Mevduatlar

e-Turuncu Hesap Nedir? Özellikleri, Artı ve Eksileri Nelerdir?

Uzun yıllardır Türkiye’de faaliyet gösteren ING, ülkemiz dışında birçok farklı bölgede de faaliyetlerini sürdürüyor. ING’nin en popüler mevduat ürünü e-Turuncu Hesap dünya genelinde birçok kişi tarafından kullanılıyor.

ING’nin e-Turuncu Hesap isimli mevduat ürünü pek çok avantaj sağlıyor. ING e-Turuncu Hesap sahiplerine verdiği yüksek mevduat faizleri ile de ön plana çıkıyor. Hatta ING e-Turun Hesap ile şu an mevduata en yüksek faiz veren banka konumunda bulunuyor.

Bu yayında, ING’nin e-Turuncu Hesap isimli mevduat ürününü her yönüyle inceleyeceğiniz. e-Turuncu Hesap nedir, avantajları ya da dezavantajları nelerdir ve hangi amaçlarla kullanılabilir uzun uzadıya yazıp yorumlarımızı paylaşacağız.

e-Turuncu Hesap Nedir?

e-Turuncu Hesap, ING’nin şubesiz bankacılık konsepti ile hazırladığı bir mevduat hesabı ürünüdür. e-Turuncu Hesap mevduata yüksek faiz oranları sunduğu gibi, internet bankacılığı üzerinden gerçekleştirilen işlemlerden ücret almıyor.

e-Turuncu Hesap’ta açılış alt limiti ve hesap işletim ücreti bulunmuyor. Hesabınızı istediğiniz bakiyede açabiliyor; para transferi, fatura ödemeler gibi işlemleri ücretsiz yapabiliyor ve mevduatınıza günlük faiz kazanmaya devam edebiliyorsunuz.

e-Turuncu Hesap Özellikleri Nelerdir?

Mevduata yüksek faiz kazandırması haricinde, ING’nin e-Turuncu Hesap ürünü birçok özelliğe sahip. e-Turuncu Hesap’ta hesap açılış alt limiti bulunmuyor ve hesap işletim ücreti alınmıyor.

Hesabınızda 50 TL’niz bulunsa bile faiz kazancı sağlamaya devam edebiliyorsunuz. Hesabınızdan para çektiğinizde veya hesabınıza para yatırdığınızda vadeniz bozulmuyor ve hafta içi saat 17.00’den önce hesabınıza para yatırmanız halinde, güncel bakiyeye aynı gün faiz kazanmaya devam edebiliyorsunuz.

Bununla birlikte, e-Turuncu Hesap’ı kullanarak internet şubesi üzerinden gerçekleştireceğiniz havale ve EFT işlemleri ücretlendirilmiyor. İnternet şubesi haricinde yapacağınız para transfer işlemleri ise ücrete tabi tutuluyor.

e-Turuncu Hesap Avantaj ve Dezavantajları

e-Turuncu Hesap birçok avantaja sahip, ancak bazı dezavantajları da yok değil. Hesabın artıları ve eksilerini görerek daha doğru kararlar verebilirsiniz.

Artıları

  • Yüksek faiz oranlarından yararlanabiliyorsunuz. Ayrıca, hesap işletim ücreti alınmıyor.
  • Türk Lirası, ABD doları, Euro ve İngiliz Sterlini seçenekleri ile mevduat hesabınızı açabiliyorsunuz.
  • Hesap açmak için herhangi bir alt limit bulunmuyor. Dilerseniz 50 TL’nizi bile e-Turuncu Hesap’ta değerlendirmeniz mümkün oluyor.
  • İnternet şubesini kullanarak yapacağınız EFT ve havale işlemleri için ücret ödemiyorsunuz. Yine ücretsiz olarak fatura ödeme işlemleri yapabiliyorsunuz.
  • Hesabınızdan istediğiniz zaman para çekebiliyor ve hesabınıza para yatırabiliyorsunuz. Tüm bunları yaparken günlük olarak faiz kazanmaya devam edebiliyorsunuz.

Eksileri

  • Hoş Geldin Faiz oranlarından yararlanabilmek için daha önce e-Turuncu Hesap açmamış olmanız gerekiyor ve bu faiz oranlarından sadece 12 ay boyunca yararlanabiliyorsunuz.
  • Hoş Geldin Faizi sonrasında, yüksek faiz oranlarından yararlanmak için Turuncu Ekstra’lı programına geçmeniz gerekiyor. Turuncu Ekstra’lı programına geçmezseniz güncel faiz oranlarından yararlanabiliyorsunuz.
  • e-Turuncu Hesap ile fatura ödemeleri yapabiliyorsunuz, ancak otomatik fatura ödeme talimatları verebilmek için diğer hesaplarınızı kullanmanız gerekiyor.
  • ING İnternet Şubesi ve ING Mobil üzerinden yapılan işlemlerde, EFT/Havale ve fatura ödemelerinde masraf ödemiyorsunuz. Bu işlemleri şube ve ATM kanallarından yapmanız durumunda ücret ödemeniz gerekiyor.

Artıları ve eksileri göz önüne alındığında, eğer internet şubesi kullanmayı düşünüyorsanız ING e-Turuncu Hesap size önemli avantajlar sağlayabilir ve birikimlerinizi yüksek faiz oranları ile değerlendirmenize yardımcı olabilir.

e-Turuncu Hesap’ta 12 ay boyunca yüksek faiz oranından yararlanabiliyorsunuz, ancak süre sonunda Turuncu Ekstra’lı planına dahil olmazsanız daha düşük güncel faiz oranlarından yararlanıyorsunuz. Dilerseniz süre sonunda Turuncu Ekstra’lı planına ücretsiz olarak geçebiliyorsunuz.

Turuncu Ekstra’lı planına geçmek ve %2 ek faiz oranın yararlanmak için başvuruda bulunmanız ve her ay gerçekleştirdiğiniz en az 750 TL ve üzeri market, restoran, kafe, benzin veya fatura ödemesi gibi harcamalarınızı Turuncu Ekstra Banka Kartı’nız ile yapmanız yeterli oluyor.

İnternet şubesi kullanmayı düşünmüyorsanız ING’nin e-Turuncu Hesap ürününün size uygun olmadığını söyleyebiliriz. Böyle bir durumda farklı alternatiflere göz atmayı düşünebilirsiniz.

e-Turuncu Hesap Nasıl Açılır?

e-Turuncu Hesap sadece dijital kanallar üzerinden açılabiliyor. Hesap açmak istiyorsanız, e-Turuncu Hesap’a ATM, ING İnternet Şubesi, ing.com.tr, ING Mobil veya Telefon Bankacılığı aracılığıyla başvurabilirsiniz. Ayrıca, doğrudan buradaki başvuru formunu doldurabilirsiniz.

Başvuru formunda sizden T.C. kimlik numarası ve cep telefonu numarası girmeniz isteniyor. Daha sonra, ekranda çıkan sözleşmeleri onaylayarak ürün açılış işlemini tamamlayabiliyorsunuz.

e-Turuncu Hesap Kullanmalı mıyım?

Birikimlerinizi yüksek faiz oranları ile değerlendirmek, internet şubesi kullanarak ücretsiz fatura ödemeleri veya para transferleri gerçekleştirmek ve tüm bunları yaparken vade bozulması gibi sorunlarla karşılaşmak istemiyorsanız e-Turuncu Hesap kullanmayı düşünebilirsiniz.

e-Turuncu Hesap ile gerektiğinde acil nakit ihtiyaçlarınızı karşılamak üzere bir acil durum fonu da oluşturabilirsiniz. Birikimleriniz yüksek faiz oranları ile değerleneceğinden enflasyon nedeniyle aşınmamış olacaktır. Acil durum fonunuzu, ortalama 6 aylık giderlerinizi karşılayacak tutarda oluşturmayı unutmayın.

Ayrıca ABD doları, Euro ve İngiliz sterlini seçeneklerinden hesap açarak döviz cinsinden de birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz. Bu anlamda e-Turuncu Hesap döviz hesabı ihtiyaçlarınızı da karşılayabilir. Benzer şekilde, paranızı spekülatif amaçlı olarak da hesabınızda tutabilirsiniz. Örneğin, karşınıza yatırım ya da herhangi bir başka alım için fırsat geçtiğinde paranızı kullanabilirsiniz.

Bununla birlikte, ekstra güvenlik amacıyla da paranızı hesapta tutabilir ve banka güvencesinde çalınma veya kaybolmalara karşı koruma altına alabilirsiniz. Öte yandan mevduatınız 150 bin liraya kadar devlet güvencesi altında olacaktır.

ING e-Turuncu Hesap’a farklı bir alternatif arıyorsanız benzer kalibrede gördüğümüz Fibabanka’nın Kiraz Hesap isimli mevduat ürünü incelemeyi düşünebilirsiniz. Fibabanka da Kiraz Hesap ürünü ile ING’nin e-Turuncu Hesap ürününe benzer şekilde özellikler sunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu