Kuveyt Türk Altın Hesabı Hakkında 8 Bilgi

Altın hesabı açma fikri son aylarda büyük ve küçük birçok tasarruf sahibinin kafasını kurcalayan konular arasında yer alıyor. Bunun en olası sebebini ise enflasyona karşı tasarrufları korumak oluşturuyor.

Ülkemizde Amerikan doları karşısında Türk lirasında değer kaybının yaşanması sonrasında, gram altın fiyatlarının artışını takiben, tasarruf sahipleri güvenli liman olarak da görülen sarı metale yöneliyor.

Bunun akabinde de tasarrufları altın cinsinden değerlendirmek isteyenler daha güvenli bir değerlendirme yöntemi olarak bankaların altın hesabı mevduat ürünlerini araştırıyor. Bu banka ve mevduat ürünlerinden biri olarak Kuveyt Türk’ün altın hesabı öne çıkıyor.

Katılım bankacılığı alanında faaliyet gösteren Kuveyt Türk’ün bir mevduat ürünü olan altın hesabı, tasarruflarını bu emtia ile değerlendirmek isteyenler için bir seçenek olabilir gibi gözüküyor. Bu yayında, Kuveyt Türk altın hesabı hakkında bilinmesi gerekenlere değiniyor ve yorumları inceliyoruz.

Kuveyt Türk Altın Hesabı Nedir?

Kuveyt Türk altın hesabı, birikimlerini gram altın cinsinden değerlendirmek ve tutmak isteyenler için sunulan yaygın bir mevduat hesap türüdür. Bu hesap türü birçok özellik sunmaktadır.

Kuveyt Türk altın hesabı ile internet, mobil bankacılık, telefon veya ATM kanalları üzerinden 7 gün 24 saat gram altın almak ve satmak mümkün olmaktadır. Bu esneklik yatırımcıların doğru alım ve satım zamanlamasını yakalamalarını sağlamaktadır.

Kuveyt Türk altın hesabı ile 0.01 gram ve katları olacak şekilde altın alış ve satışı yapılabilmektedir. Hesaplar üzerinden alınan altınlar fiziksel olarak 995/1000 saflıkta olmakta ve banka güvencesinde tutularak depolanmaktadır.

Kuveyt Türk Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Kuveyt Türk altın hesabı açma süreci iki farklı şekilde yapılabilmektedir. Kuveyt Türk müşterisi olmayanlar herhangi bir şubeye nüfus cüzdanı ya da kimlik kartı ile şahsen giderek hesap açılışı yapabilmektedir.

Kuveyt Türk banka şubelerinden altın hesabı açmak için adres ve cep telefonu veya bir iletişim numarası da talep edilecek ek bilgiler arasında yer almaktadır. Bu bilgi ve belgeler ile altın hesabı açılmaktadır.

Halihazırda Kuveyt Türk müşterisi olanlar internet, ATM veya telefon bankacılığı kullanarak şubeye gitmeden hesap açabilmektedir. İnternet bankacılığı ile altın hesabı açmak için şu adımlar izlenmelidir:

  1. Kuveyt Türk ana sayfasına gidin.
  2. İnternet Bankacılığı ile oturum açın.
  3. Menüden “Yeni Hesap Aç” seçeneğine tıklayın.
  4. Tercih ettiğiniz altın hesabı türünü seçin ve “Hesap Aç” butonuna tıklayın.

Ayrıca, web sitesi haricinde, hesap açmak için dilerseniz Kuveyt Türk mobil uygulamalarını da kullanabilirsiniz. İnternet bankacılığı kullanarak açtığınız altın hesabını beklemeden hızlı bir şekilde kullanmanız mümkün olacaktır.

Kuveyt Türk Altın Hesabı Türleri Nelerdir?

Kuveyt Türk’ün altın bankacılığı konusunda gelişmiş olduğunu ve birçok altın hesabı türünü sunduğunu belirtmek gerekmektedir. Tasarruf sahipleri ihtiyaçları ve tercihleri doğrultusunda bir seçim yapabilmektedir.

Banka, Altın Cari Hesabı başta olmak üzere toplamda dört popüler altın hesabı ürünü sunmaktadır. Bu hesap ürünü ve özellikleri değişiklik göstermektedir. Bu açıdan da her bir ürünü incelemek ve ihtiyaçlar doğrultusunda bir hesap açmak önemlidir.

Altın Cari Hesabı

Kuveyt Türk Altın Cari Hesabı, tasarruf etme, tasarrufları gram altın cinsinden tutma gibi amaçlar doğrultusunda kullanılabilmektedir. Bu hesapta işletim ücreti ve herhangi bir ek masraf bulunmamaktadır.

Altın Cari Hesabı ile minimum 0.01 gram olmak üzere alış ve satış işlemleri yapılabilmektedir. Bu hesap üzerinden alınan gram altınlar 995/1000 saflıktadır. Hesap ile TL, Euro ve USD hesapları üzerinden gram altın almak mümkündür.

Altına Altın Katılma Hesabı

Kuveyt Türk’ün Altına Altın Katılma Hesabı, tasarrufları altın cinsinden tutmakla birlikte kâr payı elde etmeyi de mümkün kılmaktadır. Çünkü bu hesap türü ile alınan gram altınlar reel sektörde değerlendirilerek, mevcutsa edinilen kâr altın olarak hesabınıza yansıtılmaktadır.

Altına Altın Katılma Hesabı belirli vadelerde ve minimum limitler dahilinde açılmaktadır. Hesap türü için vade seçenekleri 3 ay ile 1 yıl arasında değişmektedir. Minimum hesap açılışı ise vade tercihine göre en az 50 veya 100 gram altın olacak şekilde yapılabilmektedir.

Ziynet Altın Katılma Hesabı

Kuveyt Türk altın hesabı ürünleri arasında sunulan bir diğer hesap türü arasında yer alan Ziynet Altın Katılma Hesabı, fiziksel olarak altınlarını bankaya götüren ve banka çatısı altında değerlendirmek isteyen tasarruf sahipleri için sunulmaktadır.

Bankanın altın günü zamanlarında fiziksel altınları götürerek tasarruf sahiplerinin hesap açmaları mümkün olmaktadır. Ancak bir dezavantaj olarak, Ziynet Altın Katılma Hesabı’nda açılış için minimum 50 gram altın zorunluluğu bulunmaktadır.

Ek olarak, Ziynet Altın Katılma Hesabı da belirgin olarak Altına Altın Katılma Hesabı’na benzerlik göstermektedir. Çünkü adından da anlaşılacağı üzere bu hesap bir katılma hesabıdır ve kâr payı almak gibi bir avantaja sahip olabilmektedir.

Birikimli Altın Katılma Hesabı

Kuveyt Türk’ün tasarruf sahipleri için sunduğu bir diğer ürün ise Birikimli Altın Katılma Hesabı’dır. Bu hesap türünün açılışı için en az 50 gram altının hesaba yatırılması gerekmektedir.

Katılma hesabı ailesinin bir ürünü olan Birikimli Altın Katılma Hesabı, kâr payı da almayı mümkün hale getirmektedir. Öte yandan bu hesap düzenli olarak altın alımı yapmak isteyenler için uygundur. Her ay veya üç ayda bir yapacağınız plan doğrultusunda minimum 1 gram altın olacak şekilde bu hesabı açmanız mümkündür.

Kuveyt Türk Altın Hesabı Kar Payı Oranları

Cari Altın Hesabı dışında kâr payı alabileceğiniz bir altın hesabı açmakla ilgileniyorsanız, Kuveyt Türk altın hesabı kar payı paylaşım oranları hakkında da bilgi edinmeniz uygun olacaktır.

Kuveyt Türk’ün kar payı paylaşım oranları altın hesap türlerine göre değişiklik göstermektedir. Bu sebeple incelemenin buna istinaden yapılması gerekmektedir. Katılma altın hesabı türleri için kar payı paylaşım oranları şu şekildedir:

Altın Hesabı Türü Kar Payı Paylaşım Oranları
Altına Altın Katılma Hesabı %30 – %70
Ziynet Altın Katılma Hesabı %40 – %60
Birikimli Altın Katılma Hesabı %50 – %50

Güncel kar payı oranları için Kuveyt Türk müşteri hizmetlerine danışarak bilgi alınabilmektedir. Örnek bir hesaplama yapmak gerekirse, 5000 lira karşılığı gram altın bulunan bir hesaba verilen aylık kar payı oranı %0.13’tür.

Kuveyt Türk Altın Hesabı Yorumları

Kuveyt Türk altın hesabı hakkında yorumlar genellikle olumludur. Birçok banka müşterisi Ekşi Sözlük, forumlar veya sosyal medya üzerinden bankanın altın hesaplarına ilişkin olumlu yorumlar bildirmektedir.

Kuveyt Türk altın hesabına yönelik olumsuz yorumlardan bazıları ise alış-satış fiyat farklarının bazı zamanlarda yüksek olmasıdır. Elbette, makas aralığı olarak da belirtilen bu farklar birçok bankada belirli zamanlarda yaşanabilmektedir.

Bunun haricinde, Kuveyt Türk’ün altın bankacılığı konusunda birçok ürün sunduğunu tekrar belirtmek gerekmektedir. Bu da tasarruf sahiplerinin çeşitli altın hesabı ürünleri arasında seçim yapmasını mümkün kılmaktadır.

Banka tarafından dört altın hesap türü sunulmaktadır. Böylece aslında tasarruf sahipleri gerek ihtiyaçları gerekse birikim planları doğrultusunda altın alış satış yapabilecekleri bir banka hesabı açabilmektedir.

Kuveyt Türk Altın Hesabı Seçimi

Tasarruflarını gram altın cinsinde Kuveyt Türk’te değerlendirmek isteyenlerin çeşitli hesap türleri arasında seçim yapma olanağı bulunmaktadır. Bu hesapları genel olarak Cari Hesap ve Katılma Hesabı olarak incelemek mümkündür.

Cari Hesap, tasarruflarını gram altın cinsinden tutmak ve dilediği zaman banka hesabı üzerinden alış satış yapmak isteyenler için uygundur. Bu tür hesaplar kâr payı gibi avantajlar sağlamamaktadır.

Katılma Hesapları ise gram cinsinden altın tutmak, alış-satış yapmak ve buna ek olarak kâr payı almak isteyenler için uygundur. Ancak tabii, katılma hesaplarında minimum hesap açılışı bulunmaktadır. Bu hususlara dikkat edilmesi doğru ve en iyi altın hesabı seçimini yapmayı mümkün hale getirecektir.

Kuveyt Türk Altın Hesabı Caiz mi?

Faiz hassasiyeti bulunan ve İslami bankacılık kurallarına uygun şekilde birikim yapmak isteyen tasarruf sahipleri muhtemelen Kuveyt Türk altın hesabı caiz mi sorusunu soruyor olacaklardır.

Kuveyt Türk katılım bankacılığı alanında faaliyet göstermekle birlikte altın hesabı birikimlerini fiziksel olarak depolamakta ve tutmaktadır. Bu nedenle de Kuveyt Türk altın hesabı caizdir.

Din adamları altın hesapları hususunda, bir hesabın caiz olabilmesi için altınların fiziksel olarak banka tarafından tutulması gerektiğini belirtmektedirler. Kuveyt Türk buna uygun olarak müşterilerinin altın birikimlerini 995/1000 saflıkta fiziksel bir şekilde depolamaktadır.

Kuveyt Türk Altın Hesabı Avantajları

Genel olarak konuşmak gerekirse altın hesabı açmak mantıklı bir seçenektir. Çünkü altın mevduat ürünleri tasarruf sahipleri için pek çok avantaj ve kolaylık sağlamaktadır.

Bu avantaj ve kolaylıklar arasında da hesap sahiplerinin diledikleri zamanda altın alış-satış işlemleri yapabilmeleri yer almaktadır. Bu avantaj alım ve satım için doğru zamanlamanın değerlendirilmesi bakımından oldukça önemlidir.

Bunların haricinde, altın hesapları banka güvencesindedir. Bu da tasarruf sahiplerinin altınlarını çalınma, kaybolma ve hasar görme gibi durumlara karşı güvence altına almalarını mümkün hale getirmektedir. Bir Kuveyt Türk altın hesabı da benzer avantajları sağlamaktadır.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu