Mevduatlar

İş Bankası İlk İmza Hesabı Hakkında 6 Bilgi

Türkiye İş Bankası’nın ilk kez 1987 senesinde ortaya çıkardığı İlk İmza Hesabı isimli hizmeti, uzun yıllardır 12-18 yaş arası gençlerin çeşitli avantajlarla banka hesabı edinmesini sağlıyor.

İlk kez banka hesabı açmak isteyen gençler arasında akla ilk gelen finansal ürünlerden biri olan İlk İmza Hesabı’na yönelik olarak bilmeniz gereken önemli detayları bu yayından öğrenebilirsiniz.

İş Bankası’nın İlk İmza Hesabı’na başvuru için gerekenler neler, hesap kartı kaç günde gönderiliyor, bu hesap ne gibi avantajlar sağlıyor gibi merak ettiğiniz soruların cevaplarını öğrenmeye başlayabilirsiniz.

İş Bankası’nın İlk İmza Hesabı sayesinde, bir banka hesabına ve hesap kartına sahip olabilirsiniz

İlk İmza Hesabı açarak, bir banka hesabına sahip olabileceğiniz gibi aynı zamanda banka hesabınıza bağlı bir hesap kartına da sahip olursunuz.

Bu sayede gerek İş Bankası şubelerinden gerekse de İş Bankası ATM’lerinden hesabınıza para yatırabilir, para çekebilir ya da hesap bilgilerinizi kontrol edebilirsiniz.

Ayrıca hesabınız açıldığında, sahip olacağınız Bankamatik kartıyla hesabınızda bulunan güncel bakiye tutarı dahilinde, yurtiçinde ya da yurtdışında Maestro logosunun olduğu her yerde alışveriş yapabilirsiniz.

İsterseniz internet şubesini ve mobil uygulamayı kullanabilirsiniz

İlk İmza Hesabı açarak, telefon şubesi, fiziki şube veya banka ATM’lerini kullanabileceğiniz gibi aynı zamanda talep etmeniz durumunda internet şubesini ve İş Bankası’nın mobil uygulaması olan İşCep’i akıllı telefonunuza indirerek kullanabilirsiniz.

İnternet şubesi ve İşCep sayesinde güncel bakiyenizi kontrol edebilir, havale yapabilir ya da fon alım talimatı gibi tüm işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Birikimlerinizi değerlendirmek için İlk İmza Hesabı’nıza bağlı olarak açılacak yatırım hesabınızdan fon alıp satabilirsiniz

Biriktirdiğiniz paraları yatırımlara dönüştürerek paranızın değerini koruyabilir veyahut kârlı getiriler elde edebilirsiniz.

İş Bankası’nın İlk İmza Hesabı da buradan hareketle birikimlerinizi yatırımlara dönüştürmenize olanak veriyor. Banka, hesabınıza bağlı olarak açılacak yatırım hesabıyla 801 İş Portföy Para Piyasası Fonu alıp satarak yatırım yapmanızı, paranızı değerlendirmenizi sağlıyor.

Paranızı değerlendirmek isterseniz, fon alım satım işlemlerinizi fiziki şube, ATM, telefon şubesi ya da internet şubesi üzerinden yapabilmeniz mümkün.

İş Bankası’ndan İlk İmza Hesabı açmak için gereken birkaç şey var

Hesap açmak için sizin ve velinizin (ya da vasinizin) nüfus cüzdanı yeterlidir. Gerekli nüfus cüzdanları ile herhangi bir İş Bankası şubesine giderek hesap başvurusu yapabilirsiniz.

Genç okurlarımızdan sıklıkla gelen bir soru olduğu için şu duruma da açıklık getirmek gerekiyor: Hesap açabilmek için veliniz yani anne ya da babanız veyahut mahkemece atanmış yasal vasiniz ile birlikte başvuru yapmanız gerekmektedir.

Veliniz ya da vasiniz olmadan hesap açmanız mümkün değildir. 18 yaşından büyük olsa bile yasal olarak vasiniz değilse kardeş (ağabey, abla), akraba (teyze, hala, dayı, amca) ile banka hesabı açılamamaktadır.

İlk İmza Hesabınız için hesap işletim ücreti ödemeniz gerekir

İş Bankası İlk İmza Hesabı için önceki yıllarda hesap işletim ücreti almıyordu, ancak şu an bu hesaplardan hesap işletim ücreti alıyor. İlk İmza Hesap işletim ücreti 130 TL’dir ve bu tutar 6 aylık dönemlerde tahsil edilmektedir.

Hesap işletim ücreti ödemek istemiyorsanız farklı alternatiflere göz atarak başka bir bankadan hesap açmayı düşünebilirsiniz. Alternatifler için 18 yaş altı banka hesabı incelememize bakabilirsiniz.

Hesap kartınızın en geç 15 iş günü içinde adresinize ulaştırılması gerekir

İlk İmza hesap kartı kaç günde gelir en çok sorulan sorular arasında yer alıyor. Bankalar tarafından kartların basılması ve adrese teslimatı ortalama 7 iş gününde, en geç 15 iş günü içinde gerçekleşmektedir.

Kartınız 15 iş günü içinde adresinize teslim edilmez ise bankanın müşteri hizmetlerini arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Teslim aldığınız kartı kullanıma açmak için zarf içinde yer alan basit talimatları uygulamanız yeterli olacaktır.

Konupara Ekibi

Konupara Ekibi, okuyucu ihtiyaçlarını analiz ederek para yönetimi, birikim, krediler, kredi kartları, kredi notu, mevduat hesapları gibi bankacılık ürünleri ve yatırım konularında araştırmalar yapıp kapsamlı yazılar hazırlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir