontrolü yapabilirsiniz.

Unutulan parayı geri almak için ne yapılır?

Bahsi geçen kuruluşların yayımladığı listelerde şahsınıza ait unutulmuş para bilgisi yer alıyorsa paranızı geri almak için listede yer alan bankaya başvuru yapmanız gerekir.

Listelerde kişi bilgilerinin yanı sıra banka bilgileri de yer almaktadır. Listede bulunan ilgili bankanın şubesine başvuru yaparak iade talebinde bulunabilirsiniz. Banka şubelerinin adres ve telefon numaralarına, yine bankaların resmi web adresleri üzerinden ulaşarak da teyit yapabilirsiniz.

Bankada unutulan paranın miktarı nasıl öğrenilebilir?

Kuruluşlar tarafından yayımlanan listelerde unutmuş olabileceğiniz para miktarı yer almaz. Ne kadar para unuttuğunuzu öğrenmeniz için ilgili banka şubesine başvuru yapmanız gerekir. İade talep etmeseniz bile unuttuğunuz tutarı ancak banka şubesinden öğrenebilirsiniz.

Yayımlanan listede yer alan bankanın fiziki şubesine başvuru yaparak ne kadar para unuttuğunuzu sorgulamanız mümkün olacaktır.

Para en geç ne zamana kadar çekilebilir?

Zaman aşımına uğrayan nakdi para ya da kıymetler, duyurulduğu tarihten itibaren belirli bir süre içerisinde hesap sahibi tarafından başvuru yapılıp çekilmelidir.

Bu süre, listelerin yayımlandığı tarihte ayrıca belirtilir. Önceki yıllardan örnek verilecek olursa bankada unutulan paraların çekilmesi için hesap sahiplerine ortalama 3-4 aylık bir süre tanınmıştı. Buradan yola çıkarak listelerin yayımladığı tarihi baz alarak en geç 4 ay içerisinde başvuru yapmanız ve paranızı çekmeniz gerekeceğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Bu sorunlarla karşılaşmamak için sadece kullanacağınız banka hesaplarını açık tutmayı düşünebilirsiniz. Örneğin, maaş, birikim, yatırım için ayrı hesapları kullanmak yerine tümünü tek bir bankada toplayabilirsiniz. Diğer yandan eğer kullanmayı düşünmediğinize karar verdiğiniz banka hesapları varsa, bu banka hesaplarını da kapatmak için bankanıza başvuruda bulunabilirsiniz.

Kullanmadığınız banka hesaplarını kapatmak için bir dilekçe yazarak banka şubesine bırakabilirsiniz. Hesabınızı kapatmak için buradaki yazıdan detaylı bilgi alabilirsiniz. Hesabınızdaki bakiye varsa EFT yoluyla paranızı diğer hesaplarınıza transfer edebilir veya banka şubesinden nakit olarak çekebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu