Bankalar

Mobil bankacılık uygulamalarına şifresiz girilemeyecek

Mobil bankacılık uygulamalarını şifresiz kullanmamızı sağlayan “Touch ID” gibi özellikler bankaların mobil uygulamalarından tamamen kaldırılıyor.

1 Ocak’ta Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu (BDDK) tarafından, telefonların veya bankacılık uygulamalarının kullanılabildiği cihazların çalınması ve kaybolması durumunda, kötü niyetli farklı kişilerce kullanıcıların hesap bilgilerine ya da hesapların kullanılabilme ihtimaline dayandırılarak alınan kararla mobil bankacılık uygulamalarından şifresiz giriş özellikleri kaldırılmaya başlandı.

Kısa bir süre için de olsa hayatımızı kolaylaştıran ve şifreleri akılda tutarak bizi her defasında şifre girme zaruretinden kurtaran Touch ID benzeri şifresiz giriş özelliklerini artık kullanamayacağız.

Mobil uygulamalarından şifresiz giriş özelliği sağlayan bankalar, mobil uygulamalarını güncelleyerek bu özellikleri kaldırıyorlar. Cep Şubesi’nden şifresiz bir şekilde ana ekrana ulaşma imkanı sağlayan Enpara.com, konuyla ilgili müşterilerini bilgilendiren şu mesajı gönderdi:

Enpara.com tarafından gönderilen mesaj.
Enpara.com tarafından gönderilen mesaj.

Bu arada hatırlamıyor olabilirsiniz ama bankalara böyle bir yasal bildirim yapılmadan önce de Enpara, Cep Şubesi’nde Touch ID özelliğini kullanmayacağını kesin bir dille açıklamıştı.

Mobil uygulamalarından şifresiz giriş özelliği sağlayan bazı bankalar henüz uygulamaları güncellemediler. Büyük ihtimalle hafta başına kadar bu özellikler tamamen kaldırılmış olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu