Mevduatlar

Vadesiz Altın Hesabı Nedir, Nasıl Açılır ve Karlı mı?

Türkiye’de bir bireyin veya tüzel kişinin sahip olabileceği çeşitli banka hesabı türleri vardır. Bunlardan biri de vadesiz altın hesabı türüdür. Bu mevduat hesabı çeşidi ile altının değer yükselişinden fayda sağlamak mümkündür.

Vadesiz altın hesabı, alışılagelen banka mevduat ürünlerine benzer şekilde çalışmaktadır. Standart bir tasarruf hesabından farklı olarak, gram altın almak gibi çeşitli işlemler ve altın yatırımı yapmak için kullanılabilmektedir. Böylece altın alış ve satışı için daha fazla kontrol sağlamaktadır.

Vadesiz altın hesabı türleri tasarruf sahiplerine birçok avantaj da sunmaktadır. Örneğin, 7 gün 24 saat gram altın alabilmek ve satabilmek veya bu alış satış işlemlerini komisyonsuz bir şekilde gerçekleştirmek bu faydalar arasında sıralanabilmektedir.

Vadesiz Altın Hesabı Nedir?

Vadesiz altın hesabı, bir gerçek veya tüzel kişinin, tasarruflarını gram altın cinsinden, belirli bir finansal kurumda tuttuğu bir mevduat hesap türüdür. Bu hesaplar, altın yatırımı yapmak için günlük olarak gram bazından alış satış yapmanın pratik bir yoludur.

Bununla birlikte, vadesiz altın hesaplarının en belirgin özelliği, tasarrufları altın cinsinden tutmanın ve bakiyedeki altının miktarından, ilgili emtiadaki değer yükselişini takiben kazanç sağlamanın en iyi yolu olmamasıdır.

Tercih edilen bir bankadan açılabilecek olan vadesiz altın hesabı, tasarruf sahiplerinin diledikleri zaman gram cinsinden altın alıp satabilecekleri ve bu anlamda hızlı işlemlere odaklanan bir mevduat ürünü olarak çalışmaktadır.

Genel olarak, altın hesapları ile ilgili bilgilere ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. Bu anlamda dilerseniz, altın hesabı nedir rehberimize de göz atabilirsiniz. Çünkü bu yayında doğrudan vadesiz altın hesap türleri hakkında bilgilere yer veriyor olacağız.

Vadesiz Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Vadesiz altın hesabı 18 yaşını doldurmuş kişiler tarafından açılabilmektedir. 16 ila 18 yaş arasındaki reşit olmayanlara hesap açmak için yasal vasilerinin eşlik etmeleri gerekmektedir.

Bankalar genellikle hesap açarken belirli bilgi ve belgeleri talep etmektedirler. Bankaların talep ettiği bilgi ve belgeler arasında nüfus cüzdanı veya kimlik kartı, cep telefonu numarası ve ikamet adresi yer almaktadır.

Bu bilgi ve belgeler ile tercih edilen bir bankaya başvuru yapılarak bir vadesiz altın hesabı kolaylıkla açılabilmektedir. Vadesiz altın hesabı açmak için gelir belgesi veya maaş bordrosu gibi herhangi bir başka yasal dokümana ihtiyaç yoktur.

Bunun yanı sıra, halihazırda müşterisi olduğunuz bir bankadan vadesiz altın hesabı açmak istiyorsanız, bankanızın ATM, internet şube, mobil uygulama ve telefon bankacılığını kullanarak da hızlı bir şekilde hesap açılış işlemini tamamlayabilirsiniz.

Vadesiz Altın Hesabı Karlı mı?

Vadesiz altın hesabı karlı bir mevduat ürünüdür. Eğer altın yatırımı yapmayı düşünüyorsanız, vadesiz altın hesabı genel olarak sağladığı avantajlar doğrultusunda, yatırımlarınızı daha karlı bir şekilde yapmanıza olanak sağlayacaktır.

İyi bir şekilde bilinmesi gerekmektedir ki, vadesiz altın hesabı, sarı metal altındaki fiyat artışı ve değer yükselişini bakiyede bulunan tutara yansıtmaktadır. Ancak tabii, tam aksine altındaki değer ve fiyat düşüşünde de bu kayıp bakiyeye yansıtılıyor olacaktır.

Vadesiz altın hesabı kazandırır mı, derseniz sonuç itibariyle bu sorunun cevabı kesinlikle olumlu olacaktır. Çünkü bir vadesiz altın hesabı, değerli metal altındaki fiyat yükselişi ve artan değeri yansıtmaktadır.

Bu nedenle, altına yatırım yapmak veya gram bazında altın alış satışı yaparak tasarruflarınızı bu değerli emtia ile değerlendirmek istiyorsanız karlı oluşundan dolayı bir vadesiz altın hesabı kullanmak iyi bir fikir olabilir.

Vadesiz Altın Hesabı Avantajları ve Özellikleri Nelerdir?

Vadesiz altın hesaplarının tasarruf sahiplerine sağladığı birçok avantaj bulunmaktadır. Esasen genel olarak bu özellikler sayesinde pek çok açıdan altın hesabı açmak mantıklı bir seçenek olmaktadır.

Vadesiz altın hesabını mantıklı bir hale getiren birçok özellik ve bunların getirdiği avantajlar bulunmaktadır. İncelenmesi ve göz önünde bulundurulması elzem olan bu avantaj ve özellikler şu şekildedir:

 • Hesaplar 1000/1000 saflıkta (24 ayar) şeklinde açılmaktadır.
 • USD ve TL para birimi cinslerinden gram altın alış satış işlemleri yapılabilmektedir.
 • Tasarruf tutarına uygun olarak en az 0,01 gram olarak altın almak mümkün olmaktadır.
 • Vadesiz altın hesapları üzerinden işletim ücreti alınmamaktadır.
 • Düşük ayarlı altın, eski tarihli altın veya işçilik maliyeti bulunmamaktadır.
 • Altınlar banka güvencesinde saklandığı için varlıkların çalınma, kaybolma ve hasar görme riski yoktur.

Bütün bunlarla birlikte, vadesiz altın hesaplarında 150 bin liraya kadar devlet güvencesi bulunmaktadır. Ek olarak, yine önemli bir özellik olarak internet şubesi, mobil uygulama, ATM veya telefon bankacılığı yolları ile 7/24 altın alış satışı yapılabilmektedir. Bu da alım satımda doğru zamanların değerlendirilmesini mümkün kılmaktadır.

Vadeli Vadesiz Altın Hesabı Farkı Nedir?

Vadeli ve vadesiz altın hesabı farkı bu mevduat ürününü açmadan önce bilinmesi gereken konular arasında yer almaktadır. Çünkü vadeli vadesiz altın hesabı farkı bulunmaktadır. Bu fark birikim getirisini de etkilemektedir.

Vadeli ve vadesiz altın hesabı arasındaki tek önemli fark, vadeli altın hesabının belirli vadelerde açılması ve faiz getirisi sağlamasıdır. Bir vadeli altın hesabı faiz kazancı elde etmeyi mümkün kılarken, bunun tam aksine vadesiz altın hesabı ise herhangi bir faiz getirisi sağlamamaktadır.

Vadeli altın hesabı, belirli vadelerde açılmaktadır. Bu vadeler kapsamında da altın fiyatındaki değişime ek olarak bakiyeye faiz kazancı yansıtılmaktadır. Vadesiz altın hesabı ise faiz kazancı yaratmıyor olmakla birlikte sadece altın fiyatlarındaki değişimi bakiyeye yansıtmaktadır.

Bir tasarruf sahibi olarak faiz getirisine sıcak bakıyorsanız ve vadeler sizin için sıkıntı oluşturmayacak ise vadeli bir altın hesabı açmanız iyi bir fikir olabilir. Ancak elbette, faiz getirisi istemiyorsanız ve altındaki fiyat değişimlerinden yararlanmak istiyorsanız vadesiz altın hesabı sizin için daha makul bir tercih olacaktır.

Vadesiz Altın Hesabı Hesap İşletim Ücreti Var mı?

Vadesiz altın hesabı hesap işletim ücreti bulunmamaktadır. Bireysel olarak açılan herhangi bir vadesiz altın hesabı için işletim ücreti alınmamaktadır. Ayrıca hesap açılışında ekstra bir maliyet ortaya çıkmamaktadır.

Bu da aslında, vadesiz altın hesabı avantajları arasında rahatlıkla göz ardı edilmemesi gereken bir özellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Herhangi bir bankadan açılacak bu tür bir mevduat ürünü için hesap işletim ücreti ödememek karlılığı artıran bir etken olmaktadır.

Ek olarak, vadesiz altın hesabının yanında açılacak TL ya da USD hesapları ile de gram altın alım satım işlemleri yapılabilmektedir. Bu hesaplar için de birçok bankanın hesap işletim ücreti almadığını belirtmek gerekmektedir.

Vadesiz Altın Hesabı Açmak İçin En Uygun Banka Hangisidir?

Hangi bankanın vadesiz altın hesabı açmak için daha iyi ve en uygun olduğuna dair bir tanım yoktur. Sonuçta, vadesiz altın hesapları her bankada aynı özellikleri sunmaktadır.

Bu nedenle, bankalar arasındaki seçim, kişinin tercih ettiği banka özellikleri ve memnuniyet odaklı amaçlar doğrultusunda yapılmalıdır. Ülkemizde bu tür hesapları sunan birçok banka vardır. Bunlardan bazıları ve ürün isimleri şunlardır:

 • Ziraat Bankası Vadesiz Altın Hesabı
 • İş Bankası Vadesiz Altın Hesabı
 • Kuveyt Türk Vadesiz Altın Hesabı
 • Garanti BBVA Vadesiz Altın Hesabı
 • Yapı Kredi Vadesiz Altın Hesabı
 • Akbank Vadesiz Altın Hesabı

Ek olarak, fikir almak için en iyi altın hesabı hangi bankada incelememize de göz atabilirsiniz. Öte yandan, ihtiyaçlarınıza yönelik çeşitli mevduat hesaplarını da kullanıp memnun kaldığınız bir bankadan vadesiz altın hesabı açmayı düşünebilirsiniz. Ayrıca, yine bu amaçları göz önüne alarak da bu yönde bir araştırma yapabilirsiniz.

Sonuç olarak toparlamak gerekirse, vadesiz altın hesabı türü, günlük hayatta gerek kısa gerekse de uzun vadede altın alış satışını kolaylaştırmak için oluşturulan mevduat ürünlerinden biridir. Bahsettiğimiz gibi çeşitli özellikler ve avantajlar da sağlamaktadır.

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir