Mevduatlar

İş Bankası İlk İmza Hesabı Hakkında 6 Bilgi

Türkiye İş Bankası’nın ilk kez 1987 senesinde ortaya çıkardığı İlk İmza Hesabı isimli hizmeti, uzun yıllardır 12-18 yaş arası gençlerin çeşitli avantajlarla banka hesabı edinmesini sağlıyor.

İlk kez banka hesabı açmak isteyen gençler arasında akla ilk gelen finansal ürünlerden biri olan İlk İmza Hesabı’na yönelik olarak bilmeniz gereken önemli detayları bu yayından öğrenebilirsiniz.

İş Bankası’nın İlk İmza Hesabı’na başvuru için gerekenler neler, hesap kartı kaç günde gönderiliyor, bu hesap ne gibi avantajlar sağlıyor gibi merak ettiğiniz soruların cevaplarını öğrenmeye başlayabilirsiniz.

İş Bankası’nın İlk İmza Hesabı sayesinde, bir banka hesabına ve hesap kartına sahip olabilirsiniz

İlk İmza Hesabı açarak, bir banka hesabına sahip olabileceğiniz gibi aynı zamanda banka hesabınıza bağlı bir hesap kartına da sahip olursunuz.

Bu sayede gerek İş Bankası şubelerinden gerekse de İş Bankası ATM’lerinden hesabınıza para yatırabilir, para çekebilir ya da hesap bilgilerinizi kontrol edebilirsiniz.

Ayrıca hesabınız açıldığında, sahip olacağınız Bankamatik kartıyla hesabınızda bulunan güncel bakiye tutarı dahilinde, yurtiçinde ya da yurtdışında Maestro logosunun olduğu her yerde alışveriş yapabilirsiniz.

İsterseniz internet şubesini ve mobil uygulamayı kullanabilirsiniz

İlk İmza Hesabı açarak, telefon şubesi, fiziki şube veya banka ATM’lerini kullanabileceğiniz gibi aynı zamanda talep etmeniz durumunda internet şubesini ve İş Bankası’nın mobil uygulaması olan İşCep’i akıllı telefonunuza indirerek kullanabilirsiniz.

İnternet şubesi ve İşCep sayesinde güncel bakiyenizi kontrol edebilir, havale yapabilir ya da fon alım talimatı gibi tüm işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Birikimlerinizi değerlendirmek için İlk İmza Hesabı’nıza bağlı olarak açılacak yatırım hesabınızdan fon alıp satabilirsiniz

Biriktirdiğiniz paraları yatırımlara dönüştürerek paranızın değerini koruyabilir veyahut kârlı getiriler elde edebilirsiniz.

İş Bankası’nın İlk İmza Hesabı da buradan hareketle birikimlerinizi yatırımlara dönüştürmenize olanak veriyor. Banka, hesabınıza bağlı olarak açılacak yatırım hesabıyla 801 İş Portföy Para Piyasası Fonu alıp satarak yatırım yapmanızı, paranızı değerlendirmenizi sağlıyor.

Paranızı değerlendirmek isterseniz, fon alım satım işlemlerinizi fiziki şube, ATM, telefon şubesi ya da internet şubesi üzerinden yapabilmeniz mümkün.

İş Bankası’ndan İlk İmza Hesabı açmak için gereken birkaç şey var

Hesap açmak için sizin ve velinizin (ya da vasinizin) nüfus cüzdanı yeterlidir. Gerekli nüfus cüzdanları ile herhangi bir İş Bankası şubesine giderek hesap başvurusu yapabilirsiniz.

Genç okurlarımızdan sıklıkla gelen bir soru olduğu için şu duruma da açıklık getirmek gerekiyor: Hesap açabilmek için veliniz yani anne ya da babanız veyahut mahkemece atanmış yasal vasiniz ile birlikte başvuru yapmanız gerekmektedir.

Veliniz ya da vasiniz olmadan hesap açmanız mümkün değildir. 18 yaşından büyük olsa bile yasal olarak vasiniz değilse kardeş (ağabey, abla), akraba (teyze, hala, dayı, amca) ile banka hesabı açılamamaktadır.

İlk İmza Hesabınız için hesap işletim ücreti ödemeniz gerekir

İş Bankası İlk İmza Hesabı için önceki yıllarda hesap işletim ücreti almıyordu, ancak şu an bu hesaplardan hesap işletim ücreti alıyor. İlk İmza Hesap işletim ücreti 130 TL’dir ve bu tutar 6 aylık dönemlerde tahsil edilmektedir.

Hesap işletim ücreti ödemek istemiyorsanız farklı alternatiflere göz atarak başka bir bankadan hesap açmayı düşünebilirsiniz. Alternatifler için 18 yaş altı banka hesabı incelememize bakabilirsiniz.

Hesap kartınızın en geç 15 iş günü içinde adresinize ulaştırılması gerekir

İlk İmza hesap kartı kaç günde gelir en çok sorulan sorular arasında yer alıyor. Bankalar tarafından kartların basılması ve adrese teslimatı ortalama 7 iş gününde, en geç 15 iş günü içinde gerçekleşmektedir.

Kartınız 15 iş günü içinde adresinize teslim edilmez ise bankanın müşteri hizmetlerini arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Teslim aldığınız kartı kullanıma açmak için zarf içinde yer alan basit talimatları uygulamanız yeterli olacaktır.

52 Yorum

 1. Merhabalar, şubede karta başvuru yaparken velinin bulunması zorunlu mu? Onların kimliklerini getirmem ama tek başıma başvurmamda bir sakınca olur mu?

 2. Ben de ilk imza sahibiyim borsada işlem yapabilmek veya hisse senedi alıp satmak gibi işlemleri yapabilir miyim? Hayır ise, aynı hesaptan yatırım hesabı açsam yapabilir miyim? Hayır ise, bu işlem için ne yapmalıyım?

  1. Merhabalar, İlk İmza Hesabı ile hisse senedi piyasalarında işlem yapmanız mümkün değildir. Hisse senedi piyasalarında işlem yapabilmeniz için 18 yaşından büyük olmanız ve bir yatırım hesabı açmanız gerekir. Bununla birlikte, İlk İmza Hesabınıza bağlı bir yatırım hesabı da açabilirsiniz, ancak bu hesap ile yalnızca bankanın belirlediği bazı fonları alıp-satabilirsiniz.

 3. Merhaba, bende ilk imza var ancak 18 yaşımı doldurdum. Bu kartı kullanmaya devam edebiliyor muyum? Edebiliyorsam da aylık veya yıllık bir ücreti var mıdır?

  1. Merhaba, 18 yaşınızı doldurmuş olsanız bile hesabınızı ve hesabınıza bağlı banka kartınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Hesabınız ve banka kartınız standart bir hesap ve banka kartının sağladığı tüm özellikleri sağlamaya başlayacaktır. Ayrıca hesabınız için hesap işletim ücreti ödemeniz gerekecektir. Bu ücret 6 aylık dönemler halinde hesabınızdan otomatik olarak tahsil edilecektir.

 4. Ben hesap işletim ücreti ödenmeyen yıllarda hesap açmıştım, şimdi ben de ödemek zorunda mıyım? En nihayetinde imzaladığım belgelerde böyle bir şey yazmıyordu.

  1. Merhabalar, geçmişe yönelik sözleşme detayları hakkında herhangi bir bilgimiz bulunmuyor. Bu çerçevede banka önceden açılmış hesaplar için işletim ücreti muafiyeti sağlayabilir ya da sağlamayabilir de. Banka hesabınızdan işletim ücreti almaya başlayacaksa bunu tarafınıza bildirecektir, aynı zamanda banka ile görüşerek de bu hususta bilgi alabilirsiniz.

 5. Merhaba ilk imza kartımı internet kullanımına açmak istiyorum maximum mobilden denedim ve şifreniz bloke edilmiştir dedi kartımı nasıl internet kullanımına açacağım.

  1. Merhabalar, Maximum Mobil üzerinden sırasıyla Kartlarım > Kart Seçimi > Kart Ayarlarım > İşlem İzinleri adımlarını takip ederek kartınızı internet alışverişlerine açabilirsiniz. Ayrıca, 0850 724 0 724 telefon şubesi üzerinden müşteri numaranız ve müşteri şifreniz ile bağlanarak da kartınızı internet alışverişlerine açık hale getirebilirsiniz.

 6. 2020 yılının mayıs ayından yazıyorum. İlk imza hesabını açmak için 130 tl ödenmek zorunda mı? Ve her yıl 130 tl alıyorlar mı yoksa sadece bir kez mi 130 tl alınıyor?

  1. Merhabalar, hesap açılışında herhangi bir ücret alınmıyor. Hesap işletim ücreti ise her yıl hesabınızdan tahsil ediliyor.

  2. Şu an kullanıyorum hiç bir ücret alınmıyor. Ama başka bir bankada hesap açmanı tavsiye ederim.

  3. Merhabalar bende bu karttan almak istiyorum ancak şu dönemlerde bankaya gitmek biraz zor siz bankaya giderek mi aldınız yoksa telefon veya web site üzerinden başvuru mu yaptınız? Ayrıca 130 TL tahsil edilmediğinden emin misiniz? Ve son olarak da başka bir bankayı önermenizin sebebi nedir?

 7. Hocam iyi günler İş Bankası İlk İmza Hesabı ile hisse senedi alıp satabilir miyiz?

  1. Merhabalar, bu hesap ile hisse senedi alım satımı yapılamıyor. Yatırım hususunda yalnızca belirtilen fonu alıp satabilirsiniz.

 8. İlk imza hesabına başka bir hesaptan para gönderimi oluyor mu internetten bir şey satın aldım iade yapıldığı belirtiliyor fakat hesabıma + bakiye olarak yansımıyor bankanız ile görüşün bu konuyu diyorlar.

  1. Merhabalar, hesabınıza farklı bir hesaptan para transferi yapılabilir. Banka kartı ile yapılan alışverişlerde hesaba iade işlemi ortalama 7 iş günü sürer ve bu sürenin sonunda iade hesap bakiyenizde görülebilir. Bu süre geçtiyse ve iade bakiyenizde görünmüyorsa banka ile iletişime geçmeniz gerekir.

 9. Ben 15 yaşındayım. Annemin banka borçları var, bu borçlar benim hesabımda olan parayı etkiler mi?

  1. Merhabalar, 18 yaşından küçüklerin mal varlıkları üzerindeki tasarruf hakkı ve idare, çocuğun velayetine sahip olan anne veya babaya aittir. Bu anlamda sizin hesabınızla ilgili olarak da sıkıntı yaşanabilir. Detaylı bilgi için alacak takibi ve İcra Hukuku’nda uzman bir avukata danışmanızı tavsiye ederiz.

 10. İş Bankası İlk İmza hesabıma atm’den dilediğim tutarda para yatırıp çekebiliyor muyum?

  1. Merhabalar, ATM’den günlük para yatırma ve çekme limitleri bulunuyor. ATM’den günlük para yatırma limiti 18.000 TL, günlük para çekme limiti 2.000 TL’dir. Limit üstü işlemleriniz için İş Bankası şubelerini kullanabilirsiniz.

  1. İlk İmza Hesabı bir vadesiz mevduat hesabıdır ve vadeli hesap özelliklerine sahip değildir. Ancak tabii, hesabınıza bağlı bir yatırım hesabı açarak 801 İş Portföy Para Piyasası Fonu ve 808 İş Portföy Üçüncü Kısa Vadeli Borçlanma Araçları Fonu alıp satarak tasarruflarınızı değerlendirebilirsiniz. Bunun haricinde bu hesap ile borsada işlem yapmak mümkün değildir.

  2. Oğlum için yeni açtırdım fakat 130 tl yıllık ücreti olduğunu söylediler.

 11. Benim ilk imza hesabım var. Yakında 18 yaşına gireceğim. 18 yaşıma girdiğim zaman hesabım kapanır mı?

  1. Yaş 18’i geçip Reşit olunduğunda hesap kapatılmıyor. Hatta çok daha iyi oluyor eft yapamama gibi hesap sınırlamaları kalkıyor. Hesap standart oluyor. Abimin hesabından biliyorum. Ben de ilk imza açtım.

  2. İlk İmza Hesabı dışındaki 18 yaş altı banka hesaplarında da 18 yaşını geçince hesap kapatılmıyor. Emirhan’ın söylediği gibi normal bir hesaba dönüştürülüyor. Hiçbir işlem için veli izni ya da imzası gerekmiyor.

  1. Ben bugün hesap açtım gelen para konusunda sınır yok. Aynı şekilde para yatırınca da sınır yok istediğin kadar.

 12. Hocam ben ilk imza kartı çıkartmak istiyorum. Benim YouTube kanalım var ve Adsense hesabımda 3 bin TL var bunu direkt olarak çekebilir miyim bide ister 3 bin ister 10 bin olsa dahi çekebilir miyim bide bu çektiğim para ile internetten alışveriş yapmak istiyorum bu kart internet alışverişlerine açılıyor mu?

  1. Hesaptan EFT yapılamıyor, ancak hesaba EFT alınabiliyor. Mantıken alınan EFT tutarında sınır olmaması gerekir. Yine de bu konuda bir İş Bankası’na danışmak gerekir. Ayrıca kartla internetten alışveriş yapılabiliyor.

  2. Youtube kanalınızın ismini ve Instagram adresinizi yazar mısınız, kanalınızı merak ettim.

 13. İlk İmza Kartına para yatırmak ücretli mi? Ücretliyse ücreti ne kadar? İlk İmza Kartı ile havale ücreti ne kadar? (ibana para gönderme)

  1. Hesabınıza İş Bankası şubeleri aracılığıyla para yatırmak, hesap kartınızı kullanarak İş Bankası ATM’lerinden hesabınıza para yatırmak ve hesabınızdan havale yapmak ücretli değildir.

  1. İlk imza hesabından havale yapılabilir ama EFT yapılamıyor. Bunun dışında hesaba EFT ya da havale şeklinde para gönderimi yapılabiliyor.

 14. Benim hali hazırda İlk İmza Hesabım var fakat ihtiyacım olduğundan ikinci bir ilk imza hesabı açacağım; banka açabileceğimi söyledi fakat şubeler ilk hesabı görüp de negatif yaklaşırlar mı bana merak ediyorum.

 15. İyi günler, yazının üzerinden vakit geçmiş cevap verebilir misiniz bilmiyorum ama 17 yaşında (güncel yaşım) açtırdığım İlk İmza hesabı 18 yaşını geçince kapanır mı veya ne olur?

  1. Merhabalar, 18 yaşını geçtiğinizde bankada bulunan hesabınız kapanmaz ve standart bir hesaba dönüştürülür. Böylece hesabınızı ve hesabınıza bağlı kartları kullanmaya devam edebilirsiniz.

  1. Merhabalar, İş Bankası’nın İlk İmza Hesabı’ndan aylık veya yıllık herhangi bir masraf kesintisi yapılmamaktadır.

  1. Merhabalar, bildiğimiz kadarıyla geçici kimlik belgesi banka hesap açılışlarında kullanılamıyor. Bu konu hakkında bankadan bilgi almanızı tavsiye edebiliriz.

 16. 11 nisanda başvuru yaptım 22 nisandayız hala gelen giden yok kartın ne durumda olduğunu (kart basıldı mı veya şuan hangi aşamada nerede vs.) nasıl öğrenebilirim ve en geç ne kadar zamanda gelir?

  1. Merhabalar, genel olarak kartlar 15 iş günü içinde basılarak teslim edilmektedir. İş Bankası çağrı merkezini arayıp destek alarak kartınızın basılıp basılmadığını ya da dağıtım aşamasında olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

  1. Böyle bir zorunluluk bulunmuyor. İstediğiniz zaman hesabınıza para yatırabilir, istediğiniz zaman hesabınızdan para çekebilirsiniz.

  1. Merhabalar, İş Bankası’ndan İlk İmza Hesabı açmak için bir hesap açılış ücreti ödemeniz gerekmez.

 17. Merhaba bu hesabı açmak için ailemin iş bankasından bir hesabının olmasına gerek var mı?

  1. Merhabalar, hesap açmak için aile bireylerinizin İş Bankası’nda hesaplarının bulunması gerek yoktur. Aile bireylerinizin bankada hesabı olmasa da hesap açabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu