Mevduatlar

Euro Hesabı Nasıl Açılır?

Euro hesabı açma fikri belirli maddi nedenleriniz varsa son derece mantıklı olabilir. Mesela ticaret ya da seyahat gibi nedenlerden dolayı Türk lirası ve Euro para birimleri arasında sıkça al sat yapmanız gerekiyorsa, ortaya çıkacak maliyetleri bir Euro hesabı sayesinde en aza düşürebilirsiniz.

Öte yandan, yerel para biriminin değer kayıplarına karşı bir önlem olarak da tasarruflarınızı Euro cinsinden tutmak adına bir bankadan hesap açmanız gayet mantıklı olabilir. Zira tasarruflarınızı bir banka hesabında çalınma ve kaybolma gibi muhtemel güvenlik sorunlarından uzak tutabilir, faiz getirisi gibi ek avantajlardan da yararlanabilirsiniz.

Ülkemizdeki birçok banka Euro cinsinden hesap açmaya olanak sağlamaktadır. Bir bankadan Euro hesabı açma hususunda bilmeniz gereken hemen her şeyi bu yayının devamında bulabilirsiniz. Hesap açma konusunda yardıma ihtiyacınız varsa döviz hesabı açma rehberimize göz atabilirsiniz.

Euro Hesabı Nedir?

Euro hesabı, tasarruflarınızı Euro cinsinden değerlendirebileceğiniz ve Euro cinsinden para yatırma veya para çekme, para transferi alma ya da ödeme yapma gibi temel bankacılık işleminizi gerçekleştirebileceğiniz bir mevduat hesap türüdür.

Euro hesapları tercihe göre vadesiz ya da vadeli olarak açılabilmektedir. Vadeli Euro hesapları sayesinde belirli oranlar kapsamında faiz getirisi elde etmek mümkün olabilmektedir. Bankalarda Euro hesabı açmak ücretsizdir, ancak çoğu zaman düşük minimum hesap bakiyesi gerektirir.

Euro Hesabı Nasıl Açılır?

Herhangi bir bankada vadeli ya da vadesiz bir hesabınız bulunuyorsa ve mevcut bankanızla çalışmaya devam etmek istiyorsanız, bankanızın şube, internet şube, ATM ya da telefon bankacılığını kullanarak herhangi bir ek belge gereksinimi olmadan dakikalar içerisinde bir Euro hesabı açabilirsiniz.

Hali hazırda müşterisi olduğunuz bir banka bulunmuyorsa veya başka bir bankadan Euro hesabı açmak istiyorsanız, temel banka hesabı açma adımlarını izlemeniz ve gerekli birtakım belgeleri sağlamanız gerekir.

Euro hesabı açmak için gerekli belgeler:

  • Kimlik belgesi – Geçerli bir pasaport veya ehliyet de olabilir.
  • Yerleşim yeri adresi – İkamet ettiğiniz resmi adresi gösteren bir fatura ya da banka ekstresi olabilir.
  • İletişim numarası – Bir sabit telefon numarası ya da mobil numara yeterlidir.

Bu belgeleri sağladıktan sonra tercih ettiğiniz herhangi bir bankanın şubesine giderek bir Euro hesabı açabilirsiniz.

Euro Hesabı Açmanın Faydaları Nelerdir?

Bir Euro hesabı tam olarak birçok beklentinizi rahatça karşılar. Mesela tasarruflarınızı Euro cinsinden değerlendirmenize olanak sağlar. Yine Euro cinsinden bankalara para yatırmanıza olanak tanır, hem para göndermek hem de para almak için.

Faydalıdır, çünkü birden fazla para biriminde geliriniz varsa veya çoğu zaman yurt dışındaki arkadaşlarınıza veya ailenize para aktarıyorsanız ya da seyahate çıkıyorsanız, transferlerde değer kaybı, komisyon ve masraflardan uzaklaşırsınız.

Euro hesabı açarak döviz cinsinden birikimlerinizi faiz getirisi elde ederek de değerlendirebilirsiniz. Örnek bir hesaplama için 1000 euro aylık faiz getirisi tablomuzu kontrol edebilir ve bankalar arasında karşılaştırma yapabilirsiniz.

Ayrıca paranızı bankada tutmak güvenlidir. Bu sayede çalınma ve kaybolma gibi riskleri bertaraf etmiş olursunuz. Öte yandan bankalarda paranızın 100 bin Türk lirasına karşılık gelen kısmı mevduat sigortası güvencesi altındadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu