Bankalar

Nakit Avans Faizi Günlük Mü yoksa Aylık Mı İşler?

Okuyucularımızdan biri bankadan çektiği nakit avans faizinin günlük mü, aylık mı işlediğini sormuş, bu soruya cevap vereceğiz. Nakit avans faizleri genellikle bankalar tarafından yüzde 2,02 oranında işletilmektedir ve nakit avans faizleri dışında sizlerden nakit avans çekim ücreti alınabilmektedir.

Nakit avans çekim ücreti, çektiğiniz nakit avans tutarına ve bankaya göre değişiklik gösterebilmektedir. Faizler içinde aynısını söylemek mümkün.

Asıl sorunun cevabına gelecek olursak, bankalar iki tür avans seçeneği sunmaktadır. Bunlardan biri Nakit Avans diğeriyse Taksitli Nakit Avans’tır. Taksitli değil de, normal bir şekilde taksitsiz nakit avans çektiyseniz bankanız çektiğiniz ana para tutarı üzerinden günlük faiz işletebilir. Bankanızın nakit avanslara günlük faiz işletip, işletmediği kart ekstrelerinizde belirtilmektedir.

Diğer taraftan taksitli nakit avansa bakacak olursak, bu avans türünde genelde bankalar faizleri aylık olarak işletmektedirler. Taksitli nakit avanslarınızı borç günü geldiğinde ödemez ya da taksit tutarından düşük bir ödeme yaparsanız faiz ana para üzerinden işletilmeye devam eder.

Nakit avansların sıradan ihtiyaç kredilerine karşın yüksek faiz oranları olması sebebiyle genelde tüketiciler tarafından acil nakit sıkıntısı dışında tercih edilmemektedir. Acil para lazım diyorsanız, nakit avanslar sizin için iyi bir tercih olabilir fakat yüksek faiz oranlarını göz önünde bulundurmanız daha sonra zorda kalmanızın önüne geçecektir. Kısaca toparlayacak olursak, nakit avans faizleri taksitli ya da standart seçenekleriyle günlük ya da aylık olarak işletilebilir. Bu durum bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Az önce de belirttiğimiz gibi bu koşullar kredi kartınızın ekstrelerinde yer almaktadır inceleyebilir ya da ekstreniz bulunmuyorsa bankanızla iletişime geçip, kesin bilgiyi alabilirsiniz.

2 Yorum

  1. Aklıma banka adı gelmiyor ama günlük faiz işleten de var aylıkta. Normalde hepsi günlük işletiyor da bazı bankalar aylık geçiyor. Halkbank hesabımdan nakit avans çektiğimde örneğin iki ay sonrasında faizle masrafı yansıtıyor o da değişik epey.

  2. En merak ettiğim konulardan biri nakit avansların günlük mü aylık mı işlediği konusuydu. Geçenlerde nakit avans çektim 25 TL işlem ücreti alınca yandım herhalde dedim. Bugün gittim kapattım borcumu bir daha asla çekmem nakit avans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu