Mevduatlar

En Yüksek Faizi Şubesiz Mevduatlar Veriyor

Sadece oturduğunuz yerden para kazanmak, faiz kazancı elde edebildiğiniz bir mevduat hesabının en temel özelliğidir. Paranızı bu tür bir banka hesabına koyduğunuzda, banka bunu kişilere ve işletmelere krediler şeklinde ödünç verir ve zamanı geldiğinde kişi ya da işletmeden geri alır. Bu arada da paranızı ödünç verdiğiniz için size belirli bir oranda faiz öder.

İnternet, bankacılık dünyasını günümüzde hiç olmadığı kadar değiştirdi, ancak altta yatan temel özellikler değişmedi. Günümüzde, şubesiz bankacılık ürünleri gün geçtikçe yaygınlaşmaya devam ediyor. Bankalar şubeleri azaltırken, dijitale ve özellikle de İnternet kanallarına büyük yatırımlar yapıyor.

İnternet, bankaların şube maliyetlerini ortadan kaldırıyor. Hal böyle olunca da bankaların kârlılığı büyük ölçüde artıyor. Bankalar da bunu müşterilerine yansıtıyor. Örneğin, internet kanalı aracılığıyla vadeli mevduat hesabı açan bir kişi, fiziki olarak bir banka şubesinden standart bir vadeli mevduat hesabı açan kişiye göre çok daha yüksek faiz oranlarından yararlanabiliyor.

Rekabet Arttıkça Bu Durum Faiz Oranlarına Yansıyor

Bankaların şube maliyetlerinin tamamen kalkması veya düşmesi sadece faiz oranlarını etkileyemiyor. Bankalar aynı zamanda bu durumun yarattığı olumlu etki ile para transfer ücretleri gibi maliyetleri de müşterilerine yansıtmıyor.

Kabaca bankalar müşterilerine, “bana şube maliyeti oluşturma, işlerini internet veya ATM kanalları üzerinden yap ve ben de sana hem yüksek faiz vereyim hem de para transfer ücretleri almayayım” diyor.

Günümüzde birçok şubesiz bankacılık alternatifi bulunuyor. QNB Finansbank’ın Enpara’sını, TEB’in CEPTETEB’ini ING’nin e-Turuncu Hesap ürününü şubesiz bankacılık alternatiflerine örnek olarak gösterebiliriz. Her üç banka da çoğu zaman yüksek faiz oranları verdikleri gibi ürünlerini masrafsız olarak sunuyor.

Bununla birlikte, çoğu banka da müşterilerini dijital kanallara yönlendirmek için isteğe bağlı hareket ediyor. Mesela birçok banka internet bankacılığı üzerinden açılan e-Mevduat hesaplarına yüksek faiz veriyor ya da para transfer işlemlerini internet bankacılığından yapanlardan ücret almıyor. ING’nin e-Turuncu Hesap isimli ürününü bu duruma örnek olarak gösterebiliriz.

Şubesiz Mevduatlarla Birikimlere Daha Yüksek Faiz Fırsatı

İster şubesiz bir bankacılık ürünü kullanın isterseniz de mevcut bankanızın internet bankacılığı üzerinden bir mevduat hesabı açın yüksek faiz oranlarından yararlanmanız illaki mümkün olacaktır. Örneğin 32 günlük en yüksek faiz veren banka incelememizde bu tür hesapların daha avantajlı olduğunu görüyoruz.

Birikimlerinize yüksek faiz kazançları almak ya da bankacılık işlemlerinizi ücretsiz bir şekilde gerçekleştirmek için şubesiz mevduat ürünlerini kullanmayı düşünmenizi tavsiye edebiliriz.

Şubesiz mevduat ürünlerini kullanmak ve başvuruda bulunmak için bankalar genellikle şu bilgileri sağlamanızı isteyecektir:

  • Ad ve soyad
  • Kimlik numarası
  • Doğum tarihi gibi kişisel bilgiler
  • Cep telefonu numarası
  • Ziyaret edilmek istediğiniz adres bilgisi

Bu tür şubesiz hizmetlerden yararlanmak için banka şubelerine gitmeniz de gerekmiyor. Banka çalışanları sizin belirlediğiniz gün ve saatte sizi ziyaret edebiliyor. Bunun için de müşterisi olmak istediğiniz bankanın web sitesinde kısa bir form doldurmanız yeterli oluyor. Alternatiflere göz atmak için internetten banka hesabı açma yazımızı okuyabilirsiniz.

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir