Bankalar

Öğrenciye Kredi Veren Bankalar

Öğrenci kredi başvurusu yapabilir mi veya öğrenci kredi çekebilir mi merak ediliyor. Söz konusu bankalar olduğunda, öğrenci kredi çekme süreçleri tıpkı standart kredi alma süreçlerine benzerlik gösterir.

Öğrencilerin bankalardan kredi çekebilmesi için gelir belgelemek gibi birtakım önemli şartlara uygunluk sağlamaları gerekir. Bununla birlikte, öğrencilerin kredi alabilecekleri alternatif kurumlar da bulunur. Bu yayında, tüm detaylara ışık tutacağız.

Öğrenci Kredi Çekebilir mi?

Bankalardan kredi çekmek için gerekli şartlar vardır. Bu şartların gerek bir memur veya özel sektör çalışanı gerekse de bir öğrenci olması fark etmeksizin yerine getirilmesi gerekmektedir.

Kredi çekmek için gereken şartların en önemlisi düzenli ve belgelenebilir bir aylık gelir elde ediyor olmaktadır. Ancak tabii, düzenli ve belgelenebilir aylık gelirin kredi aylık taksit tutarlarını karşılayabilecek seviyede olması önemlidir.

Var sayalım ki örneğin, düzenli ve belgelenebilir olsa bile aylık 2 bin lira geliri olan bir kişinin bu tutarın üzerinde aylık ödemelere eş değer bir kredi çekmesi mümkün olmayacaktır. Bu nedenle talep edilen toplam kredi tutarı, kredi aylık taksitleri ve gelirin mantıklı bir düzlemde olması son derece önemlidir.

Bir öğrenci olarak yarı zamanlı bir işte çalışıyorsanız bile gelir belgelemesi yapabildiğiniz sürece, kredi çekmek için en önemli şartlardan birini yerine getirmiş olursunuz. Talep ettiğiniz toplam kredi tutarı ve aylık ödemelerin doğru seçilmesi maaşınız da göz önünde bulundurduğunda, kredi almanızı mümkün kılabilir.

Ayrıca, kredi talep tutarı, aylık taksitler ve maaşınız ile birlikte mevcutsa bankalara olan diğer borçlarınızı da göz önünde bulundurmanız gerekir. Çünkü tüm bankalardaki toplam kredi veyahut kredi kartı borçlarınızın gelire oranla dengeli bir seviyede olması mutlak suretle şarttır.

Bütün bunlarla birlikte, kredi başvurusu değerlendirmelerinde göz önüne alınan kredi notu faktörünün de önemi büyüktür. Kredi almak için kredi notunuzun iyi bir seviyede olması ve daha önce banka borçlarınızdan dolayı kara listeye girmek gibi istihbaratınızda olumsuzlukların yer almaması gerekir.

Kredi notunuz iyi bir seviyedeyse ve TCMB istihbaratınızda herhangi bir olumsuzluk bulunmuyorsa gelir belgesiz kredi başvurusu yapmayı da düşünebilirsiniz. Kredi notunuz iyi bir seviyede olduğu takdirde gelir belgesiz kredi almanız mümkün olabilir.

Söz gelimi, belgelenebilir aylık bir düzenli gelire sahipseniz, talep ettiğiniz kredi tutarı ve mevcutsa bankalardaki borçlarınız gelirinize oranla dengeli bir seviyedeyse ve kredi notunuz iyiyse öğrenci olarak kredi çekebilirsiniz.

Kredi Başvurusu Onaylanmazsa Ne Yapmalı?

Kredi çekme şartlarına uygunluk sağladığınızı düşündüğünüz halde kredi başvurunuz onaylanmazsa tüm ayrıntıları tekrar gözden geçirmeniz gerekir. Her şey yolunda gözüküyorsa başvurunuzu şube kanalı aracılığı ile yaparak neden onay alamadığınızı banka personeline danışmanız iyi bir fikir olacaktır.

Banka personeli hangi sebepten başvurunuzun onaylanmadığını size söyleyecektir. Sebepleri anladıktan sonra bir çözüm yolu bulmanız daha kolay olacaktır. Örneğin, geliriniz ile ilgili bir sorun varsa kefil bulabilirsiniz veya kredi tutarı konusunda bir problem varsa yeni bir geri ödeme planı ile başvuru yapmayı düşünebilirsiniz.

Bütün bunlara ek olarak, düşük tutarda nakit ihtiyaçlarınız varsa öğrenci kredi kartları bu tür ihtiyaçları karşılamanıza yardımcı olabilir. Öğrenci kredi kartları gelir belgesi gerektirmez ve bir krediye göre daha kolay alınabilir. Öğrenci kredi kartı limitleri 1.200 lira seviyesindedir. Kartınızı kullanarak limitiniz kadar nakit avans çekerek düşük tutarlı nakit ihtiyaçlarınızı karşılamayı düşünebilirsiniz.

Öğrenciye Kredi Veren Bankalar

Birçok banka öğrenciler için eğitim kredisi veriyor. Kredi alma şartlarına uygunluk sağlıyorsanız eğitim kredisi almayı düşünebilirsiniz, ancak şartlara uygun sağlamıyorsanız bir ebeveyninizin veya yakınınızın sizin için kredi çekmesi gerekir.

Başvuru yapacak kişinin kredi çekmek için belirttiğimiz şartlara uygunluk sağlaması gerektiğini unutmayın. Eğitim kredisi almak için gereken şartlar şunlardır:

  • Bankada doldurulacak kredi başvuru formu
  • Nüfus cüzdanı, pasaport ya da sürücü belgesi
  • Yerleşim yeri belgesi ya da son aya ait resmi fatura örneği
  • Kredi başvurusu yapan kişinin gelir durumunu gösterir belge
  • Öğrencinin eğitim bedelini gösteren fatura veya öğrenci kayıt belgesi

Öğrenciye kredi veren bankalar eğitim giderlerinizi finanse etmenizi sağlıyor. Geri ödemelerde 60 aya kadar esnek vade seçenekleri sunuluyor. Örnek bir geri ödeme planı ise farklı vadelerde şu şekilde:

Kredi Tutarı Vade Aylık Faiz Aylık Taksit Geri Ödeme
30.000 TL 24 %1,27 1.501,90 TL 36.045,63 TL
30.000 TL 36 %1,27 1.088,91 TL 39.200,80 TL
30.000 TL 48 %1,27 885,77 TL 42.517,02 TL
30.000 TL 60 %1,27 766,51 TL 45.990,65 TL

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası, eğitim giderlerinizi karşılamak için 60 aya kadar vadelerde kredi veriyor. Okul, üniversite, kurs ya da dershane giderlerinizi Ziraat Bankası’nın eğitim kredisi ile karşılamanız mümkün oluyor. Ziraat Bankası eğitim kredisine başvuruda bulunmak için kredi şartlarına uygunluk sağlamakla birlikte şahsi ve/veya maddi teminat gerekiyor.

İş Bankası

Bir öğrenci olarak eğitim ihtiyaçlarınızı karşılamak için İş Bankası’nın eğitim kredisi de size yardımcı olabilir. İş Bankası’nın eğitim kredisi, öğrencilerin özel okul, kurs, dershane ve üniversite gibi eğitim giderlerinin finansmanında 60 aya varan vadelerde kullanılabiliyor. Öğrenci kredi başvurusu için İş Bankası şubelerini ziyaret etmeniz gerekir.

DenizBank

Öğrenciye kredi veren bankalardan biri diğeri de DenizBank. 60 aya varan vadelerde öğrenci giderlerini karşılayan DenizBank eğitim kredisi ürününde uygun faiz oranları sunuyor. Diğer bankalarda olduğu gibi başvuru banka şubelerinden gerçekleştiriliyor.

Öğrenci Kredi Başvurusu İçin Alternatifler Nelerdir?

Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) üniversite öğrencilerine kredi veren bir kurumdur. Bir alternatif olarak KYK’dan öğrenci kredi başvurusu yaparak kredi almayı düşünebilirsiniz.

Bankalardan alacağınız krediden farklı olarak KYK’da alacağınız kredi aylık olarak ödenmektedir. 2020 yılı itibarıyla KYK aylık kredi ödemesi 550 liradır. Bir öğrenci olarak KYK’dan kredi alarak ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

KYK’dan aldığınız kredileri mezun olduktan sonra en geç iki yıl için de geri ödemeye başlamanız gerekir. Geri ödemeleri yine taksitler halinde yapıyorsunuz, ancak ödemelere başlamamanız halinde borcunuza faiz işletiliyor. Detaylı bilgi için KYK Geri Ödeme sayfamızı inceleyebilirsiniz.

KYK’dan burs almanız da mümkündür. KYK aileniz ve sizin gelir ya da varlıklarınızı inceleyerek size burs verebilir. Aylık burs ve kredi ödemeleri aynı tutardadır. Kredilerde geri ödeme varken burs geri ödemezsizdir.

KYK öğrenim kredisi ve burs başvuruları belirli tarihlerde yapılmaktadır. Başvurunuzu bu sayfadan yapabilirsiniz. Başvuru tarihlerini kontrol etmeyi ve özellikle kredi için geri ödeme planlarını incelemeyi unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu