Döviz Hesabı Açmak Mantıklı mı? 10 Avantaj

Bankada döviz hesabı açmak mantıklı mı veya değil mi, birçok tasarruf sahibinin aklını kurcalayan fikirler arasında yer almaktadır. Bunun nedeni de pek çok tasarruf sahibinin birikimlerini döviz cinsinde tutmayı tercih etmeye başlamasıdır.

Son dönemde, gerek dolar gerekse de euro gibi döviz fiyatlarında yaşanan yükselişler ile birçok tasarruf sahibi birikimlerini yabancı para birimi cinsinden değerlendirmeyi düşünmektedir.

Türkiye’de tasarruf sahiplerinin döviz hesabı açma planı doğrultusunda tercih edebileceği pek çok banka bulunmaktadır. Üstelik bu bankalar hem vadeli hem de vadesiz döviz hesabı seçenekleri sunmaktadır.

Birikimlerini dolar, euro ve sterlin gibi yabancı para birimi cinsinden değerlendirmek isteyen tasarruf sahipleri için döviz hesabı açma konusunu mantıklı hale getiren avantajlar şu şekildedir:

1. Döviz hesabı, paranın güvenli bir şekilde saklanmasını kolaylaştırır

Bankadan açılacak bir döviz hesabı, paranın güvenli bir şekilde tutulmasını kolaylaştırmaktadır. Halk arasında tabir edilen ifadeyle, dövizleri yastık altında tutmak, çalınma ve kaybolma riskini artırmaktadır.

Döviz hesabı ise tasarruf sahiplerinin birikimlerini tamamen banka güvencesi ile saklamalarına olanak sağlamaktadır. Bu da birikimlerin kaybolma, çalınma ve hasar görme gibi risklerini ortadan kaldırmaktadır.

2. Döviz hesabı, daha fazla birikim için tasarrufa teşvik eder

Birikimleri artırmanın en iyi yolu kenara para ayırmayı alışkanlık haline getirmektir. Bunu sağlamak için de daima düzenli bir şekilde tasarruf yapabilmek en önemli kural olarak karşımıza çıkmaktadır.

Birikimleri düzenli olarak yapabilmek adına döviz hesapları tasarrufa teşvik eden özelliklere sahiptir. Örneğin, herhangi bir bankada bulunan vadesiz Türk lirası hesabından döviz hesabına otomatik olarak tercih ettiğiniz yabancı para birimi cinsinden alım talimatı vermeniz mümkündür.

Belirlediğiniz vadelerde doğrudan yabancı para birimini cinsinden alım yapmanız ve döviz birimlerinizi artırmanız açısından bu hesaplar büyük avantaj sağlamaktadır. Böylece düzenli olarak birikim yapmanızı da kolaylaştırmaktadır.

3. Döviz hesabı ile 7 gün 24 saat alış satış yapılabilir

Döviz hesapları üzerinden 7 gün 24 saat para alış ve satışı yapılabilmesi mümkündür. Örneğin, bir döviz hesabı sahibi olarak dilediğiniz gün ve saatte hiçbir kısıtlama olmadan yabancı para alabilir ya da satabilirsiniz.

Bu şekilde döviz fiyatı yükseliş ve düşüşlerinden fayda sağlamanız imkan dahilinde olmaktadır. Mesela bir fiyat yükselişinde belirli bir miktar döviz satabilir veya düşüşlerde kademeli alım fırsatlarını değerlendirebilirsiniz.

Diğer yandan, özellikle acil durum için hazır bir para havuzuna ihtiyaç olduğunda döviz hesapları yüksek likidite sağlar. Yani paranızı istediğiniz zaman bankaya yatırabilir veya bankadan çekebilirsiniz. Üstelik bunu ATM üzerinden hafta sonları dahi yapabilirsiniz.

4. Döviz hesabı, kazanca ek olarak faiz getirisi de sağlar

Vadeli bir döviz hesabı açmanız halinde tercih ettiğiniz yabancı para biriminde yaşanan değer artışına ek olarak belirli bir miktar faiz getirisi de alabilmeniz mümkün olmaktadır.

Tercihinize göre vadesiz döviz hesabı açabileceğiniz gibi birçok bankada vadeli döviz hesabı da açabilirsiniz. Küçük bir örnek vermek gerekirse, mesela Yapı Kredi döviz hesabı ile yabancı para biriminin fiyatlarındaki artışa ek olarak faiz getirisi de elde edebilirsiniz.

Yapı Kredi’yi örnek olarak vermiş olsak da Ziraat Bankası, Halkbank, DenizBank ve QNB Finansbank gibi aklınıza gelebilecek pek çok banka vadeli döviz hesabı ile faiz getirisi imkanı sunmaktadır.

5. Döviz hesabı ile birikimler sürekli kontrol edilebilir

Bankalar aracılığı ile açılan döviz hesapları gerçek anlamda muazzam bir şeffaflık sağlamaktadır. Hangi tarihte, tutarda ve miktarda yabancı para birimi alıp sattığınızı hesabınız üzerinden kolayca kontrol edebilirsiniz.

Öte yandan, döviz hesabı ile birikimlerinizi de anlık olarak takip edebilirsiniz. Bankanızın sağladığı mobil uygulama veya internet bankacılığı üzerinden döviz hesabı birikimlerinizi dilediğiniz zaman takip edebilirsiniz.

Mobil uygulama veya internet bankacılığı kullanmak istemiyorsanız, bu takibi telefon bankacılığı üzerinden de yapabilirsiniz. Ayrıca, dilerseniz hesap cüzdanınız ile de hesabınızdaki birikimleri kontrol edebilirsiniz.

6. Döviz hesabı birçok yabancı para birimi cinsinden açılabilir

Döviz hesapları birçok yabancı para birimi cinsinden açılabilmektedir. Genellikle ABD doları ve euro tercih edilse de ihtiyacınıza yönelik olarak İngiliz sterlini, Japon yeni ve Kanada doları gibi döviz cinsinden hesap açabilirsiniz.

Mesela, Garanti BBVA Döviz Hesabı, gerek vadesiz gerekse de vadeli olarak USD, EUR, GBP, JPY, MTL, NOK, SAR, SEK, AUD, CAD, CHF, RUB ve DKK cinsinden hesap açılışı sağlamaktadır.

Bu konuda bir başka örnek de Türkiye İş Bankası’dır. Çünkü tıpkı Garanti BBVA gibi İş Bankası da vadeli veya vadesiz olarak birçok yabancı para birimi cinsinden döviz hesabı açma olanağı sunmaktadır.

7. Döviz hesabı ile ödemeler ve para transferleri yapılabilir

Döviz hesapları yalnızca birikim için kullanılmamaktadır. Özellikle de döviz ile iş yapan birçok kişi ödeme veya para transferi yapmak için yabancı para birimi mevduat hesaplarını tercih etmektedir.

Eğer sizin de bu yönde bir planınız varsa, bir döviz hesabı ile ödeme veya döviz cinsinden para transfer işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin, yurt dışında eğitim gören çocuğunuz için hesabınızdan her ay düzenli olarak döviz cinsinden para transfer talimatı verebilirsiniz.

8. Döviz hesabı erişilebilir birçok seçenek sunar

Büyük tutarda paranızı yanınızda taşımak yerine, bir bankadan açacağınız döviz hesabına sahip olmak size bu miktarda parayı bir banka kartı kullanarak çeşitli yerlerden çekme seçeneği sunmaktadır. Ayrıca paranızı güvenli bir şekilde saklama imkanı yaratmaktadır.

Bununla birlikte, döviz hesabınıza bağlı bir banka kartı talep ederek bunu alışveriş yapmak veya ATM’den para çekmek için kullanabilirsiniz. Üstelik daha büyük tutarlar için çek talebinde de bulunabilirsiniz.

Döviz hesabı erişilebilirlik konusunda da birçok avantajlar sağlamaktadır. Çünkü döviz hesabınıza banka şubeleri, ATM, telefon bankacılığı ve internet şubesi gibi birçok kanaldan ulaşabilmeniz mümkündür.

Yine bir örnek vermek gerekirse, mesela VakıfBank döviz hesabı açtığınızda, bu hesaba bankanın şube, ATM, telefon veya internet bankacılığı aracılığı ile hızlı ve kolay bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz.

9. Döviz hesabı ile tasarruflar mevduat sigortası korumasındadır

Ülkemizde bulunan, katılım fonu veya mevduat kabul eden yetkili finans kuruluşlarının tümü Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) sistemi kapsamındadır. Bu sisteme Türkiye’de faaliyet gösteren tüm bankalar dahildir.

Bu nedenle tıpkı Türk lirası cinsinden mevduat hesaplarında olduğu gibi, döviz hesapları da sigorta kapsamında koruma altındadır. Sigorta kapsamı 150 bin Türk lirası (yüz elli bin TL) veya muadili döviz cinsinden tutara denk gelmektedir.

10. Döviz hesabı para yönetimini kolaylaştırır

En önemli avantajlardan bir diğeri, bu tür banka hesaplarının para yönetimi sağlaması ve bunu kolaylaştırmasıdır. Diğer tüm banka hesaplarında geçerli olduğu gibi bir döviz hesabı da otomatik olarak para yönetimi mekanizması sunmaktadır.

Döviz hesabınız ile tasarruflarınızı birikimlere dönüştürüp yabancı para birimi cinsinden değerlendirirken aynı zamanda bunu akıllıca yapabilmeniz mümkündür. Çünkü bir döviz hesabı size bu anlamda yeterli avantajları ve çok daha fazlasını sağlamaktadır.

Sonuç

Döviz hesabı açmak, sağlanan likidite, kolay erişilebilirlik, uygun alış satış fiyatları ve güvenlik nedeniyle mantıklıdır. Döviz hesapları, tasarruf sahiplerinin birikimlerini avantajlı bir şekilde yabancı para birimi cinsinden tutmalarına olanak sağlamaktadır.

Döviz mevduat hesapları, bankalar üzerinden vadeli döviz hesabı veya vadesiz döviz hesabı türlerinde açılabilmektedir. Vadeli döviz hesabı tasarruf sahiplerinin yabancı para birimi cinsinden birikimlerine ek faiz getirisi de sunmaktadır.

Vadesiz döviz hesabı ise tasarruf sahiplerinin birikimlerini çeşitli avantajlar doğrultusunda yabancı para birimi cinsinden değerlendirmelerine imkan vermektedir. Bu tür vadesiz hesaplar faiz gibi getiriler sağalamasa da göz ardı edilemeyecek faydalar sağlamaktadır.

Bütün bu avantajları ile değerlendirilip ele alındığında, döviz hesabı açmanın mantıklı bir fikir olacağını rahatlıkla söylemek mümkündür. Tercih ettiğiniz bir bankadan döviz hesabı açarak yabancı para birimi cinsinden birikimlerinizi daha avantajlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu