Bireysel banka hesabı nasıl açılır?

Banka hesabı, tercih ettiğiniz herhangi bir bankanın şubesine giderek, yalnızca nüfus cüzdanı kimliğinizle kolayca açılabilmektedir.

Banka hesabı açmak için gereken en önemli şey, üzerinde T.C. kimlik numaranızın yazılı olduğu nüfus cüzdanıdır. Nüfus cüzdanı dışında banka hesabı açmanız için sizin temin edeceğiniz herhangi bir ek belgeye ihtiyaç yoktur.

Banka hesabı açmak istediğiniz banka şubesine gittiğinizde numara sırası alma işleminde genelde alışık olunan gişe işlemleri değil, hesap açma veya kapatma işlemleri seçeneğinden sıra almanız gerekir. Gişe işlemlerinden ziyade hesap açma veya kapatma gibi müşteri temsilcilerinin yaptığı işlemlerde sıra çok daha kısa sürede gelir.

Sıranız geldiğinde ilgili müşteri temsilcisine hesap açma isteğinizi belirtin. Bu noktadan sonra nüfus cüzdanınız sizden istenecek ve fotokopisi alınacak.

Sizden istenecek bazı kişisel bilgiler genel olarak şunlardır;

  • Nüfus cüzdanı ve kimlik üzerinde yer alan bilgiler
  • Ev ya da iş yeri adresleriniz
  • Sabit veya cep telefonu numaranız
  • Çalışıyorsanız meslek bilgileriniz

Tüm bu bilgilerin ardından size Bireysel Müşteri Sözleşmesi imzalatılacak. Bu sözleşmenin neler içerdiğinden alt başlıklarda bahsedeceğim. İmzalamanız için verilen sözleşmeyi imzalamadan önce okuyabilir ya da müşteri temsilcisinin sözleşmede yer alan maddeleri size özetlemesini, sizi kısaca bilgilendirmesini isteyebilirsiniz. Zaten imzanızın ardından sözleşmenin bir kopyası size verilecek.

Kabaca bu işlemlerin ardından banka hesabınız açılmış olacak ve tarafınıza mevduat hesabınıza ait bir hesap cüzdanı verilecek. Yaklaşık 10 gün sonra da talep ettiğiniz ev ya da iş adresinize banka hesabınıza bağlı ATM ve alışverişlerde kullanabileceğiniz bir debit kart gönderilecek.

Eğer banka hesabınızı internet veya mobil şube üzerinden kullanmak istiyorsanız, hesap açılışı sonrası bu talebinizi müşteri temsilcisine iletmeniz, tekrar sizi şubeye gitme derdinden de kurtaracaktır.

Hesap açılışı sırasında talep edilen kişisel bilgiler

Banka hesabı açılışı sırasında vereceğiniz kimlik bilgilerinin yanı sıra güncel kişisel bilgilerinizde son derece önemlidir. Örneğin, cep telefonu numaranızın güncel olmaması durumunda hesap hareketleriniz ve bankanızın yapacağı güvenlik bildirimleri tarafınıza ulaşmaz. Aynı şekilde adres bilgilerinizde ekstre ya da banka kartınızın tarafınıza ulaşabilmesi için önemlidir.

Bunların dışında eğer kredi kartı veya kredili mevduat hesabı gibi ürünleri de kullanmak istiyorsanız güncel iş bilgilerinizi de mutlaka vermeniz gerekir.

Bireysel Müşteri Sözleşmesi’nin içeriği

Bankalara göre mutlaka değişiklik gösteriyor olsa da hesap açılış işlemi sırasında imzalayacağınız Bireysel Müşteri Sözleşmesi genelde belirli ürünlerin bilgi ve masraflarını görebilmeniz için hazırlanır ve onayınıza sunulur.

Birey Müşteri Sözleşmesi ya da Temel Bankacılık Ürün Bilgi Formu; banka hesabına ait hesap işletim ücreti, yurt içi ya da yurt dışı para çekme masrafı, EFT veya mevcutsa havale ücretleri ve ATM işlem komisyonları gibi bilgileri açıkça görmenizi sağlar. Bu açıdan bir nüshası her ne kadar sizde kalacak olsa da imzalamadan önce bu sözleşmeleri okumanız önemlidir.

Banka hesabı açmadan önce dikkat etmeniz gerekenler

Minimum hesap açılış ücreti. Artık çok yaygın olmasa da bazı bankalar hala ilk hesap açılışlarında minimum tutarda para bulundurmanızı zorunlu kılabiliyor. Bu nedenle eğer sizin için problem olacaksa, tercih ettiğiniz bankanın hesap açılışı sırasında azami ücret talep edip etmediğini en başından sormanız gerekir.

Hesap işletim ücreti. Ne yazık ki yaygın olarak hala alınıyor. Genelde hesap işletim ücreti üç ya da altı ayda bir olmak üzere müşterinin mevcut banka hesabından tahsil ediliyor. Burada net bir ücret söyleyemiyorum, çünkü ücretler bankalara göre değişiyor. Hesap işletim ücretlerinin yıllık ortalama 110 lira tutarında tahsil edildiğini söyleyebilirim. Güzel olan haberse bazı bankaların tamamen hesap işletim ücreti almıyor olması. Bu sebeple hesap işletim ücreti de banka hesabı açmadan önce dikkat etmeniz ve sormanız gereken önemli meseleler arasında. Hesap işletim ücreti vermek istemiyorsanız alternatiflerinizin olduğunu unutmayın.

ATM ve Şubeler. ATM ve şubeler de dikkat edilmediğinde önemli bazı sorunlara yol açıyor. Banka hesabı açmadan evvel evinize, ofisinize ya da yolunuzun üstünde bankaya ait şube ya da ATM’lerin olup olmadığını bilerek hareket etmenizi tavsiye ediyorum. Özellikle internet şubesi kullanmayacaksanız, ATM’lere istediğiniz zaman kolayca erişebiliyor olmanız bankacılık işlemlerinizi yapabilmeniz için gerçekten önemli.

Şubeye gitmeden, internet üzerinden de banka hesabı açabilmeniz mümkün bilgi için şuradaki yayına bakabilirsiniz.İnternetten Yatırım Nasıl Yapılır?
Ücretsiz deneyin! 100.000 TL sanal para ile yatırım yapmayı öğrenin.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz