Mevduatlar

Kredili Mevduat Hesabı (KMH) Nedir, Nasıl Açılır?

Kredili mevduat hesabı, bankalar tarafından müşterilerinin ilgili mevduat hesaplarına belirlenen bir limitle, belirli bir faiz oranı ile para çekme veya banka kartı yoluyla harcama yapmaya olanak sağlayan bir çeşit kredi hesap ürünüdür.

Kredili mevduat hesapları “KMH” kısaltmasıyla bildiği gibi ayrıca farklı bankalarca; “avans hesabı”, “açık hesap” veya “ek hesap” olarak da adlandırılabilir.

Bu kredi ürünü, bankalar tarafından belirlenen kriterlere göre limitlendirilir. Çoğu zaman bankaların maaş müşterileri, emekli maaşı alanlar ve kredi notu iyi bir seviye de olanlara kredili mevduat hesabı tahsis edilir.

Kredili mevduat hesapları bir çeşit kredi ürünü olduklarından dolayı, bu hesaplardan çekilecek veya kullanılacak miktarın vade sonunda ödenmesi gerekir. Kullanılan tutarın vade sonunda ödenmemesi halinde gecikme faizi gibi ek ücretlerin ödenmesi gerekir. Aynı zaman bu ürünün kullanılması ve ödemelerin gecikmesi bireylerin kredi notunu da olumsuz etkilemektedir.

Kredili mevduat hesabı (KMH) nasıl açılır?

Maaş ve emekli aylığı alan banka müşterileri çalıştıkları bankalardan başvuru yoluyla kolayca KMH açabilirler. Bu sınıfta olmayan müşteriler ise aynı şekilde başvuru yapmak durumundalar. KMH başvuruları incelenirken bireylerin kredi notu yani finansal geçmişi ve ilgili bankada bulunan varlıkları göz önüne alınarak değerlendirme yapılır. Değerlendirmenin olumlu sonuçlanması durumunda banka, mevcut mevduat hesabına KMH tanımlaması yapar ve ürün kullanılmaya başlanabilir.

Kredili mevduat hesabı limiti nasıl belirlenir?

KMH limiti başlangıçta banka tarafından belirlenir. Limit belirlemesinde yine bireylerin kredi notu başta olmak üzere bankada bulunan varlıkları büyük önem taşır. Elbette istenildiği takdirde KMH limit artırımı için başvuruda bulunulabilir. Bankanın uygun bulması halinde de limit artırma işlemi gerçekleştirilir.

KMH kimler için uygun ve avantajlı?

Kredili mevduat hesabı, kredi kartı kullanmak istemeyen ama acil durumlar için de nakit paraya ihtiyacım olduğunda hemen kullanabileyim diyenler başta olmak üzere herkes için uygundur.

Kredi mevduat hesaplarının ihtiyaç kredileri ya da kredi kartlarından çekilen nakit avansa göre faiz oranları çok daha düşük olsa da genel olarak sürekli bir kullanım için uygun değildir. Eğer sıklıkla KMH kullanmanız gerekecekse sizin için kredi kartları daha uygun bir alternatif olacaktır.

KMH ile birçok bankada aşağıda yer alan özellikler limit dahilinde kullanılabilir:

  • Elektrik, su, doğalgaz gibi faturalarını ödeme,
  • Otomatik fatura ödeme talimatı verme,
  • EFT veya havale yapabilme,
  • Nakit olarak çekim.

KMH faiz oranları hangi aralıkta?

Kredili mevduat hesabınızdan kullanacağınız tutara aylık faiz uygulanır. Faiz oranı bankalara göre çoğu zaman %1.95 veya %2.02 aralığında değişiklik göstermektedir. Bu ürünü kullandığınız durumlarda ne kadar faiz ödeyeceğinizi bankanızdan öğrenebilirsiniz. KMH tutarı ay içinde kullanıldığında bir sonraki ay ödenmesi gerekir. Borcunuzun gecikmesi veya ödenmemesi gibi durumlarda yüksek gecikme faizi ödemek zorunda kalacağınızı da unutmamanız gereken önemli bilgiler arasında yer alıyor.

Kredili mevduat hesabı nasıl kapatılır?

Kredi mevduat hesabınızı bankanızın sağladığı internet şubesi, telefon bankacılığı kanalları veyahut fiziki şubeler üzerinden kapatabilirsiniz. Hesap kapatma talebi öncesinde eğer mevcut bir borcunuz varsa bu borcu kapattığınızdan emin olmanız gerekiyor.

Barış Şallı

Eksi bir Konupara yazarı olan Barış, ilgi duyduğu bireysel finans alanına dair para yönetimi, krediler, kredi kartları ve kredi notu hakkında onlarca yazı yazdı. Bütün bunları yaparken karmaşık olmaktan ziyade yazılarını kapsayıcı ve basit bir şekilde okuyuculara aktardı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir