Mevduatlar

Yapı Kredi Döviz Hesabı Nasıl Açılır?

Yapı Kredi’nin sadece standart bir banka hesabı açmak için değil, özellikli döviz hesabı açmak için de tercih edilebilir bir banka olduğunu söylemek gerekiyor. Zira Türkiye’nin en büyük bankaları arasında yer alan Yapı Kredi’nin ülke genelinde yaygın bir şube ve geniş bir ATM ağı bulunuyor.

Yapı Kredi döviz hesabı sayesinde Türk lirası dışındaki Euro ya da ABD doları gibi bir veya daha fazla para biriminde mevduat tutabilir, avantajlı faiz oranlarından yararlanabilir, hesabınıza para transferi alabilir ya da hesabınızdan para transferi yapabilirsiniz.

Yapı Kredi Döviz Hesabı Nedir?

Yabancı para birimi hesabı olarak da bilinen döviz hesabı, müşterilerin mevduatlarını Türk lirası (TRY) dışındaki bir ya da daha fazla para biriminde tutmalarını sağlayan bir tür banka hesabıdır.

Tasarruflarını yabancı para birimi cinsinde değerlendirmek isteyen yatırımcılar, yurt dışında okuyan veya çalışan insanlar, denizaşırı ülkelerden gelir elde edenler ve denizaşırı personel ya da tedarikçilere ödeme yapmak isteyenler için döviz hesapları son derece avantajlıdır.

Yapı Kredi’den euro hesabı açma ya da dolar hesabı açma mümkündür. Banka, döviz hesapları için tercihe ve ihtiyaçlara göre vadesiz, vadeli ya da e-mevduat seçenekleri sunmaktadır. Üstelik hemen her bankada olduğu gibi Yapı Kredi’de de bir döviz hesabı açmak oldukça kolaydır.

Yapı Kredi Döviz Hesabı Nasıl Açılır?

Yapı Kredi’de bir vadesiz hesabınız varsa ve hali hazırda bankanın müşterisiyseniz, İnternet Şubesi ya da Mobil Şube üzerinden hızlı bir şekilde döviz hesabı açabilirsiniz. Hesap açılışı sırasında tercih ve ihtiyaçlarınıza göre Dolar (USD) ve Euro (EUR) seçimi yapabilirsiniz.

Yapı Kredi’de bir vadesiz hesabınız yok ise döviz hesabı açmak için şubeye gitmeniz ve bireysel müşteri hesabı açmanız gerekecektir. Gerekli belgeleri sağlayarak bir Yapı Kredi şubesinden kolayca hesap açmanız mümkün olacaktır.

Yapı Kredi’de hesap açmak için gerekenler:

  • Nüfus cüzdanı, kimlik kartı, pasaport ya da sürücü ehliyeti
  • Yerleşim yeri adresi veya adresinizi gösteren yeni tarihli bir fatura
  • İletişim numarası bir sabit hat ya da tercihen mobil numara

Yapı Kredi’de banka hesabı açmak için gerekenler diğer bankalardan farklı değildir. Hesap açılışı sırasında sizden nüfus cüzdanı, kimlik kartı, pasaport veya sürücü ehliyetinden herhangi birini sağlamanız istenecektir. Diğer yandan bir yerleşim yeri adresi ve adresinizi gösteren yeni tarihli bir fatura da talep edilebilir. Son olarak bir iletişim numarası da sağlamanız gerekebilir. Özellikle İnternet Şube ve Mobil Şube kullanmak istiyorsanız bir mobil numaranızın olması gerekecektir.

Bu belgeleri sağladıktan ve bireysel müşteri sözleşmesini imzaladıktan sonra euro hesabı açma veya dolar hesabı açma işlemlerinizi tamamlamış olursunuz. Hesabınızı açtığınızda hesabınıza para yatırıp çekemeye başlayabilir ya da internet bankacılığı kanallarını hemen kullanabilirsiniz. Ödeme işlemleri ve ATM’lerde kullanabileceğiniz hesabınıza bağlı banka kartınız da en geç 10 iş günü içinde adresinize postalanmış olacaktır.

Yapı Kredi Döviz Hesabı Hangi Avantajlara Sahiptir?

Tasarruflarınızı yabancı para birimi cinsinde değerlendirmek istiyorsanız, yatırımlarınızı çeşitlendirmeyi düşünüyorsanız ya da düzenli uluslararası ödemeler yapmanız veya almanız gerekiyorsa, bir döviz hesabı, ihtiyaçlarınızı karşılar, masraflarınızı düşürür ve döviz kurlarındaki dalgalanmalardan korunmanız yardımcı olabilir.

Döviz hesabı açmak için Yapı Kredi’de birçok seçeneğiniz bulunuyor. Banka vadeli, vadesiz, e-mevduat ve döviz birikimi adı altında hesap seçenekleri sunuyor. Örneğin faiz getirisi almak gibi bir isteğiniz yoksa ve mevduatınızı sadece gelecek ya da olası ödemeler için tutmak istiyorsanız, standart bir vadesiz döviz hesabı açmayı düşünebilirsiniz. Tasarruflarınıza faiz almak istiyorsanız da vadeli, e-mevduat ya da döviz birikimi hesaplarından herhangi biri sizin için daha iyi bir seçenek olacaktır.

Seçiminiz her ne olursa olsun, döviz hesabınızı Euro, ABD doları ya da başka bir yabancı para birimi cinsinden açabilirsiniz. Hangi hesabın sizin için uygun olduğundan emin değilseniz, Yapı Kredi müşteri temsilcisine bağlanma adımlarını izleyerek doğrudan bankadan destek alabilirsiniz.

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir