Mevduatlar

Papara Dolar Hesabı Nedir? Hesap Açma Adımları

Papara dolar hesabı, ilgili yabancı para birimine yönelik döviz transferi ve döviz alış satışı yapmanızın mümkün olacağı bir dijital hesap ürünüdür. Bu ürün Papara tarafından sağlanmaktadır.

Kurulduğu yıldan bu yana katlanarak büyüyen Papara, genel olarak kullanıcılarına maliyetsiz finansal işlemler özgürlüğü sunma misyonuyla hareket etmektedir. Bu minvalde de sunduğu finansal ürün ve hizmetlere yenilerini eklemektedir.

Papara’nın hizmetlerine eklediği en yeni ürünler arasında yer alan döviz hesabı kapsamında bulunan dolar hesabı da bu ürün ve hizmetler arasında yer almaktadır. Bu makalede Papara dolar hesabı açma, kapama ve bu hesabın özellikleri hakkında bilgilere değiniyor olacağız.

Papara Dolar Hesabı Nedir?

Papara dolar hesabı, döviz transferleri ve yabancı para birimi alım satımı için kullanılabilecek bir dijital hesap türüdür. Bu hesap türü genel olarak döviz hesabı olarak da ifade edilmektedir ve doların yanı sıra, euro ve sterlin gibi yabancı para birimi alım satımlarına da imkan vermektedir.

Papara dolar hesabı, Bankalararası Kart Merkezi, Visa ve MasterCard üye kuruluşu olan Papara’nın bir ürünü olarak sağlanmaktadır. Papara ise para alma, para çekme ve buna benzer finansal işlemlerin yapıldığı bir dijital ödeme hizmeti kuruluşu olarak faaliyet göstermektedir.

Dolar alım satım işlemlerinin de yapılabildiği Papara döviz hesabı ile 7 gün 24 saat yabancı para birimi alıp satmak mümkün olmaktadır. Alış satış işlemleri için ise herhangi bir maliyet oluşmamaktadır. Ancak elbette, alım-satım işlemlerinde yüzde 0.2 kambiyo vergisi alındığını da belirtmekte fayda vardır.

Papara Dolar Hesabı Açma İşlemi Nasıl Yapılır?

Papara dolar hesabı açma işlemi bir döviz hesabı açarak yapılabilmektedir. Çünkü Papara döviz hesabı açan bireysel kullanıcılar, dolar da dahil olmak üzere hesapları üzerinden euro ve sterlin gibi para birimlerine yönelik alış ve satış işlemleri yapabilmektedir.

Dijital finans platformu Papara’da döviz hesabı da dahil olmak üzere herhangi bir hesap ücretsiz bir şekilde açılabilmektedir. Papara dolar hesabı açma ve oluşturma süreci şu şekilde işlemektedir:

Papara dolar hesabı ürününe sahip olmak ve kullanmak için öncelikle bir Papara hesabı açılması gerekmektedir. Bir Papara hesabı ücretsiz ve kolay bir şekilde açılabilmektedir. Hesap açmak için buradaki başvuru bağlantısı üzerinden yapılabilmektedir.

Hesap açılış başvuru formuna ad, soyad, e-posta, cep telefonu bilgilerini girmek ve hesap açma sırasında bir şifre belirlemek yeterlidir. Bunu yaptıktan hemen sonra bir Papara hesabı açılmaktadır. Açılan hesap ise derhal kullanılabilmektedir.

Ek olarak, Papara’nın mobil uygulamaları üzerinden de bir hesap açılışı başvurusu yapmak mümkündür. Papara mobil uygulamaları Google Play Store, Apple App Store ve Huawei AppGallery mağazalarından indirilebilmektedir.

Papara Dolar Hesabı Nasıl Kullanılır?

Papara dolar hesabını kullanmaya başlamak için platformun Ana sayfasından dolar al/sat yapmak için öncelikle döviz hesabı seçimi yapılması ilk aşamayı oluşturmaktadır.

Bu işlemin ardından Türk lirası hesabından döviz hesabına geçiş yapıldığında, ana sayfada çıkan Al/Sat butonuna tıklamak gerekmektedir. Son olarak da açılan ekrandan alış satış yapmak istenen tutar girilmeli ve işlem tamamlanmalıdır.

Dolar hesabından para transferi yapmak için de yine döviz hesabı seçimi yapılmalıdır. Sırasıyla Para Transferi ve Para Gönder adımlarını takip edilmelidir. Sonrasında para göndermek istenen hesaba veya kişiye ait Papara numarasını girmek ve işlemi onaylamak yeterlidir.

Öte yandan, para transferi bir banka hesabına da yapılabilmektedir. Bunun için de aynı adımların izlenmesi ve son aşamada IBAN numarası bilgisinin girilmesi gerekmektedir. Her iki yöntemde de para transfer işlemi hızlı bir şekilde gerçekleştirilmiş olacaktır.

Hatırlatmak gerekirse, dolar bakiyesi olarak IBAN ile para transferi şu anda yalnızca Papara’nın anlaşmalı olduğu QNB Finansbank, Akbank, Garanti BBVA ve Yapı Kredi banka hesaplarına yapılabilmektedir.

Papara Dolar Hesabı Avantajları Nelerdir?

Papara dolar hesabının en büyük avantajı ücretsiz bir ürün olarak sunulmasıdır. Diğer Papara ürünleri gibi platformda dolar hesabı da ücretsiz olarak açılarak kullanılabilmektedir.

Papara dolar hesabı ile 7 gün 24 saat süresince yabancı para birimi alım satımı yapılabilmektedir. Alış satış işlemleri ise %0.2 oranında kambiyo vergisi haricinde herhangi bir ek maliyet oluşturmamaktadır.

Diğer yandan, Papara dolar hesabı ile platform kullanıcılarına ve anlaşmalı bankalarda bulunan hesaplara IBAN numarası yolu ile para transferi yapılabilmektedir. Papara kullanıcılarına yapılan para transferlerinden ve kişinin kendine ait banka hesaplarına yapılan para transfer işlemlerinden herhangi bir ücret alınmamaktadır.

Papara Dolar Hesabı Dezavantajları Nelerdir?

Papara dolar hesabı, platform içinde döviz alış satışı yapılması ve para transferi gerçekleştirme olanağı sağlamak için oluşturulmuştur. Bu çerçevede hesapta bulunan dolar bakiyesine faiz gibi ek kazançlar almak mümkün değildir.

Örneğin, bankalar üzerinden açılacak vadeli bir dolar hesabı ekstra faiz getirisi elde etmeyi mümkün kılmaktadır. Örnek bir hesaplama için dilerseniz 1000 dolar aylık faiz getirisi tablosunu inceleyebilirsiniz.

Eğer bir dolar hesabını sadece para transferi ve kur fiyat farklarından yararlanarak alış satış işlemleri için kullanmayı planlıyorsanız, Papara tarafından sunulan ürünün ihtiyaçlarınızı ziyadesiyle karşılayacağını da belirtmek gerekmektedir.

Amacınız özellikle Amerikan doları alış satışı ve para transferleri yapmaya ek olarak bakiyenizi faiz getirisi alarak da değerlendirmek ise, bir bankadan vadeli dolar hesabı açma fikrini düşünebilirsiniz.

Papara Dolar Hesabı Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Papara dolar hesabı kapatma işlemi için çağrı merkezini aramanız yeterli olmaktadır. Hesap kapatma başvurusu için Papara hesabınızda kayıtlı cep telefonu numarasından müşteri destek ekibine ulaşarak bir talepte bulunabilirsiniz.

Hesabınıza kayıtlı cep telefonu numarasından Papara iletişim numarası 0850 340 0 340 tuşlaması yaparak hesap kapatma işlemini hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Hesap kapatma talebinde bulunmadan önce hesap bakiyesindeki tutarı çekmeyi veya harcamayı unutmamanız gerekmektedir.

Son olarak kısaca tekrar değinmek gerekirse, bir Papara dolar hesabı kolay bir şekilde açılabilmektedir. Bu hesap para transferleri ve yabancı para birimi al sat işlemleri için masrafsız olarak kullanılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu