BirikimMevduatlar

Birikim için Banka Hesabı Açmadan Önce 4 Tüyo

Birikim yapmaya başlamanın ilk adımı maaş veya fatura ödemeleri gibi sürekli finansal ihtiyaçlar için kullanılan banka hesabından uzak, avantajlı ve bir o kadar da etkili yeni bir banka hesabı açmaktır.

Sadece birikimlerinizi değerlendirebileceğiniz bir banka hesabı açmak günümüzde oldukça kolay. İnternet üzerinden hemen birkaç tıkla veya telefon üzerinden 3 – 4 dakikalık kısa görüşmelerle banka hesabı açabilmemiz mümkün olabiliyor.

En büyük sorun banka hesabını açmaktan ziyade birikimlerin değerlendirilebileceği, avantajları da içinde bulunduran bir hesap seçebilmektedir. İşte sebeple hangi bankadan birikim hesabı açmalıyım diye düşünüyorsanız, seçimlerinizde yardımcı olacak ve işinizi kolaylaştıracak birkaç tüyo vermek istiyorum.

Banka hesap işletim ücreti alıyor mu, almasın

Kararınızı önemli ölçüde etkileyebilecek ilk soru işaretini ortadan kaldırmakla başlayın. Bazı bankalar açılan hesaplardan hesap işletim ücreti alıyor olsa da hesap işletim ücreti almayan bankalar da var. Ne kadar birikim yaptığınız hiç önemli değil fakat her altı ay da bir 25 – 30 lira aralığında –daha fazla da olabilir- hesap işletim ücreti ödemeyi sanıyorum ki istemezsiniz. Zaten birikim yapmaya başlayacaksınız, işte bu nedenle her kuruşu önemseyin ve hesap işletim ücreti almayan bir bankadan hesap açmayı tercih edin.

Birikimlerinizi nasıl değerlendireceğinize karar verin

Durduğu yerde durmasın, ne kadar artarsa o kadar kâr diyorsanız, paranızın çalışmasını sağlayın. Faiz alabileceğiniz gibi eğer faiz almayı tercih etmiyorsanız katılım bankalarını tercih ederek katılım payı almayı düşünebilirsiniz. Birikimlerinizi uzun ve orta vadelerde değerlendirebileceğiniz gibi günlük olarak değerlendirebilirsiniz. Bugün hemen her banka 100 lira gibi küçük birikimlere dahi günlük faiz veriyor. Birikimlerinizi nasıl değerlendirmek istediğinizi netleştirin ve karar verin.

Birikim için alternatif ürünleri de kullanabilirsiniz

Bugün faiz veya katılım payı almayı düşünüyor olabilirsiniz fakat fırsat yakaladığınızda ya da piyasa şartlarına yönelik kararınız değiştiğinde yarı yolda kalmayacağınıza emin olun. Hesap açacağınız bankanın altın, euro ve dolar gibi ürünleri olup olmadığını kontrol edin. Tüm bankalarda bu ürünler var, asıl kontrol etmeniz gereken TL hesabınızdan hesap işletim ücreti almayan bankanın bu ürünlerden de ücret alıp almamasıdır. Sadece şartlara ve fikir değişimine yönelik olarak düşünmeyin, birikimlerinizi çeşitlendirin; örneğin aynı anda birikimlerinizin bir kısmını altın, bir kısmını da faiz/katılım payı ile değerlendirebilirsiniz.

ATM ve şubeleri yakınlarınızda mı?

Mesela benim için çok da önemli kriterler arasında değildir banka şube ve ATM’lerinin yakınımda olması çünkü genelde internet üzerinden hesaplarım arasında para transferi yapıyorum. Bu kriter sizin için önemliyse birikimlerinizi ATM kullanarak hesabınıza kaydetmek istiyorsanız, hesap açacağınız bankanın ATM ve şubelerinin yakınlarınızda olup olmadığını bilmek isteyebilirsiniz.

Birikim için banka hesabı açma tercihinizde doğru karar alabilmenizi sağlayacak bazı tüyolardan bahsettim. Son olarak yazının konusuna paralel ve birikimlerinizi masrafsız ödemeden değerlendirebileceğiniz dijital bankacılık alternatifleri yayınına da daha fazla fikir almanız açısından göz atmanızı tavsiye ediyorum.

Barış Şallı

Eksi bir Konupara yazarı olan Barış, ilgi duyduğu bireysel finans alanına dair para yönetimi, krediler, kredi kartları ve kredi notu hakkında onlarca yazı yazdı. Bütün bunları yaparken karmaşık olmaktan ziyade yazılarını kapsayıcı ve basit bir şekilde okuyuculara aktardı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir