Anasayfa Bankalar Mevduatlar İş Bankası İlk İmza Hesabı Hakkında 6 Bilgi

İş Bankası İlk İmza Hesabı Hakkında 6 Bilgi

İş Bankası’nın İlk İmza Hesabı hakkında bilmeniz gereken önemli detayları bu yayında bulabilirsiniz.

Türkiye İş Bankası’nın ilk kez 1987 senesinde ortaya çıkardığı İlk İmza Hesabı isimli hizmeti, uzun yıllardır 12-18 yaş arası gençlerin çeşitli avantajlarla banka hesabı edinmesini sağlıyor.

İlk kez banka hesabı açmak isteyen gençler arasında akla ilk gelen finansal ürünlerden biri olan İlk İmza Hesabı’na yönelik olarak bilmeniz gereken önemli detayları bu yayından öğrenebilirsiniz.

İş Bankası’nın İlk İmza Hesabı’na başvuru için gerekenler neler, hesap kartı kaç günde gönderiliyor, bu hesap ne gibi avantajlar sağlıyor gibi merak ettiğiniz soruların cevaplarını öğrenmeye başlayabilirsiniz.

İş Bankası’nın İlk İmza Hesabı sayesinde, bir banka hesabına ve hesap kartına sahip olabilirsiniz

İlk İmza Hesabı açarak, bir banka hesabına sahip olabileceğiniz gibi aynı zamanda banka hesabınıza bağlı bir hesap kartına da sahip olursunuz.

Bu sayede gerek İş Bankası şubelerinden gerekse de İş Bankası ATM’lerinden hesabınıza para yatırabilir, para çekebilir ya da hesap bilgilerinizi kontrol edebilirsiniz.

Ayrıca hesabınız açıldığında, sahip olacağınız Bankamatik kartıyla hesabınızda bulunan güncel bakiye tutarı dahilinde, yurtiçinde ya da yurtdışında Maestro logosunun olduğu her yerde alışveriş yapabilirsiniz.

İlk İmza Hesabınız için hesap işletim ücreti ödemeniz gerekmez

İlk İmza Hesabı’nın belki de en avantajlı yanlarından biri, bu hesaba sahip olan gençlerden hesap işletim ücreti veya masraf alınmıyor olmasıdır.

Yani ne hesap açılışı sırasında ne de hesabınızı kullanmaya devam ettiğiniz süre boyunca hesap işletim ücreti ya da masraf ödenmeniz gerekmez.

İsterseniz internet şubesini ve mobil uygulamayı kullanabilirsiniz

İlk İmza Hesabı açarak, telefon şubesi, fiziki şube veya banka ATM’lerini kullanabileceğiniz gibi aynı zamanda talep etmeniz durumunda internet şubesini ve İş Bankası’nın mobil uygulaması olan İşCep’i akıllı telefonunuza indirerek kullanabilirsiniz.

İnternet şubesi ve İşCep sayesinde güncel bakiyenizi kontrol edebilir, havale yapabilir ya da fon alım talimatı gibi tüm işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Birikimlerinizi değerlendirmek için İlk İmza Hesabı’nıza bağlı olarak açılacak yatırım hesabınızdan fon alıp satabilirsiniz

Biriktirdiğiniz paraları yatırımlara dönüştürerek paranızın değerini koruyabilir veyahut kârlı getiriler elde edebilirsiniz.

İş Bankası’nın İlk İmza Hesabı da buradan hareketle birikimlerinizi yatırımlara dönüştürmenize olanak veriyor. Banka, hesabınıza bağlı olarak açılacak yatırım hesabıyla 801 İş Portföy Para Piyasası Fonu alıp satarak yatırım yapmanızı, paranızı değerlendirmenizi sağlıyor.

Paranızı değerlendirmek isterseniz, fon alım satım işlemlerinizi fiziki şube, ATM, telefon şubesi ya da internet şubesi üzerinden yapabilmeniz mümkün.

İş Bankası’ndan İlk İmza Hesabı açmak için gereken birkaç şey var

Hesap açmak için sizin ve velinizin (ya da vasinizin) nüfus cüzdanı yeterlidir. Gerekli nüfus cüzdanları ile herhangi bir İş Bankası şubesine giderek hesap başvurusu yapabilirsiniz.

Genç okurlarımızdan sıklıkla gelen bir soru olduğu için şu duruma da açıklık getirmek gerekiyor: Hesap açabilmek için veliniz yani anne ya da babanız veyahut mahkemece atanmış yasal vasiniz ile birlikte başvuru yapmanız gerekmektedir.

Veliniz ya da vasiniz olmadan hesap açmanız mümkün değildir. 18 yaşından büyük olsa bile yasal olarak vasiniz değilse kardeş (ağabey, abla), akraba (teyze, hala, dayı, amca) ile banka hesabı açılamamaktadır.

Hesap kartınızın en geç 15 iş günü içinde adresinize ulaştırılması gerekir

İlk İmza hesap kartı kaç günde gelir en çok sorulan sorular arasında yer alıyor. Bankalar tarafından kartların basılması ve adrese teslimatı ortalama 7 iş gününde, en geç 15 iş günü içinde gerçekleşmektedir.

Kartınız 15 iş günü içinde adresinize teslim edilmez ise bankanın müşteri hizmetlerini arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Teslim aldığınız kartı kullanıma açmak için zarf içinde yer alan basit talimatları uygulamanız yeterli olacaktır.

İlk İmza Hesabı dışında farklı alternatifler arıyorsanız, 18 yaş altı banka hesabı için daha fazla seçeneğin yer aldığı buradaki derlemeyi inceleyebilirsiniz.

26 Yorum

  • Yaş 18’i geçip Reşit olunduğunda hesap kapatılmıyor. Hatta çok daha iyi oluyor eft yapamama gibi hesap sınırlamaları kalkıyor. Hesap standart oluyor. Abimin hesabından biliyorum. Ben de ilk imza açtım.

  • İlk İmza Hesabı dışındaki 18 yaş altı banka hesaplarında da 18 yaşını geçince hesap kapatılmıyor. Emirhan’ın söylediği gibi normal bir hesaba dönüştürülüyor. Hiçbir işlem için veli izni ya da imzası gerekmiyor.

 1. Hocam ben ilk imza kartı çıkartmak istiyorum. Benim YouTube kanalım var ve Adsense hesabımda 3 bin TL var bunu direkt olarak çekebilir miyim bide ister 3 bin ister 10 bin olsa dahi çekebilir miyim bide bu çektiğim para ile internetten alışveriş yapmak istiyorum bu kart internet alışverişlerine açılıyor mu?

  • Hesaptan EFT yapılamıyor, ancak hesaba EFT alınabiliyor. Mantıken alınan EFT tutarında sınır olmaması gerekir. Yine de bu konuda bir İş Bankası’na danışmak gerekir. Ayrıca kartla internetten alışveriş yapılabiliyor.

 2. İlk İmza Kartına para yatırmak ücretli mi? Ücretliyse ücreti ne kadar? İlk İmza Kartı ile havale ücreti ne kadar? (ibana para gönderme)

  • Hesabınıza İş Bankası şubeleri aracılığıyla para yatırmak, hesap kartınızı kullanarak İş Bankası ATM’lerinden hesabınıza para yatırmak ve hesabınızdan havale yapmak ücretli değildir.

  • İlk imza hesabından havale yapılabilir ama EFT yapılamıyor. Bunun dışında hesaba EFT ya da havale şeklinde para gönderimi yapılabiliyor.

 3. Benim hali hazırda İlk İmza Hesabım var fakat ihtiyacım olduğundan ikinci bir ilk imza hesabı açacağım; banka açabileceğimi söyledi fakat şubeler ilk hesabı görüp de negatif yaklaşırlar mı bana merak ediyorum.

 4. İyi günler, yazının üzerinden vakit geçmiş cevap verebilir misiniz bilmiyorum ama 17 yaşında (güncel yaşım) açtırdığım İlk İmza hesabı 18 yaşını geçince kapanır mı veya ne olur?

  • Merhabalar, 18 yaşını geçtiğinizde bankada bulunan hesabınız kapanmaz ve standart bir hesaba dönüştürülür. Böylece hesabınızı ve hesabınıza bağlı kartları kullanmaya devam edebilirsiniz.

  • Merhabalar, bildiğimiz kadarıyla geçici kimlik belgesi banka hesap açılışlarında kullanılamıyor. Bu konu hakkında bankadan bilgi almanızı tavsiye edebiliriz.

 5. 11 nisanda başvuru yaptım 22 nisandayız hala gelen giden yok kartın ne durumda olduğunu (kart basıldı mı veya şuan hangi aşamada nerede vs.) nasıl öğrenebilirim ve en geç ne kadar zamanda gelir?

  • Merhabalar, genel olarak kartlar 15 iş günü içinde basılarak teslim edilmektedir. İş Bankası çağrı merkezini arayıp destek alarak kartınızın basılıp basılmadığını ya da dağıtım aşamasında olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

  • Merhabalar, hesap açmak için aile bireylerinizin İş Bankası’nda hesaplarının bulunması gerek yoktur. Aile bireylerinizin bankada hesabı olmasa da hesap açabilirsiniz.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz