Öğrenciye İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

Öğrenciye kredi veren bankalar var mı, öğrenciler kredi çekebilir mi? Tüm detaylarıyla öğrencilerin kredi alabilmesi için gerekli olan şartları yazdık.

Geçenlerde öğrenci bir arkadaşımız site de sonuç alamadığı için “Öğrenciye ihtiyaç kredisi veriliyor mu?” şeklinde bir mesaj atmış, bende özel olarak cevaplamak yerine buradan öğrenci kredi çekebilir mi, öğrenciye kredi veren bankalar hangi kriterlerle kredi veriyorlar sorularının cevaplarını yazarak bu konuda herkesi aydınlatmak istedim.

Bankalar genel olarak gelir belgesi olmayanlara kredi vermek istemezler. Gelir belgesiz kredi veren bankalar var fakat çoğu kredi verebilmek için sizden kefil isterler. Borçlarınızı düzenli olarak ödeyeceğinize inanan tanıdığınız biri varsa, o kişiyi kefil göstererek istediğiniz bankadan kolayca ihtiyaç kredisi alabilirsiniz ama şunu hatırlatmam da fayda var: kefil göstereceğiniz kişinin belgelenebilir bir geliri olmak zorunda.

Gelir belgesi ve kefil olmadan ihtiyaç kredisi almak istiyorsanız bu aşamada az önce söylediğim gibi gelir belgesi talep etmeden öğrenciye de kredi veren bankalar var. Bu noktada kredi notunuz devreye girmektedir. Eğer daha önce bankalarla ödeme problemi yaşamadıysanız ve aktif olarak kullandığınız bir banka hesabınız varsa, çalıştığınız bankanın internet şubesinden veya banka şubenizden ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz. Dediğim gibi, bu noktada kredi notunuz önemlidir. Daha önce bankalarla ödeme problemi yaşadıysanız kredi notunuz düşük olacağından, eğer daha önce bankalarla aktif olarak çalışmadıysanız (hesap kullanımı, eft, havale, ödeme alma, fatura ödeme vb. gibi) kredi notunuz sıfır olacağından başvurunuzu reddedeceklerdir.

Kredi Notu:

Kredi notu, banka müşterilerinin ödeme alışkanlıklarını gösteren bir puanlama sistemidir. Herkesin ödeme alışkanlıklarına göre belirli seviyede kredi notu bulunmaktadır. Kredi başvurusu yaptığınızda bankalar başvurunuzu sonuçlandırmadan kredi notunuza göre değerlendirme yapmaktadırlar. Kredi Kayıt Bürosu tarafından hizmete geçirilen Findeks hizmetiyle kredi notunuzu nasıl sorgulayabileceğinizi ve bu konuda daha detaylı bilgiyi ilgili bağlantıdan alabilirsiniz, Findeks Kredi Notu.

Son olarak, ihtiyacınız olan para miktarı düşükse bankaların her öğrenciye verdiği kredi kartlarından herhangi birine başvurarak ihtiyacınızı kart üzerinden giderebilirsiniz. Bankalar üniversite öğrencilerine kredi kartı verirken yalnızca öğrenci belgesi talep etmektedirler. Limitleri ise 500 – 1000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Kredi kartınızı aldığınızda limit artırım talebinde bulunabilirsiniz. Banka uygun görürse limitinizi artıracaktır. Ayrıca, öğrenci olarak kredi kartı aldığınızda, kart üzerinden nakit avans kullanımı da yapabilme imkanınız vardır. Küçük ihtiyaçlarınızı bu şekilde de giderebilirsiniz. Hatta daha önce Öğrencilere Kredi Kartı Veren Bankalar adlı yayında bankaları listelemiştik, dilerseniz inceleyebilirsiniz.

Öğrencilere kredi veren bankalar öğrencilerin başvuru değerlendirmelerini nasıl yapılıyorlar?

Yapılan en son düzenlemelerin ardından bankalar tüm bireylerin kredi başvurularını daha detaylı incelemeye başladılar. Öğrencilerin büyük kısmı gelir elde etmediği için yapılan kredi başvurularının çoğu değerlendirmeye alınmadan reddediliyor fakat bazı öğrenciler yasal olarak part-time vb. işlerde sigortalı olarak çalıştığından dolayı kredi taleplerine göre başvurularında olumlu cevaplar alabiliyorlar.

Çalışan öğrenciler büyük ihtimalle kredi çekebilir fakat çalışmayan bir öğrencinin kredi başvurusu yapabilmesi için önünde üç yol vardır. İlk yol sağlam bir kefil götürerek başvuru yapmak.

İkinci yol ise; eğer öğrenci daha önce kredi kartı gibi benzeri ürünleri kullanmış ve geri ödemelerinde problem oluşturmamışsa yüksek kredi notu avantajını kullanmak. Yüksek kredi notuyla yapılan başvurular çoğu zaman olumlu sonuçlanıyor.

Üçüncü yol ise; öğrencinin banka (mevduat,yatırım vs.) hesabında/hesaplarında kredi başvurusu yaptığı miktarın en az bir iki katı varlığı bulunmasıdır. Bu öğrenciler için düşük bir ihtimal fakat yinede kredi başvurusunun onaylanması için önemli bir yoldur.

Öğrenciye kredi veren bankalar konusuna detaylı bir açıklama getirerek elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım. Yukarıda yer alan yöntemleri kullanabilirsiniz. Bunun dışında bu konuyla ilgili sormak istediğiniz soruları yorum bölümünden bana iletebilirsiniz. Gün içinde ben ve yazarlarımız en kısa sürede sorularınızı cevaplayabiliriz.

seçtiklerimiz