Finansbank Dönüşümlü Mevduat Hesabı [İnceleme]

21.01.2022

Birikimlerinizi mevduat hesaplarında değerlendirmek isteyip, piyasa koşulları sebebiyle sürekli kararsız kalıyorsanız, Finansbank’ın yeni mevduat ürünü dönüşümlü hesap sizin için en ideal ürün olabilir.

Yatırımlarda risk sevmeyen herkes için en mantıklı tercih olabilecek mevduat ürünleri pek çok avantaj sağlıyor. Finansbank’ın yeni mevduat ürünü dönüşümlü hesaba baktığımda ilk izlenim de gerçekten de olağanüstü bir avantaj sağladığını görüyorum, girişi çok da uzatmadan ürünü tanıtmak istiyorum.

Dönüşümlü mevduat hesabı nedir?

Dönüşümlü mevduat hesabı, Finansbank’ın birikimlerini değerlendirmek isteyen bireylere sunduğu yeni bir mevduat ürünüdür. Dönüşümlü hesap sayesinde Türk Lirası, Amerikan Doları, Euro, Sterlin, Japon Yeni ya da İsviçre Frangı döviz cinslerinde hesap açabiliyorsunuz. İstediğiniz an günlük işleyen faizi kaybetmeden hesabınızın para birimini değiştirebiliyorsunuz.

Dönüşümlü hesap kimlere göre?

Ülkemizdeki piyasa koşulları malum, ekonomik dalgalanmalar her an yatırım fikirlerimizi değiştirebiliyor. Keşke Türk Lirası değil de, dolar hesabı açsaydım diyebiliyoruz. İşte bu durumlarda dönüşümlü hesap tam da size göre oluyor. Çünkü, Türk Lirası cinsinden açtığınız hesabınızı anında dolar hesabınıza vade ve faiz kaybetmeden çevirebiliyorsunuz. Sadece bununla sınırlı değil; Türk Lirası, Amerikan Doları, Euro, Sterlin, Japon Yeni ya da İsviçre Frangı gibi döviz cinslerinde hesap açarak bu para birimleri arasında istediğiniz zaman değişim yapabiliyorsunuz.

Dönüşümlü hesap hangi avantajları sağlıyor?

Peki, anladık ki istediğimiz döviz cinsinden hesap açabiliyor ve istediğimiz zaman para birimleri arasında değişim yapabiliyoruz.

Avantajı nerede diye soracak olursanız: siz piyasa koşulları veya kararınıza göre para birimleri arasında değişim yapabilirken dönüşümlü hesap da hem faiz hem de kur getirisi kazanmaya devam ediyorsunuz, döviz piyasalarındaki hareketlilikten yararlanabiliyorsunuz ve yalnızca tek bir hesapla döviz dönüştürme işlemi yapabilirken faiz ve kur getirilerini rahatça takip edebiliyorsunuz.

Dönüşümlü hesapla ilgili bilinmesi gereken diğer şeyler neler?

Finansbank’ın dönüşümlü mevduat hesabıyla ilgili nihai kararı vermeden önce bilmeniz gereken son birkaç şey kaldı.

Dönüşümlü mevduat hesap için minimum açılış tutarı 30.000 TL ya da 10.000 USD/EUR/GBP/CHF, 1.000.000 JPY’dir. Hesap açılışını tek bir para birimden yapıyor ve sonradan geçiş yapabileceğiniz para birimlerini hesap açılışı sırasında bildirmeniz gerekiyor.

Hesap açılışı sırasında hesap açılış tutarının %0.1’i tutarında “Dönüşümlü Mevduat Açılış Komisyonu” hesabınızdan tahsil ediliyor fakat, hesabınızın sözleşmede belirlenen süreden önce kapatılmaması durumunda vade sonunda komisyon tutarı hesabınıza otomatik olarak iade ediliyor. Vade demişken; 21 günden 60 güne kadar vadelerle hesap açılışı yapabiliyorsunuz. Dönüşümlü hesabın vadesi boyunca hesabınıza para giriş ve çıkışı yapamıyorsunuz. Hesap bakiyenizin bir kısmıyla veya tamamıyla para birimi dönüşüm işlemi yapabilmeniz mümkün. Faiz hesabınıza günlük olarak işletiliyor.

Değişen piyasa koşullarıyla eğer birikimlerinizi hangi para cinsinden değerlendirmeniz gerektiği konusunda kararsızlık yaşıyorsanız, Finansbank’ın dönüşümlü mevduat hesabını tercih edebilirsiniz.

İnternet üzerinden başvuru kabul edilmediği için hesap başvurusunu ve hesap kapatma gibi işlemlerinizi Finansbank şubelerinden yapabilir aynı zamanda şubelerden fikir alarak detayları öğrenebilirsiniz.

YORUMLAR

 1. Adem dedi ki:

  Garanti Bankası’nın benzer ürünü var. Alternatif arayanlar Garanti Bankası Çok Para Birimli Hesap araştırması yapabilir. Kullanıyor ve öneriyorum. TL, USD, EUR, GBP, CHF para birimleri cinsinden hesap açabilirsiniz. Dilediğiniz zaman faiz ve vade kaybı olmadan para birimleri arasında değişim yapabilirsiniz.

  Kulanan var mı arkadaşlar? Bu garantiyi arkadaşın yazdığı önerirmisiniz hesap işletim ücreti nedir?

 2. Caner Soyak dedi ki:

  Emin olmamakla beraber Abank’ın da dövizler arası dönüşümlü hesap sağladığını hatırlıyorum. Alternatif arayanlar Abank incelemesi de yapabilir. Onun dışında Finansbank’ın da ürünü gayet iyi. Dezavantaj olarak belki önceden hangi dövizlere geçiş yapılacağının belirtilmesi göze çarpıyor ama zaten sonradan değişebilecek birşey değil bu. Dolar, euro, jpy alan insan sonradan hiç bilmediği frankı alacak değil misalen diyorum. Bana uygun geldi.

 3. gülhan dedi ki:

  herkes bir sürü banka önerisi vermiş finansbank diye girdim kafam karıştı garanti, halkbank da varsa madem sizce hangisi daha mantıklı kullanan arkadaşlar yazıyorlar ama memnunum değilim yazmıyor kimse ona göre karar verelim herkes yazarsa.

 4. ferhat dengin dedi ki:

  Bence çok iyi hesap. Anladığım kadarıyla daha önce bankalar benzer banka hesaplarıyla hizmet veriyormuş. Ben tv de reklamını gördüm açmayı düşünüyorum öncesinde bankayla görüşeceğim

 5. Bereket dedi ki:

  Parası olan için avantajlı olmayan birikim hesabı gösterebilir misiniz? hayır. o halde elbette avantajlıdır. Arkadaşın dediği garantinin dönüşümlü hesabınıda inceledim 100.000 tl alt limitle açılıyor. Finansbank yine 30.000 tl iyi limit koymuş daha düşük olsaydı 10.000 gibi daha fazla yararlanabilen olurdu tl olarak söylüyorum

 6. cengiz kalender dedi ki:

  Halkbanktada aynısı var dönüşümlü hesap yeni değil ilkde değil

 7. Sezin dedi ki:

  Garanti Bankası’nın benzer ürünü var. Alternatif arayanlar Garanti Bankası Çok Para Birimli Hesap araştırması yapabilir. Kullanıyor ve öneriyorum. TL, USD, EUR, GBP, CHF para birimleri cinsinden hesap açabilirsiniz. Dilediğiniz zaman faiz ve vade kaybı olmadan para birimleri arasında değişim yapabilirsiniz.

  1. cengiz kalender dedi ki:

   Parası olan için iyide finansbank 30 bin tl alt limit diyor. Garanti’de alt limit 100 bin tl.

 8. İlhami dedi ki:

  Minimum açılışın tutarı çok yüksek diyeceğim ama USD olarak baktığımızda normal. Paramız değer kaybediyor ciddi ciddi.