Mevduatlar

Döviz Hesabı Nedir, Nasıl Açılır?

Döviz hesabı açmak birçok açıdan avantajlıdır. Bir döviz hesabı, tasarruflarınızı farklı para birimlerinde değerlendirme fırsatı verir ve böylece çeşitlendirme yapmanızı mümkün kılar. Bunun dışında, yabancı ülkelerle ticaret yapıyorsanız ya da ülke dışına sıkça seyahat ediyorsanız yapacağınız ödemeler için de bir döviz hesabı kullanabilirsiniz.

Söz gelimi, tasarruflarını yabancı para birimi cinsinde değerlendirmek isteyenler, yurt dışına sık seyahat eden kişiler ve yurt dışında alım satım yapan işletmeler, bir döviz hesabı kullanımından her zaman ziyadesiyle yararlanabilir.

Döviz hesabı nedir, döviz hesabı nasıl açılır, döviz hesabı açmak için hangi bankayı tercih etmeliyim gibi sıkça sorulan sorulara yönelik cevapları bu makalemizin devamında bulabilirsiniz.

Döviz Hesabı Nedir?

Döviz hesabı, tasarruflarını güvenli bir şekilde yabancı para birimi cinsinde değerlendirmek ya da tutmak isteyen kişilere bu olanağı sağlan bir mevduat hesap türüdür. Bu tür hesaplar yabancı para mevduat hesabı olarak da bilinir. Döviz hesapları ABD doları, Euro, Japon yeni, İngiliz sterlini ve İsveç frangı gibi pek çok yabancı para birimi cinsinden açılabilir.

Döviz hesabı vadesiz ya da vadeli mevduat türlerinde açılabilir. Vadesiz döviz hesabı, bir yabacı para biriminin değer yükseliş veya düşüşünü yansıtır. Vadeli döviz hesabı, yansıttığı değer yükseliş ve düşüşüne ek olarak belirli bir oranda faiz getirisi sağlar.

Genellikle bir döviz hesabı açmak için tercih edilen yabancı para birimleri şunlardır:

 • ABD doları (USD)
 • İngiliz sterlini (GBP)
 • Avustralya doları (AUD)
 • Euro (EUR)
 • Hong Kong doları (HKD)
 • Yeni Zelanda doları (NZD)
 • Singapur doları (SGD)
 • Çin yuanı (RMB)
 • Kanada doları (CAD)
 • Japon yeni (JPY)

Ayrıca döviz hesapları yurt içi ya da yurt dışındaki hesaplar arasında para transferi yapmayı mümkün kılar. Tasarruflarınızı döviz cinslerinde değerlendirmeyi düşünüyorsanız mutlaka döviz yatırımı nasıl yapılır rehberimize bakmanızı tavsiye ederiz. Böylece getirileri maksimum düzeyde arttırabilirsiniz.

Döviz Hesabı Nasıl Açılır?

Döviz hesabı açmak istediğiniz bir bankada herhangi bir mevduat hesabınız bulunuyorsa, bankanızın şube, internet şube, telefon bankacılığı ya da ATM kanallarını kullanarak kolayca bir hesap açabilirsiniz.

Yeni bir bankada döviz hesabı açmak istiyorsanız, standart bir banka hesabı açmak için gerekenler ülke genelindeki her bankada aynıdır ve bunlar bir döviz hesabı açmanıza da yardımcı olacaktır.

Döviz hesabı açmak için gerekenler:

 • Nüfus cüzdanı
 • Yerleşim yeri adresi
 • İletişim numarası

Bu bilgilerle hesap açmak istediğiniz bir banka şubesine başvuru yapabilirsiniz. Hesap açılışı sırasında sizden kişisel ek bilgiler istenebilir. Ayrıca hesabınızın açılması için birtakım sözleşmelere imza atmanız gerekecektir. Sözleşmeleri imzalamadan önce tamamını okumanız ya da göz atmanız faydanıza olacaktır.

Döviz Hesabı Açmak İçin Hangi Bankayı Tercih Etmeliyim?

Döviz hesabı açmak için tercih etmeniz gereken bankanın hangisi olduğu tamamen sizin istek ve ihtiyaçlarınızla alakalı bir durumdur. Bu nedenle öncelikle istek ve ihtiyaçlarınızı belirleyebilir ve bunları göz önünde bulundurarak kendiniz için en doğru bankayı araştırıp bulabilirsiniz.

İşinizi kolaylaştıracak birkaç örnek verelim. Mesela USD, EUR ya da GBP gibi yabancı para birimi cinsinden vadeli ya da vadesiz döviz hesapları birçok bankada açılabiliyor. Ancak Rus rublesi, Norveç kronu veya Suudi Arabistan riyali gibi yabancı para birimi cinsinden hesaplar her bankada açılamıyor. Diğer yandan ATM’lerden döviz yatırıp çekmek gibi seçenekler de her bankada desteklenmiyor. Sözün özü, tercih edeceğiniz yabancı para birimi cinsine göre seçenekleriniz ya genişliyor ya da daralıyor.

Çeşitli olası ihtiyaçları göz önünde bulundurarak burada birkaç bankayı sizler için listeledik. Bankaların döviz hesapları hakkında fikir almanız adına aşağıdaki küçük listemize göz atabilirsiniz. Ayrıca, Döviz Hesabı İçin En Uygun Banka incelememize de bakmanızı tavsiye ederiz.

CEPTETEB

Türk Ekonomi Bankası TEB’in dijital bankacılık ürünü CEPTETEB, döviz hesabı açmak için ideal bir seçenek olarak gördüğümüz bankalar arasında yer alıyor. CEPTETEB’te USD, EUR ve GBP cinsinden vadeli ya da vadesiz döviz hesabı açılabiliyor. Tüm CEPTETEB ATM’lerinden nakit USD ve EUR para yatırma ve çekme işlemi gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca yurt dışı ATM’lerinden döviz çekimlerinde kur farkı ödenmiyor.

Enpara.com

QNB Finansbank’ın dijital bankacılık ürünü Enpara.com, USD ve EUR cinsinden yine vadeli ya da vadesiz olarak döviz hesabı açmayı mümkün kılıyor. QNB Finansbank’ın bazı ATM’lerinden döviz yatırma ve çekme işlemleri yapılabiliyor. Vadeli döviz hesabında CEPTETEB’in minimum 500 USD/EUR hesap açma tutarına karşılık Enpara.com’da 10 USD/EUR minimum tutarında hesap açılabiliyor.

Garanti BBVA

Garanti BBVA’da USD, EURO ve GBP haricinde birçok yabancı para birimi cinsinden vadeli ya da vadesiz olarak hesap açılabiliyor. Yaygın kullanılan dövizler haricinde Garanti BBVA’da JPY, CHF, GBP, SEK, SAR, RUB, NOK, DKK, CAD, AUD, MTL ve UD yabancı para birimi cinsinden hesap açmak mümkün oluyor.

Bunların haricinde Ziraat Bankası, Vakıfbank, Yapı Kredi ve Akbank gibi bankalardan da döviz hesabı açabilirsiniz. Bankaları araştırmadan hemen önce ihtiyaçlarınızı belirlemeyi unutmamalısınız. Zira ihtiyaçlarınızı belirlediğiniz takdirde döviz hesabı için en uygun bankayı bulmanız daha kolay olacaktır.

Döviz Hesabı Açmanın Faydaları Nelerdir?

Döviz hesabı açmanın birçok faydası bulunur. Mesela tasarruflarınızın bir kısmını yabancı para birimi cinsinde değerlendirerek çeşitlendirme sağlayabilir ve yerel ya da farklı para birimlerinin değer kayıplarına karşı bir tür önlem alabilirsiniz. Ayrıca vadeli döviz hesapları sayesinde faiz kazancı da elde edebilirsiniz.

Eğer yurt dışına yoğun bir şekilde seyahat ediyorsanız veya yurt dışındaki belirli ülkelerde iş yapıyorsanız, ilgili ülkelerin para birimlerini hesabınızda bulundurmak size ziyadesiyle fayda sağlayabilir. Böylece dönüştürme ve komisyon gibi ek ücretler ödemek zorunda kalmazsınız.

Öte yandan bankalar paranızı çalınma, kaybolma ve yangın gibi felaketlerden de koruyabilir. Çünkü bankalarda paranızın belirli bir bölümü sigorta kapsamındadır. Bu sigorta kapsamına göre bankanızın şubesi soyulmuş ve hatta bankanız iflas etmiş olsa bile paranız güvende olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir