Mevduatlar

Birikim Hesabı Nedir, Nasıl Açılır?

Birikim hesapları vasıtasıyla tasarruflarınızı güvenli bir şekilde bankalarda değerlendirmeye başlayabilirsiniz.

Bu yazımda, büyük emekler vererek gelir elde ettiğiniz ve tasarruflarla gelirinizden arta kalan birikimlerinizi bankalarda değerlendirebileceğiniz birikim hesaplarıyla ilgili temel bazı konulardan bahsetmek istiyorum.

Birikim Hesabı Nedir?

Birikim hesabı, tasarruflarınızı gecelik, aylık veya yıllık faiz ya da kar payı oranlarıyla değerlendirebileceğiniz bir mevduat hesabıdır. Birikim hesabı; Türk lirası veya döviz cinsinden açılabilir.

Birikim hesapları, tasarruf sahiplerinin para biriktirebileceği mevduat ürünleri olduğundan dolayı anaparaya faiz veya kar payı verilir. Verilen faiz ve kar payı bankadan bankaya göre değişiklik gösterebilir. Örneğin, şubesiz bankacılık hizmetleri veya bankaların internet kanalları aracılığıyla açılan birikim hesapları, bankalara şube masrafı oluşturmadığı için bu tip hesaplar daha yüksek faiz ya da kar payı verme potansiyeline sahip olur. Bu nedenle birikim hesabınızı internet bankacılığı veya şubesiz bankacılık ürünlerinden açmayı tercih edebilirsiniz.

Bir birikim hesabı TL (Türk lirası) para cinsinden açılabileceği gibi Euro, dolar gibi döviz cinslerinden de açılabilir. Hesabın açıldığı para cinsine göre faiz veya kar payı elde edilebilir.

Birikim Hesabı Nasıl Açılır?

Birikim hesabı, açılmak istenen bankanın şubesinden başvuru yoluyla açılabilir. Aynı zamanda eğer birikim hesabı açmak istediğiniz bankanın müşterisi iseniz; telefon bankacılığından, ATM’den, mobil ve internet şubelerinden de birikim hesabı açabilirsiniz.

Banka şubeleri aracılığıyla birikim hesabı açmak için eğer hesap açmak istediğiniz bankanın müşterisi değilseniz, standart bireysel banka hesabı açma yolunu kullanmanız gerekir. Şubeden hesap açma işlemi için nüfus cüzdanınızın yanınızda bulunması yeterlidir.

Eğer banka müşterisi iseniz, bankanızın; telefon bankacılığı, internet şube, mobil şube ve ATM kanallarını kullanarak birikim hesabı açabilirsiniz.

Banka şubelerine gidecek vaktiniz yoksa şubesiz bankacılık alternatifleri arasından bir seçim yaparak, ilgili banka müşteri temsilcilerinin sizi ofis, ev ya da istediğiniz herhangi bir adreste ziyaret etmesiyle hesap açabilirsiniz.

Birikim hesabı nasıl kapatılır?

Birikim hesabınızda bulunan tutarı Vadesiz hesabınıza aktardıktan sonra hesap kapatma talebinde bulabilirsiniz. Bankanızın fiziki şubelerini kullanarak hesabınızı kapatabileceğiniz gibi aynı zamanda internet, mobil şube veya ATM’ler aracılığıyla birikim hesabınızı kendiniz de kapatabilirsiniz.

Bu durumda yalnızca birikim hesabınızı kapatabileceğinizi unutmayın. Banka hesabınızı tamamen kapatmak için farklı bir yol izlemeniz gerekir. Konuyla ilgili detaylar için banka hesabı kapatmak için yapılması gerekenler yazısından fikir alabilirsiniz.

Birikim hesabı açarken dikkat etmeniz gerekenler

Herhangi bir bankadan birikim hesabı açmadan önce bazı noktalara dikkat edebilirsiniz. Örneğin, hesap işletim ücreti ödemek istemiyorsanız, benzeri masrafları almayan bankalardan birikim hesabı açabilirsiniz. Diğer yandan yüksek faiz veya kar payı ile birikimlerinizi değerlendirmek istiyorsanız, daha yüksek faiz ya da kar payı alabileceğiniz bankaları tercih edebilirsiniz. Bu konuda karar almanızı kolaylaştıracak bir yayın olan birikim hesabı açmadan önce 4 tüyo yazısına göz atabilirsiniz.

Barış Şallı

Eksi bir Konupara yazarı olan Barış, ilgi duyduğu bireysel finans alanına dair para yönetimi, krediler, kredi kartları ve kredi notu hakkında onlarca yazı yazdı. Bütün bunları yaparken karmaşık olmaktan ziyade yazılarını kapsayıcı ve basit bir şekilde okuyuculara aktardı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir