Ziraat Bankası Altın Hesabı Nedir, Nasıl Açılır?

Ziraat Bankası altın hesabı, kişilerin tasarruflarını altın cinsinden tuttukları bir mevduat hesap türüdür. Ziraat altın hesabı günlük olarak gram bazından altın alım ve satımı yapmanın kolay ve ideal bir yoludur.

Ziraat Bankası veya tercih edilebilecek herhangi bir bankadan da açılabilecek olan altın hesaplarının en belirgin özelliği, tasarruf sahiplerinin gram cinsinden altına yatırım yapmayı sağlamasıdır.

Böylece gerek vadeli gerekse de vadesiz bir altın hesabı ile tasarruf sahibi kişiler, diledikleri zaman gram bazında altın alıp satabilmektedir. Altın hesaplarının bu çerçevede hızlı işlemlere odaklanan bir mevduat ürünü olduğunu söylemek mümkündür.

Eğer siz de tasarruflarınızı altın cinsinden tutmayı ve paranızı bu emtia ile değerlendirmeyi planlıyorsanız ve hesabınızı da Ziraat Bankası’ndan açmayı düşünüyorsanız bu incelemeye göz atmanız faydalı olacaktır.

Bu yazımızda Ziraat Bankası altın mevduat hesabı hakkında genel bilgilere değineceğiz, Ziraat bankası altın hesabı açma süreci nasıldır ve bu altın hesabının avantajları nelerdir gibi konulardan bahsedeceğiz.

Ziraat Bankası Altın Hesabı Nedir?

Ziraat Bankası altın hesabı, tasarrufları altın cinsinden değerlendirmeyi, tutmayı ve altının içsel değerinden kazanç sağlamayı mümkün kılan bir mevduat hesabı ürünüdür.

Mevduat hesabı ürünün bir parçası olan altın hesabı, tasarruf sahiplerinin tasarruflarına altındaki değer yükseliş ve düşlerini yansıtır. Böylece altın fiyatları yükselişi veya düşüşü paralel olarak tasarruf sahiplerinin hesaplarına yansır.

Bunun yanı sıra diğer altın hesabı mevduat hesaplarında olduğu gibi, Ziraat Bankası altın hesabı da tasarruf sahiplerine birçok kolaylık ve çeşitli avantajlar sağlar. İnternet şubesi veya mobil uygulama üzerinden altın alış satışı ve altınları bir banka güvencesinde tutmak bu kolaylık ve avantajlar arasında sıralanabilir.

Ziraat Bankası iki tür altın hesabı ürünü sunmaktadır. Bunlar biri, vadesiz altın hesabı iken bir diğeri de vadeli altın hesabıdır. Kişiler, tasarruf hedeflerine ve isteklerine göre vadesiz veya vadeli hesap türlerinden birini tercih edebilirler.

Vadesiz altın hesabı tasarruf sahiplerine doğrudan altındaki fiyat hareketlerinden yararlanma fırsatı sunmaktadır. Vadeli altın hesabı ise fiyat hareketlerinin yanı sıra tasarruf sahiplerinin belirli miktarda faiz kazancı almasını da sağlamaktadır.

Ziraat Bankası Vadesiz Altın Hesabı Nedir?

Ziraat Bankası vadesiz altın mevduat hesabı sayesinde altın alım-satımı yapacağınız zaman herhangi bir ek masraf ödemeniz gerekmez. Bu açıdan Ziraat Bankası vadesiz altın mevduat hesabı size sadece altın için ödeme yapma olanağı sunarak cebinizden fazladan masraf çıkmasını önler.

Ayrıca, Ziraat Bankası vadesiz altın mevduat hesabı için alım-satımı yapılan altınların saflığı 1000/1000 derecesindedir. Dolayısıyla, ilan edilen fiyatlar da 1000/1000 saflıktaki altınların fiyatlarını ifade etmektedir.

Altın fiyatları belirlenirken etkili olan ana değişkenler altının uluslararası piyasalardaki USD/ONS fiyatı ile USD/TL kurudur. Kısacası, dolar kurunun yükselişi ve alçalışı altın fiyatlarını da etkileyecektir.

Altının uluslararası piyasalardaki USD/ONS fiyatı ise piyasaların arz talep dinamiklerinden spekülatif işlemlere, döviz piyasasındaki gelişmelerden merkez bankalarının politikalarına pek çok etken tarafından belirlenir.

Ziraat altın hesabının gerek açılışında gerek hesap üzerinden yapılacak işlemlerde hesaba fiziki altın teslimatı yapılmamaktadır. Aynı şekilde fiziki altınla ödeme yapmak da mümkün değildir.

Ziraat Bankası’nın Ziraat altın hesabı için günlük altın alım satım limiti günde en fazla altı keredir. Bunun yanında tek seferde alınabilecek altın gramı en fazla 3000 gramdır. Bu da günlük en fazla 18.000 gram altın alınabileceği anlamına gelmektedir.

Vadesiz altın mevduat hesabınızın altın alım satım kazancının vergiye tabi olmadığını ve hesabınıza faiz işletilmeyeceğini de belirtelim. Aynı zamanda, Ziraat Bankası vadesiz altın mevduat hesabında altın mevduat işlemleri USD ve TL döviz cinsleriyle de yapılabilmektedir.

Ziraat Bankası Vadeli Hesabı Nedir?

Ziraat Bankası vadeli altın hesabının vadesiz hesaptan en büyük farkı tasarruf sahiplerine faiz kazancı sağlamasıdır. Ancak vadeli altın hesabı, genellikle 30-400 gün vadeli olarak açılabilen bir mevduat hesabıdır. Vadeli özellikteki bu hesapta da tıpkı vadesiz hesapta olduğu gibi 1000/1000 saflıkta altın ile işlem yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası vadeli altın mevduat hesabı minimum açılış tutarı 10 gram altındır. Elbette, yine vadesiz altın hesabında olduğu gibi bir altın hesabının en büyük avantajı altınınızın çalınma ya da kaybolma riski olmadan saklanabilmesine olanak tanımasıdır.

Öte yandan, tasarruf mevduatının sigorta kapsamında olduğunu belirtmeden de geçmeyelim. Çünkü diğer mevduat ürünlerinde olduğu gibi, altın hesabı mevduatlarında da belirli bir tutara kadar devlet güvencesi bulunmaktadır. Sigorta kapsamı ise 200 bin TL’ye kadardır.

Vadeli altın mevduat hesabı faiz tutarı üzerinden %15 stopaj kesintisine tabidir. Dolayısıyla vadesiz hesap ile vadeli hesap arasındaki en büyük farklardan birisinin de bu olduğunu söyleyebiliriz.

Ziraat Bankası Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Ziraat Bankası altın hesabı açmak için yapmanız gereken tek şey mesai saatleri içerisinde bir Ziraat Bankası şubesine gitmek ve hesap açmak istediğiniz belirtmektir. Ancak, eğer şubeye gitmek istemiyorsanız bu işlemi cep telefonunuz ya da bilgisayarınız üzerinden de kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Diğer yandan, halihazırda bir Ziraat Bankası hesabı kullanıyorsanız, banka şubelerine gitmeden de internet şubesi üzerinden bir altın hesabı açmanız mümkündür. Ziraat Bankası İnternet Şubesi girişi yaparak başvurular bölümünden altın hesabı açma sürecini tamamlayabilirsiniz.

Ziraat Bankası Altın Hesabı Alış Satış Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası altın hesabı üzerinden alış satış çeşitli yollarla yapılabilir. Altın alım satım işlemleri banka şubelerinden yapılabileceği gibi telefon, internet ve mobil bankacılık uygulamaları ile de gerçekleştirilebilir.

Bir tasarruf sahibi olarak bankanın şube, telefon, internet ve mobil bankacılık kanallarından herhangi birini tercihinize göre kullanarak altın alış satışı yapabilirsiniz.

Altın alış satış işlemleri için en ideal yollardan biri Ziraat Bankası’nın internet şube ve mobil uygulama kanallarını kullanmaktır. Çünkü bu kanallar aracılığı ile hızlı bir şekilde alış satış yaparak altının fiyatındaki hareketlenmeden yararlanabilirsiniz.

Ziraat Altın Hesabı Ne Kadar Kazandırır?

Ziraat altın hesabı, genel olarak altındaki değer değişimini hesaba yansıtır. Böylece bir tasarruf sahibi altın hesabı üzerindeki gram miktarına göre değer artışından kazanç sağlayabilir.

Vadesiz altın hesabı doğrudan altın fiyatlarını yansıtır ve altının değeri yükselişe geçtiğinde hesap bakiyesi de yükselir. Vadeli altın hesabı ise buna ek olarak faiz kazancı da elde etmeyi mümkün kılar.

Altın hesabı faiz oranları ise belirli zamanlara göre değişiklik gösterebilir. Altın hesabı faiz oranlarını Ziraat Bankası üzerinden güncel olarak kontrol edebilirsiniz. Öte yandan, vadeli altın hesaplarının 30 ile 400 günlük vadelerde açılabildiğini belirtelim.

Ziraat Bankası Altın Hesabı Karlı mıdır?

Altın hesabı açmayı düşünen herkes tarafından sorulan sorulardan birisi de Ziraat Bankası Vadesiz Altın Mevduat Hesabı açmanın karlı olup olmadığıdır. Kısaca cevap vermek gerekirse: Evet, vadesiz altın mevduat hesabı karlı bir mevduat ürünüdür.

Özellikle, eğer altın yatırımı yapmayı düşünüyorsanız gerek işçilik ücreti ek masraf çıkarmaması gerek sağladığı diğer avantajlar ile yatırımlarınızı karlı bir şekilde yapmanıza olanak sağlar.

Elbette, yukarıda da belirttiğimiz gibi, vadesiz altın hesabınızı açtığınızda elinize metal cinsinden altın geçmeyecektir. Bunun yerine aldığınız altın gramı altın piyasasındaki fiyat yükselişi ve alçalışına bağlı olarak hesabınızdaki tutara yansıyacaktır. Ancak tabii, bu durum altın fiyatlarının düşmesi durumunda hesabınızdaki tutarın da düşeceği anlamına gelmektedir.

Kısacası, vadesiz altın hesabı açmak tıpkı kuyumcudan altın almak gibidir. Elbette, bankadan altın hesabı açmak her zaman gerek güvenlik gerek avantajları açısından daha uygundur. Ek olarak, altın hesabı açmak mantıklı mı yayınına da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Ziraat Bankası Altın Hesabı Yorumları

Ziraat Bankası altın hesabı kullananlar çoğu durumda olumlu yorumlar bildirmektedir. Sözlük, forum ve şikayet siteleri özelinde Ziraat Bankası altın hesabı yorumları olumludur.

Bütün bunlara ek olarak, bir altın hesabı açmadan önce alternatifleri gözden geçirmek de önemlidir. Çünkü ülkemizdeki birçok banka altın hesabı mevduat ürünü sunmaktadır.

Örneğin, Kuveyt Türk altın hesabı iyi bir alternatif olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanı sıra dijital bankacılık ürünü Enpara ve İş Bankası altın hesapları da ideal alternatifler arasında yer almaktadır. Daha fazla alternatif için en karlı altın hesabı hangi bankada incelemesine göz atmayı düşünebilirsiniz.

Sonuç olarak, Ziraat Bankası altın hesabı ürünü tasarruflarınızı gram cinsinden değerlendirme imkanı sunmaktadır. Ek olarak bir altın hesabı vadeli ve vadesiz özellikler ile de tasarruf planı veya hedeflerinize göre açılabilmektir.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu